کودک آنلاین

موضوع مقاله : پدر و فرزندان

دسته بندی : پدر و فرزندان

0
نقش پدر در تربیت کودک – از تولد تا یکسالگی
نقش پدر در تربیت کودک – از تولد تا یکسالگی تربیت کودک از نخستین ماه های زندگی او شروع میشود. تربیت اساسا نوعی از رفتار با کودک و ایجاد فضایی در خانه ی شماست که ضرورت تنبیه را کم می کند. اگر تنبیه ضروری باشد باید به نحو مقتضی انجام گیرد. نقش پدر در تربیت کودک – از تولد تا یکسالگی

نقش پدر در تربیت کودک – از تولد تا یکسالگی
تربیت کودک از نخستین ماه های زندگی او شروع میشود.  تربیت اساسا نوعی از رفتار با کودک و ایجاد فضایی در خانه ی شماست که ضرورت تنبیه را کم می کند. اگر تنبیه ضروری باشد باید به نحو مقتضی انجام گیرد.
پایه های تربیت دو رابطه ی مهم است که روی ماه های اولیه ی زندگی کودک تکیه دارد : تلاش برای شناخت کودک و کمک به او در جهت داشتن یک احساس خوب کودکی که احساس خوبی دارد درست عمل می کند و تربیت کردن وی آسان تر است.
اگر در ماه های اولیه وقت زیادی با کودکتان بگذرانید ، نحوه ی عمل ، توانایی ها و قابلیت هایش را می شناسید ؛ به شخصیت او پی می برید ؛ و در مورد رفتار عادی وی اطلاعاتی به دست می آورید.
 با درک رفتار عادی کودکتان در ماه های اول می توانید هنگامی که بزرگتر شد و شروع به راه رفتن کرد ، رفتارهای غیر عادیش را بهتر تشخیص دهید. با صرف وقت زیاد با کودک در سال او عمرش ، انتظارات واقع گرایانه ای از رفتار عادی به دست می آورید.
کودکان به طور معمول ، سیم ها و بندهای سبک در دسترسشان را می کشند ، چیزها را به زمین می اندازند ، به اشیاء چنگ می زنند و چیزهای زیادی را در اطراف خانه پخش می کنند. با گذران اوقات زیاد با کودکتان تبدیل به فردی می شوید که با دقت و اشتیاق او را زیر نظر دارد. با شناخت کودکتان در آینده تربیت کننده موثرتری خواهید بود.
ابتدا نگهداری از کودک را به عهده بگیرید – برای اینکه پدر تربیت کننده موثری باشد باید ابتدا پرورش دهنده کودک باشد. سال ها پیش گروهی از متخصصین با گروهی از نوجوانان مصاحبه کرده و از آنها پرسیدند وجود چه خصایصی باعث میشود پدر آنها تربیت کننده ی موثری باشد.
این نوجوانان گفتند که پدران آنها به شکلی منطقی و منصفانه برای آنها محدودیت هایی قایل شده و در نگهداری و مراقبت از آنها به شکلی عاطفی عمل کرده اند. خصوصیت دوم مربوط به این موضوع است که چرا شروع تربیت در اوان کودکی است. با مراقبت زیاد از کودک واکنش در برابر گریه هایش و به طور خلاصه گذراندن وقت زیادی با کودکتان به پدری پرورش دهنده تبدیل میشوید.

هرچه بیشتر در مراقبت از کودک نقش داشته باشید کودک اعتماد بیشتری به شما می کند. اعتماد اساس تربیت است. در پاسخ به این سوال که (( به عنوان تربیت کننده چه انتظاری دارند)) پدران اغلب پاسخ می دهند (( می خواهم فرد قدرتمند خانه باشم.))
قدرت بر پایه ی اعتماد استوار است. برای این که کودک به شما به عنوان فرد مسلط احترام بگذارد باید در درجه ی اول به شما اعتماد کند. اینجاست که پدری که از همان ابتدا رسیدگی به امور کودکش را به عهده داشته است نتیجه کارش را می بیند. وقتی کودک به شما اعتماد کرد ، احساس درونی شناخت آنچه صحیح است در او رشد کرده و اساس رفتاری او شکل می دهد.
کودکی که در درون خود آنچه را درست است احساس می کند و می پذیرد در خارج هم عملکرد درستی دارد. رفتار خارجی کودک آینه ی احساس درونی اوست. وقتی کودک به شما اعتماد کرد به شما به عنوان فرد دارای قدرت و اختیار ، احترام بیشتری خواهد گذاشت ، در ذهن خودتان تصویر کنید که در صورت امکان ویژگی های شخصیتی خویش را از نظر قدرت چگونه ارزیابی می کنید؟
کسانی که به آنها احترام می گذارید و اعتماد دارید کسانی هستند که برایشان به عنوان شخصیتی قدرتمند و دارای اختیار ارزش قایلید. ایجاد احساس اعتماد میان پدر و فرزند در سال اول زندگی آغاز تربیت است. برای مثال یک تعامل ساده میان پدر و کودک زمانی است که کودک گریه می کند و پدر فورا نسبت به گریه ی او واکنش نشان می دهد و بغلش می گیرد و اسباب راحتی وی را فراهم می کند.
پدری که در سال اول زندگی کودک وقتش را روی کودک سرمایه گذاری نکرده تا تبدیل به یک پدر پرورش دهنده شود احتمال بیشتری دارد که به نظم به عنوان تنبیه بدنی نگریسته و ناآگاهانه در دام کتک زدن کودک بیفتد . این پدر واقعا اعتقاد دارد که کار درستی انجام می دهد زیرا نظم را با تنبیه برابر می داند.
او شروع به کنترل رفتار کودک از طریق کتک زدن می کند. متاسفانه تنبیه کودک به ندرت نتیجه بخش است ، و بدتر از همه سدی میان پدر و کودک به وجود می آورد. این نوع عملکرد به ندرت روابط تربیتی خوبی میان پدر و کودک ایجاد می کند.
تبدیل شدن به پدری پرورش دهنده و درگیر در مراقبت از کودک در سال اول زندگی او زیربنای خوبی برای تربیت در سایر مراحل رشد کودک به وجود می آورد ؛ این کار به کودک می آموزد تا به پدرش به عنوان شخصی قدرتمند و مورد اعتماد احترام بگذارد.
منبع : کتاب نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک
نقش پدر در تربیت کودک – از تولد تا یکسالگی
نقش پدر در تربیت کودک نوپانقش پدر در تربیت کودک نوپا

نقش پدر در تربیت کودک نوپا رفتار بیشتر کودکان نوپا قابل پیش بینی نیست و این ویژگی آنان را دچار مشکل می کند . به همین دلیل من روی اهمیت روابط پرورشی در دو سال اول زندگی تاکید دارم. صرف زمان زیاد برای نگهداری از کودک و برطرف کردن نیازهای اوطبع او را یکدست می کند و باعث می شود که کودک به شکل سازمان یافته تری رفتار کند. نقش پدر در تربیت کودک نوپا


نقش پدران در رشد هویت جنسی سالم دختراننقش پدران در رشد هویت جنسی سالم دختران

نقش پدران در رشد هویت جنسی سالم دختران تحقیقات نشان می دهد که پدران ممکن است بیش از مادران در رشد هویت جنسی سالم دختران نقش داشته باشند. پدران تاثیر زیادی بر تقویت رفتار کودکانشان می گذارند. کودک می آموزد که رفتاری مورد تایید والدینش را تکرار کند و از بروز رفتارهایی که والدین آنها را تایید نمی کنند ، شرمنده باشد. نقش پدران در رشد هویت جنسی سالم دختران


نقش پدر در تربیت کودک خردسال – قسمت اولنقش پدر در تربیت کودک خردسال – قسمت اول

نقش پدر در تربیت کودک خردسال – قسمت اول اگر اساس پرورش و رسیدگی به امور کودک را در دو سال اول زندگی او پایه گذاری کرده باشید ، تربیت کودک در سنین بالاتر ، به خصوص در ایجاد محدودیت ها ، کار بسیار آسانی است. نقش پدر در تربیت کودک خردسال – قسمت اول


تغییر نقش پدر و مادری – بخش اولتغییر نقش پدر و مادری – بخش اول

تغییر نقش پدر و مادری – بخش اول به موازات رشد یافتن فرزندتان، نقش شما نیز به عنوان پدر یا مادر تغییر می کند. اگرچه ممکن است این مطلب به نظر شما واضح بنماید، ولی گفتنش اغلب آسان تر از عمل کردنش است. این مطلب را بسیاری درست به شمار می آورند ولی نمی توانند بدون گرفتاری به آن عمل کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران