کودک آنلاین

موضوع مقاله : پدر و فرزندان

دسته بندی : پدر و فرزندان

0
انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش دوم
انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش دوم اجازه دهید کودکتان طریقه صحیح گفتگو کردن را تقلید کند – کودکان حرف زدن را با تقلید نحوه صحبت کردن اطرافیانشان می آموزند. سعی نکنید که بیش از حد (( به زبان کودکانه )) صحبت کنید. انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش دوم

انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش دوم
اجازه دهید کودکتان طریقه صحیح گفتگو کردن را تقلید کند – کودکان حرف زدن را با تقلید نحوه صحبت کردن اطرافیانشان می آموزند. سعی نکنید که بیش از حد (( به زبان کودکانه )) صحبت کنید.
با کودکتان به زبانی صحبت کنید که می خواهید آن را یاد بگیرد. به نظر می رسد که پدران بیشتر با کودکشان به زبان بزرگترها صحبت می کنند. چنان که گویی از او انتظار دارند همچون بزرگترها باشد. این نحوه ایجاد تعادل در روش های مختلف صحبت کردن با کودک برای رشد توانایی های کلامی او مناسب است.
بازی های کلامی و آوازهای همراه با حرکات ، زبان را به موضوعی جالب برای کودک تبدیل می کند. کودکان بسیار دوست دارند که بازی هایی در مورد اندام و قسمت های مختلف بدن خود انجام دهند و بعد از چند بار بازی کردن این اسباب بازی های خود را خواهند شناخت .
بازی های همراه با اصوات موزون که در آنها انگشتان هم برای شمارش استفاده می شود علاقه و توجه کودک نوپا را به خود جلب خواهد نمود. آوازهای همراه با حرکات به خصوص برای تشویق کودک به استفاده از حرکات و زبان اشارات مفید است.
تلفظ کودک را با تکرار تصحیح کنید نه به طور مستقیم – هنگامی که کودکتان هنر فهمیدن صداهای شنیده شده ، اشیاء دیده شد و تقلید صدا را فراگرفت ،زبان او همچون یک گلوله برفی خواهد بود که در یک زمین پر از برف در سراشیبی افتاده باشد.
پس از آنکه کودک نوپا در حدود یک دوجین کلمه را آموخت هر چه بیشتر مورد تشویق قرار گیرد علاقه او نسبت به کاربرد آنها بیشتر می شود. صحبت های اولیه کودک نوپای شما ممکن است با اسامی ساده ای مانند ((آب)) و ((بابا)) شروع شود.
سپس او حرکاتی را انجام می دهد که با این کلمات مربوط است و کلماتی را که با اشارات توأم است مثل (( بای بای)) به دایره معلومات کلامی خود اضافه می کند.
پیشرفت بعدی او ارتباط دادن این کلمات منفرد برای ساختن عباراتی معنی دار است تا بتواند افکار خویش را به صورتی مختصر بیان کند مثل (( بای بای ، بابا)) کودک بای بای کردن را با ترک خانه ارتباط می دهد ( و این چیزی است که از حرکات خود شما موقع رفتن بیرون از خانه آموخته است).برای کودکتان کتاب بخوانید :
وقتی سن کودک به حدود یکسالگی می رسد با او به تماشای کتاب های مصور بپردازید. با اشاره به تصویر و بر زبان آوردن نام آن ، کودک شما در ذهن خویش بین جسم – اسم ارتباط برقرار می کند. به اشیایی که در کتاب وجود دارد اشاره کنید و آنها را با اشیای واقعی مرتبط سازید.
مثلا به درخت در کتاب اشاره کنید و سپس درختی را در دنیای واقعی به او نشان دهید . با پیشرفت کودکتان ، کتاب های مناسبی را انتخاب کنید که بیشتر مورد توجه او واقع شود و با مرحله ی بعدی رشد او یعنی توانایی صحبت کردن متناسب  باشد.
با اشاره به اشیای درون کتاب و پرسیدن (( این چیست؟)) به کودکتان کمک کنید که نام آنها را به یاد آورد . صفحه ای از کتاب را که اشیای مختلفی را به تصویر کشیده است به او نشان دهید و از وی بپرسید : (( توپ کجاست؟))
با گسترش معلومات کلامی توان صحبت کردن را در کودکتان افزایش دهید- یک کلمه را با بیان موضوعی مرتبط بسط دهید. به عنوان مثال اگر کودک از شما پرسید : (( این چیه؟)) و به یک پرنده اشاره کرد شما جواب دهید (( این یک پرنده است )) و اضافه کنید (( پرنده ها در آسمان پرواز می کنند)) .
به این ترتیب نه تنها به سوال او جواب داده اید و کودک هم کلمه یاد گرفته است. بلکه مفهومی را برای وی بیان کرده اید که مرتبط با کلام است و آن همانا پرواز پرندگان در آسمان است.
به کودک امکان انتخاب بدهید:
غالب اوقات گزینه هایی را برای کودکتان مطرح کنید. مثلا به او بگویید (( سیب می خواهی یا پرتقال؟)) این کار نه تنها او را به پاسخ دادن وا می دارد بلکه روند تفکر وی را در مورد تصمیم گرفتن تحریک می کند.
با کودک ساده صحبت کنید :
با کودکتان آرام و با جملات ساده سخن بگویید و مرتب مکث کنید تا کودک فرصت آن را بیابد که صحبت شما را بفهمد.
ارتباط چشم با چشم در موقع صحبت با کودک بسیار اهمیت دارد : اگر موقع صحبت ارتباط چشمی خود را با کودک حفظ کنید توجه او را هم حفظ خواهید کرد. چشم ها ، زبانی مخصوص به خود دارند و شما می خواهید کودکتان موقع صحبت کردن رو در رو با دیگران راحت باشد. توانایی راحت بودن هنگام ارتباط چشم با چشم یک تمرین جهت غنای کلامی کودک است که در بقیه عمر برای کودکتان مفید واقع خواهد شد.
قوی تحرک ، راه رفتن ، دویدن و از جایی بالا رفتن :
علاوه بر رشد کلامی ، توانایی مهم دیگری که در این سن در کودک شکل می گیرد نیروی حرکت است که شامل راه رفتن ، دویدن و خود را بالا کشیدن است.
این توانایی دروازه های فعالیت های جالبی را بین پدر و کودک می گشاید و نقش دیگری را برای پدر به عنوان طراح محیط پیرامون کودک مطرح می نماید. طرح ریزی بازی برای کودک دو تا سه ساله موضوع جالبی است. کودکان در این سن از روی هم چیدن اشیاء ، خط خطی کردن روی کاغذ ، ساختمان سازی با مکعب و بازی با خمیر خوششان می آید. کودکان بین دو تا سه سالگی ساختن چیزهایی را با کمک پدرانشان بسیار دوست دارند.
منبع : کتاب نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک
انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش دوم
انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش اولانجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش اول

انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش اول طی این مرحله از رشد کودک نقش پدر گسترده تر می شود و از صورت یک پرورش دهنده ی عاطفی ( در خلال سال اول) به یک دوست و همراه سرگرم کننده ( از سال اول تا سال سوم زندگی کودک) مبدل می شود. پدران این مرحله از رشد کودک را بسیار دوست دارند زیرا در این مرحله کودک نوپای آنها سرانجام کارهایی را فرا می گیرد. انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش اول


انجام وظایف پدری در مورد کودکان سه تا شش سالهانجام وظایف پدری در مورد کودکان سه تا شش ساله

انجام وظایف پدری در مورد کودکان سه تا شش ساله تا زمانی که کودک شما سه ساله شده باشد شما و او همراه یکدیگر از وی (( شخصی اساسی )) ساخته اید. منظورم از (( شخص اساسی)) این است که کودک شما هر مرحله از رشد را با موفقیت پشت سر گذاشته و برای مهارت هایی که کسب کرده ، مسائلی که حل کرده ، احساساتی که تجربه کرده و بیان نموده و ارتباطی که ایجاده کرده است فردی مطلوب به حساب می آید. انجام وظایف پدری در مورد کودکان سه تا شش ساله


انجام وظایف پدری در مورد کودکان شش تا یازده سالهانجام وظایف پدری در مورد کودکان شش تا یازده ساله

انجام وظایف پدری در مورد کودکان شش تا یازده ساله کودک از سن شش تا یازده سالگی دارای تعادل شخصیتی مشخصی است. کودک طی رسیدن به این مرحله جایگاه خویش را در خانواده یافته است، برخی از رفتارهای اجتماعی را در خود به وجود آورده و بعضی از مهارت های تحصیلی پیش دبستانی را در خانه یا آمادگی کسب نموده است. انجام وظایف پدری در مورد کودکان شش تا یازده ساله


انجام وظایف پدری در مورد نوجوانان یازده تا نوزده سالهانجام وظایف پدری در مورد نوجوانان یازده تا نوزده ساله

انجام وظایف پدری در مورد نوجوانان یازده تا نوزده ساله نوجوانان افرادی بسیار فعال هستند. آنها از انرژی سرشاری برخوردار و غالبا سرکش و جهت نایافته اند. پدری رابطه با نوجوانش را این گونه توصیف می نمود : (( پسر من مانند یک عقاب است ، خانه برایش بیش از حد تنگ است و من دیگر نمیتوانم پروازش را محدود کنم)). انجام وظایف پدری در مورد نوجوانان یازده تا نوزده ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران