کودک آنلاین

موضوع مقاله : پدر و فرزندان

دسته بندی : پدر و فرزندان

0
انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش اول
انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش اول طی این مرحله از رشد کودک نقش پدر گسترده تر می شود و از صورت یک پرورش دهنده ی عاطفی ( در خلال سال اول) به یک دوست و همراه سرگرم کننده ( از سال اول تا سال سوم زندگی کودک) مبدل می شود. پدران این مرحله از رشد کودک را بسیار دوست دارند زیرا در این مرحله کودک نوپای آنها سرانجام کارهایی را فرا می گیرد. انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش اول

انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش اول
طی این مرحله از رشد کودک نقش پدر گسترده تر می شود و از صورت یک پرورش دهنده ی عاطفی ( در خلال سال اول) به یک دوست و همراه سرگرم کننده ( از سال اول تا سال سوم زندگی کودک) مبدل می شود. پدران این مرحله از رشد کودک را بسیار دوست دارند زیرا در این مرحله کودک نوپای آنها سرانجام کارهایی را فرا می گیرد.
در این مرحله کودک دو کار مهم را یاد می گیرد که به سر بردن با او را لذتبخش می کند. این دو کار عبارت است از : راه رفتن و صحبت کردن . انجام وظایف پدری در حق کودکان یک تا سه ساله در صورتی که ابتدا پدران بیاموزند که در این مرحله رشد طبیعی کودک چگونه است و کودکان چه کاری میکنند ، بسیار لذتبخش خواهد بود.
یکی از جالبترین مهارتهایی که کودک در این مرحله از رشد خود فرا می گیرد توانایی گفتگوست. منظورم از گفتگو نه تنها ادای کلمات بلکه هنر صحبت کردن و کاربرد زبان اشارات به صورت کلی است که او را قادر می سازد تا خواسته ها و احتیاجاتش را ابراز کند و بزرگتر ها را به پاسخ این خواسته ها وا دارد.
پاسخ دهندگی که به معنی آمادگی والدین برای پاسخ دادن به خواسته های کودک است همانطور که در سال اول رشد کودک از اهمیت برخوردار بود در این مرحله رشد نیز کماکان اهمیت خود را حفظ می نماید.
هنگامی که کودک با ادای کلمات یا زبان اشارات و حرکات بدن ، خواسته ای را ابراز می کند مثلا با هیجان می گوید بغلم کن و دستهایش را دراز می کند هرچه پاسخ والدین مناسب تر باشد امکان اینکه کودک بار دیگر این حرکت را تکرار کند بیشتر است.
پاسخی که کودک به اشارات خود دریافت می کند او را بیشتر وا می دارد تا زبان خود را بهبود بخشد زیرا کودک می بیند که کاربرد این زبان موجب دریافت پاسخی مطلوب و لذتبخش می شود در نتیجه می آموزد که بهتر صحبت کند. کودک با استفاده از زبان پاسخ بزرگتر ها را بر می انگیزد و به این ترتیب حس اعتماد به نفس و عزت نقس او رشد می یابد.
چنانچه کودک بین سنین یک تا دو سال زیاد صحبت نکند پدر ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشد. گرچه رشد شخصیت در کودکان مختلف بیشتر قوه ی ادراک از خود نشان می دهند.
رشد قدرت تکلم دو جنبه دارد : جنبه بیانی ، که به معنای آن چیزی است که کودک به زبان می آورد و جنبه ی ادراکی که از زبان بیانی شکل می گیرد بنابراین کودک بسیار بیشتر از آنچه شما فکر میکنید می فهمد.
برخی از کودکان تا سن پانزده ماهگی فقط قادرند کلمات اندکی را بیان کنند لیکن دستورات ساده را مانند(( توپ را پرت کن ))میتوانند درک کنند ، تا سن دوسالگی ، غالب کودکان بسیاری از حرف های شما را می فهمند و حدود پنجاه کلمه را میتوانند ادا کنند هرچند معنی این حرف ها را فقط ممکن است والدین آنها بفهمند.
بین سن دو تا سه سالگی میتوانید انتظار داشته باشید که کودکتان رشد کلامی بسیاری از خود نشان دهد او بسیاری از بازی های ساده ای را که با او می کنید درک می کند.بازی های کلامی که شما میتوانید برای ارتقای رشد قدرت تکلم کودکتان با او بکنید به قرار زیر است:
بازی اشارات :
بین سنین دو تا سه سالگی کودک نام هایی را که در ذهن خود دارد با اشیایی مانند توپ ، بچه و غیره ارتباط می دهد. هنگامی که کودک این رابطه را در ذهن خود به وجود می آورد قادر است به درخواست های ساده ای نظیر (( در را ببند)) یا (( توپ را بردار)) پاسخ دهد.
البته درخواست های ساده تر مانند (( نکن)) را کودکان یکساله نیز غالبا می فهمند. کودک از طریق تقلید می آموزد . او اصوات را می شنود و می کوشد تا آنها را همان طور ادا نماید.
چنانچه صوت با عمل ، اشاره یا شیئی همراه باشد او می آموزد که این اعمال و اشیاء دارای اسمی هستند. شکل گیری اصوات دشوارتری مثل (( ل)) در بیان کودک ممکن است برای او دشوار باشد و به پیچ و تاب های زبانی بیشتری نیاز داشته باشد. در نتیجه کودک آنها را با اصواتی مبهم ادا می کند که معمولا درجه ی فهم آنها برای دیگران متفاوت است.
بزرگترها این اصوات نادرست کودک را باید نه تقلید کنند و نه تصحیح ؛ بلکه آنها باید اجازه دهند که کودک خود آنها را اصلاح نماید. او با گوش فرا دادن مداوم به تلفظ صحیح والدینش می آموزد که تلفظ خویش را اصلاح کند.
اغلب ، پدران به دلیل آنکه حوصله ی کمتری دارند نسبت به تلاش های اولیه تکلم کودکشان حساسیت بیشتری نشان می دهند ، می کوشند تا زودتر از زمان مناسب به تصحیح تلفظ او اقدام کنند.
در تصحیح شیوه تکلم کودک نوپا در نظر داشته باشید که هدف اصلی صحبت کردن او ایجاد ارتباط و ابراز خواسته هایش است نه ادای یک کلمه. برای برخی از کودکان لازم است که مدتی به زبان خودشان حرف بزنند و تلاش برای تصحیح اشتباهاتشان صورت نگیرد.
کودکان نوپا اطلاعات زبانی را ذخیره می کنند و در سن دو سالگی یکباره کلمات و عباراتی قابل فهم را بر زبان می آورند. بسیاری از حرف های کودکان نوپا تا قبل از دو سالگی ممکن است قابل فهم نباشد. این امری طبیعی است.
اگر احساس می کنید که کودکتان کلمات خاصی را به دشواری ادا می نماید سعی کنید تا این کلمات را به دفعات بیشتری در صحبت خود به کار ببرید و به این ترتیب روی تمایل کودکتان برای تقلید سرمایه گذاری کنید.
منبع : کتاب نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک
انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش اول
انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش دومانجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش دوم

انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش دوم اجازه دهید کودکتان طریقه صحیح گفتگو کردن را تقلید کند – کودکان حرف زدن را با تقلید نحوه صحبت کردن اطرافیانشان می آموزند. سعی نکنید که بیش از حد (( به زبان کودکانه )) صحبت کنید. انجام وظایف پدری در مورد کودکان یک تا سه ساله – بخش دوم


انجام وظایف پدری در مورد کودکان سه تا شش سالهانجام وظایف پدری در مورد کودکان سه تا شش ساله

انجام وظایف پدری در مورد کودکان سه تا شش ساله تا زمانی که کودک شما سه ساله شده باشد شما و او همراه یکدیگر از وی (( شخصی اساسی )) ساخته اید. منظورم از (( شخص اساسی)) این است که کودک شما هر مرحله از رشد را با موفقیت پشت سر گذاشته و برای مهارت هایی که کسب کرده ، مسائلی که حل کرده ، احساساتی که تجربه کرده و بیان نموده و ارتباطی که ایجاده کرده است فردی مطلوب به حساب می آید. انجام وظایف پدری در مورد کودکان سه تا شش ساله


انجام وظایف پدری در مورد کودکان شش تا یازده سالهانجام وظایف پدری در مورد کودکان شش تا یازده ساله

انجام وظایف پدری در مورد کودکان شش تا یازده ساله کودک از سن شش تا یازده سالگی دارای تعادل شخصیتی مشخصی است. کودک طی رسیدن به این مرحله جایگاه خویش را در خانواده یافته است، برخی از رفتارهای اجتماعی را در خود به وجود آورده و بعضی از مهارت های تحصیلی پیش دبستانی را در خانه یا آمادگی کسب نموده است. انجام وظایف پدری در مورد کودکان شش تا یازده ساله


انجام وظایف پدری در مورد نوجوانان یازده تا نوزده سالهانجام وظایف پدری در مورد نوجوانان یازده تا نوزده ساله

انجام وظایف پدری در مورد نوجوانان یازده تا نوزده ساله نوجوانان افرادی بسیار فعال هستند. آنها از انرژی سرشاری برخوردار و غالبا سرکش و جهت نایافته اند. پدری رابطه با نوجوانش را این گونه توصیف می نمود : (( پسر من مانند یک عقاب است ، خانه برایش بیش از حد تنگ است و من دیگر نمیتوانم پروازش را محدود کنم)). انجام وظایف پدری در مورد نوجوانان یازده تا نوزده ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران