کودک آنلاین

موضوع مقاله : میوه درمانی

دسته بندی : میوه درمانی

3
خاصیت درمانی نارنگی
خاصیت درمانی نارنگی نارنگی از دسته مرکبات است و دارای انواع شیرین و ترش ، بزرگ و کوچک است دارای خواصی مشابه سایر مرکبات بوده و به دلیل عطر مطبوع و سهولت مصرف ( امکان کندن پوست با دست) طرفداران بی شماری دارد. خاصیت درمانی نارنگی

خاصیت درمانی نارنگی
بزرگترین دشمن مننژیت
نارنگی از دسته مرکبات است و دارای انواع شیرین و ترش ، بزرگ و کوچک است دارای خواصی مشابه سایر مرکبات بوده و به دلیل عطر مطبوع و سهولت مصرف ( امکان کندن پوست با دست) طرفداران بی شماری دارد.
در بلوچستان به آن باب بارتو میگویند و از لعاب زیادی که تخم آن ایجاد میکند برای نرم کردن سینه استفاده میکنند.
این میوه حاوی ویتامین های A,b,b2,b3  یا نیاسین و ویتامین c همچنین پروتئین چربی و قند است. نارنگی از لحاظ املاح مقدار زیادی فسفر ، کلسیم و مقداری کلر دارد پوست آن نیز حاوی اسانسی معطر است که دارای خواص ضدعفونی کننده بوده و در ساختن ادوکلن و مرهم کاربرد دارد.
از نظر طب قدیم ایران این میوه سرد و تر است و به دلیل دارا بودن مقدار زیادی آب ادرار آور است و به حفظ سلامت کلیه ها کمک میکند. نارنگی به لحاظ داشتن فسفر و کلسیم بالا یکی از میوه هایی است که در تشکیل استخوان ها و اسکلت بدن موثر است.
این میوه صفرابر بوده و به دلیل غنی بودن از برم که یک مسکن بسیار قوی سلسله اعصاب به شمار می آید میتوان آن را جزء میوه های خواب آور به حساب آورد بنابراین اگر میخواهید شب راحت بخوابید چند دانه نارنگی بخورید و یا از آن به عنوان دسر پس از شام استفاده کنید.
نارنگی درصد بالایی ویتامین C دارد از این رو برای سالم ماندن لثه ها و پیشگیری از بروز خشکی پوست به ویژه در فصل سرما نقش موثری دارد.
ویتامین C از جمله مهمترین ویتامین های مورد نیاز بدن است که از بروز خشکی پوست پیشگیری می کند این ویتامین در ساخت پروتئین های پوست ( کلاژن و الاستین ) که به حفظ آب بافت ها کمک میکنند نقش دارد. به این ترتیب در صورت کمبود ویتامین C خشکی شدید پوست رخ می دهد.
نوشیدن یک لیوان از آب مرکباتی نظیر پرتقال ، لیموشیرین و نارنگی قادر به تامین ویتامین C مورد نیاز بدن است. همچنین ویتامین C موجود در آنها با افزایش جذب آهن و ویتامین E مواد غذایی به حفظ شادابی پوست کمک میکند.
مصرف نارنگی کامل علاوه بر اینکه همان میزان آبمیوه را در اختیار ما قرار میدهد موجب میشود که بدن ما مقادیر زیادی فیبر نیز دریافت کند که این فیبر باعث کاهش کلسترول و LDL شده و کاهش چربی های خون را به دنبال دارد. این میوه به همراه سایر مرکبات حاوی فلاونوئیدهایی به نام هسپرتین و نارینگنین است که این مواد از ساخته شدن کلسترول در کبد جلوگیری میکنند. البته مقدار این مواد در پوست مرکبات بیش از سایر قسمت هاست.
دستاوردهای پژوهشگران ژاپنی وابسته به کانون پژوهشی میوه هم نشان می دهد که خوردن نارنگی علاوه بر بالابردن سطح کار کبد از گرفتگی رگ ها و سخت شدن جریان خون در سرخرگ پیشگیری میکند.
نارنگی به دلیل دارا بودن ترکیبات ویتامین A به نام کاروتنوئیدها که یکی از انواع آنتی اکسیدان ها به شمار می آیند و عامل رنگ نارنجی در این میوه است از احتمال ابتلا به سرطان کبد و سایر سرطان ها میکاهد و مقاومت انسولین را نیز کاهش می دهد.
یافته دیگر این است که نوشیدن آب این میوه از احتمال ابتلای بیماران دچار هپاتیت ویروسی به سرطان کبد می کاهد. با این وجود محققان معتقدند که این مطالعات باید در نمونه های بزرگتری انجام شود.
اسانس موجود در پوست نارنگی از بزرگترین دشمنان میکروب های دیفتری ، مننژیت و حصبه به شمار می آید و از آن برای معطر کردن غذا شربت های دارویی و غیردارویی ، ترشی ها و مرباها استفاده میکنند از رسوم قدیمی ایرانیان این است که پوست مرکبات را در کنار منقل یا بخاری میگذارند تا محیط خانه را معطر کنند.
نارنگی برخلاف پرتقال در مواقعی که فرد سرماخورده و دچار سرفه است توصیه نمیشود زیرا اسانس موجود در این میوه راه های هوایی را تحریک میکند و سرفه شدید می شود.
منبع : کتاب میوه درمانی
خاصیت درمانی نارنگی

خاصیت درمانی زردآلوخاصیت درمانی زردآلو

خاصیت درمانی زردآلو درخت زردآلو بومی چین است و هنوز هم به صورت وحشی در این مناطق می روید. میوه آن گوشتی و زرد رنگ و با طعمی مطبوع و شیرین است. این میوه سرشار از ویتامین های A,B,C و آهن است. خاصیت درمانی زردآلو


خاصیت درمانی موزخاصیت درمانی موز

خاصیت درمانی موز موز یکی از قدیمی ترین میوه ها است که تکامل یافته از نوع وحشی آن است. این میوه حاوی ویتامین های C,B6,A و مواد معدنی شامل آهن ، فسفر ، منیزیم ، پتاسیم ، سدیم و روی و مقدار قابل توجهی قند است . قند این میوه نسبت به سایر میوه ها سریع تر جذب میشود و باعث بالا رفتن سریع قند خون می شود. خاصیت درمانی موز


خاصیت درمانی خرمالوخاصیت درمانی خرمالو

خاصیت درمانی خرمالو نام خرمالو ترکیبی از دو واژه خرما و آلو است و دارای انواع گوناگون گس و غیر گس است. میوه های گس تا قبل از زمان پخته شدن گس هستند و هنگامی که می رسند شیرین و نرم می شوند. خاصیت درمانی خرمالو


خاصیت درمانی کیوی خاصیت درمانی کیوی

خاصیت درمانی کیوی میوه کیوی بمب مواد مغذی و پروتئین هاست. این میوه دارای مقادیر زیادی ویتامین های C ، اسیدفولیک گروه B و ویتامین A همچنین املاح معدنی نظیر پتاسیم ، فسفر ، کلسیم ، منیزیم ، روی ، کلر و سدیم است. به همین دلیل شایسته است در سبد غذایی روزانه افراد قرار گیرد. خاصیت درمانی کیوی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران