کودک آنلاین

موضوع مقاله : مادر و فرزندان

دسته بندی : مادر و فرزندان

0
رابطه کودک و مادر – بخش اول
برای برقرار شدن رابطه صحیح میان مادر و کودک، نه فقط مهارت و آشنا بودن مادر به وظایف مادری مهم است، بلکه آشنایی مادر با خصوصیات روانی و رفتاری کودکی که در حال رشد است نیز اهمیت دارد.

رابطه کودک و مادر – بخشِ اول
برای برقرار شدن رابطه صحیح میان مادر و کودک، نه فقط مهارت و آشنا بودن مادر به وظایف مادری مهم است، بلکه آشنایی مادر با خصوصیات روانی و رفتاری کودکی که در حال رشد است نیز اهمیت دارد.
موقعی که مادر می‌بیند کودکش در مقابل او لجاجت می‌کند، اگر بداند همۀ کودکان در این سن چنین هستند، نگرانی مادر و برخوردهای او با کودک به‌حداقل خواهد رشید و مشکلات رفتاری کمتری به‌وجود خواهد آمد. اینک به‌اختصار به‌بیان رفتار کودکان در سنین مختلف می‌پردازیم.
•    کودک در سن دو سالگی
مادر دختر کوچک دو سالۀ خود را صدا می‌کند و می‌گوید: فرشته جان بیا، بیا اینجا عزیزم. کودک با اشتیاق به‌طرف محلی که مادر نشسته است می‌رود و از روی زانوهای مادر بالا میرود و او را در آغوش می‌گیرد. همین کودک در شش ماه قبل (یعنی در سن 18 ماهگی) موقعی که مادر او را صدا می‌کرد، در جهت مخالف او می‌دوید و یا همان جا می‌ایستاد و فریاد می‌زد: نه!نه! و تمایل به‌آمدن نزد مادر نداشت.
کودک 18 ماهه، کودکی است که به‌آنچه به‌او گفته می‌شود، با رضایت و راحتی عمل نمی‌کند و لجاجت و سرسختی و یا به‌عبارت دیگر منفی‌گرایی دارد، درصورتی‌که کودک دو ساله به‌راحتی و باصفا و آرامش، آنچه را به‌او گفته می‌شود، قبول می‌کند.
اگر مادر این اصل مهم را بداند در مقابل سرسختی و لجاجت کودک 18 ماهۀ خود نگران نخواهد بود و صبر خواهد کرد تا سن او به‌دو سالگی برسد و از حرف‌شنوی و رفتار پسندیدۀ کودک خود لذت ببرد.
روانشناس معروف کارل راجرز، دو سال اول زندگی کودک را دوران توجه مثبت میداند، یعنی در این مرحله، کودک نیازمند توجه بدون قید و شرط از جانب والدین است، بنابراین والدین باید در دسترس کودک باشند و از هرگونه امر و نهی و تنبیه او خودداری کنند.
•    کودک در سن دو و نیم سالگی
مادر برای بیرون رفتن از خانه میخواهد لباس کودک دو و نیم سالۀ خود را عوض کند، او لباس‌هایش را آماده کرده است و موقعی که میخواهد آنها را به‌وی بپوشاند، کودک می‌گوید: خودم می‌پوشم، خودم میپوشم. اگر مادر به‌او بگوید: خوب، خودت بپوش؛ او ناگهان تغییر عقیده میدهد و می‌گوید: مامان خودت لباسهام را بپوشان. اگر در این هنگام پدر برسد، کودک باز تغییر عقیده میدهد و می‌گوید: مامان نمیخوام، بابا باید لباسهام را بپوشاند.
کودک دو و نیم ساله در دنیایی از می‌خواهم – نمی‌خواهم، می‌توانم – نمی‌توانم و بله و نه قرار گرفته است. انتخاب دلخواه و پسند او متعدد است.اگر مادر در این سن، مستقیماً از کودک سؤال کند آیا میخواهی باهم برای خرید از خانه بیرون برویم؟ او جواب میدهد نه. در این سن تمام حرکات و خواسته‌های کودک آمرانه است. بعضی از مادران به‌رفتار کودک با تعجب و ناامیدی نگاه می‌کنند، ولی اگر مادر صبر و شکیبایی و آرامش داشته باشد، سبب می‌شود که زندگی روزمرۀ کودک و خود را به‌راحتی بگذراند.
کودک در این‌سن، می‌خواهد مادرش با او مانند دوران و سن شیرخواری رفتار کند. موقعی که کودک خسته می‌شود، می‌خواهد مادرش او را بغل کند، او را تکان دهد و حتی شیر را با بطری شیرخوری به‌او بدهد.
کودک گاهگاهی طوری حرف می‌زند که گویی هنوز یاد نگرفته است که حرف بزند. او می‌گوید: من نی‌نی کوچولو هستم و میخواهم در گهواره بخوابم. مادر باید با رفتار کودک در این سن آشنا باشد و او را باید بخاطر اعمال بچه‌گانه‌اش (رفتار کمتر از سن خود) تنبیه نکند یا به او نخندد.
مادر نباید تصور کند که کودک به‌قهقرا برگشته است، کودک به‌تدریج این حالت بچگانۀ خود را از دست میدهد و به‌خودش خواهد آمد و به‌پیشرفت سنی و فکری خود ادامه خواهد داد.
•    کودکی که سه سال او تمام شده است
سن سه سالگی، زمانی است که رابطه بین مادر و کودک بهتر و راحت‌تر می‌باشد و مادر و کودک به‌یکدیگر بسیار نزدیک شده‌اند و از همدیگر لذت می‌برند. در این سن، کلمۀ ما ، یعنی مادر و کودک (به‌جای کلمۀ من، که در سن دو و نیم سالگی وجود داشت)، به‌میان خواهد آمد.
در این سن، کودک در جهت مخالف عمل نخواهد کرد، به‌طور مثال: اگر کودک بیرون از ساختمان و در حیاط مشغول بازی است و مادر میخواهد که او به‌داخل بیاید و کودک شک دارد که به‌بازی خود خاتمه بدهد و داخل بیاید، اگر مادر به‌او بگوید: از کدام در میخواهی داخل خانه بیایی؟ کودک یکی از درها را انتخاب خواهد کرد و داخل ساختمان خواهد شد.
سن سه سالگی زمانی است که مادر می‌تواند با تشویق کردن و جایزه دادن به‌کودک او را راضی کند تا هرچه مادر میخواهد انجام دهد. کودک‌در این سن، به‌صحبت‌ها و توصیه‌های مادر گوش میدهد. کودک در این‌سن، کاملاً به‌زبان مادری خود آشناست و قادر است آنچه میخواهد بیان کند.
به‌طورکلی کودکی که سال سوم تولد او تمام شده باشد، کودکی است که خواسته‌های او کمتر شده و به‌راحتی می‌توان با او کنار آمد و زندگی با او لذت‌بخش‌تر از قبل است.
منبع: رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
رابطه کودک و پدر – قسمت اولرابطه کودک و پدر – قسمت اول

رابطه کودک و پدر در سالهای اول رشد کودک مخصوصاً در شش سال اول تولد، مادر محو همۀ توجهات کودک است. در حقیقت مادر همه چیز اوست، ولی به‌تدریج اهمیت پدر برای کودک شناخته می‌شود و کودک می‌فهمد که‌پدر نیز جایگاهی دارد


مادران تنها و پرورش نوزادمادران تنها و پرورش نوزاد

مادران تنها و پرورش نوزاد مشکل مادران بی شوهر و خانواده های بی سرپرست یکی از مسایل مهم اجتماعی است. این مسأله ناشی از جدایی بین زن و شوهر یا مرگ شوهر است و برای مقابله با آن رعایت نکات زیر ضروری است : مادران تنها و پرورش نوزاد


مادران و پسرانمادران و پسران

مادران و پسران کودک آنلاین: آیا اولین لحظۀ آرامی را به یاد می‌آورید که نوزادتان در آغوشتان آرمیده بود و شما اولین فرصت واقعی را برای تماشای او به دست آوردید و به‌صورت و بدن کوچکش خیره شدید؟ گاهی مادران مدتی طول می‌کشد که بپذیرند واقعاً یک پسر دارند، یک جسم مذکر درون بدن مؤنث او رشد کرده است. مادران و پسران

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران