کودک آنلاین

موضوع مقاله : رفتار

دسته بندی : رفتار

16
کودک در 4 ماهگی
کودک در 4 ماهگی کودک در این سن تقریبا به دو برابر وزنش در هنگام تولد می رسد . اکنون از دفعات غذا خوردن کودک کاسته میشود. چرا که معده ی او مانند دیگر اجزای بدنش در حال رشد بود و دیگر نیازی ندارد مانند گذشته زود به زود پر شود. کودک در 4 ماهگی

کودک در 4 ماهگی
کودک در این سن تقریبا به دو برابر وزنش در هنگام تولد می رسد . اکنون از دفعات غذا خوردن کودک کاسته میشود. چرا که معده ی او مانند دیگر اجزای بدنش در حال رشد بود و دیگر نیازی ندارد مانند گذشته زود به زود پر شود.
اگر کودک از شیر مادر تغذیه می گردد ، ممکن است بین 6 تا 8 بار در روز و چنانچه از شیرخشک و یا شیرخشک همراه با شیرمادر تغذیه می شود ، 4 تا 5 نوبت در روز ، شیر بخورد.
همچنان که کودک نسبت به محیط و چیزهای اطرافش دقیق تر و علاقه مندتر می گردد ، شیر دادن نیز به او سخت تر می شود ، زیرا او حالا با شنیدن کوچک ترین صدایی ، حواسش به آن جلب شده و شیر خوردن را متوقف می کند.
کودک شما دارد یاد می گیرد که هر چیز دارای اسم است. اگرچه هنوز خیلی مانده تا شما کلمات را از دهان او بشنوید ، اما او کم کم می فهمد که شما (( مادر )) نام دارید و یا این که اسباب بازی محبوبش (( خرس )) نامیده میشود.
بعضی از بچه ها در این سن ، حتی میتوانند ادای بعضی حروف یا ترکیب آن ها را درآورند ، البته حروف صدا دار مثل (( با )) و (( دا )) راحت تر تقلید می شوند.
در این دوران همچنان که قوای جسمانی کودک افزایش یافته و هماهنگی میان اعضای بدن ، تکامل می یابد ، اغلب اوقات او به بازی کردن با دست هایش ادامه خواهد داد.
پس مراقب باشید ! چرا که او هر چه را دم دستش باشد. مثل موها ، گردن بند و لباس شما ، با دست های کوچکش چنگ خواهد زد.
خیلی مواظب دست ها و پاهای او باشید ، به ویژه انگشت های او . با دیدن هر گونه اثری از قرمزی یا تورم ، بدانید که احتمال پیچیدن چیزی به دور انگشت ها وجود دارد که باعث توقف گردش خون در دست او شده است.یک تکه نخ یا مو به راحتی میتواند دور انگشت های او پیچیده شود و مشکل آفرین گردد. در صورت بروز این حادثه ، با یک قیچی کوچک آن را از دست او جدا کنید.
اگر کودک شما در این سن ، توانسته دستش را برای گرفتن اجسام دراز کند ، انتظار نداشته باشید که در همان دفعات اول بتواند آنها را در دستش نگه دارد ؛ چرا که هماهنگی و ارتباط چشمی – دستی او ، هنوز کامل نشده است.
جغجغه یا اسباب بازی هایی که صدادار هستند ، عکس العمل دست کودک را سریع تر می کنند ، زیرا او را به گرفتن ، تشویق می نمایند.
با نشان دادن اسباب بازی های گوناگون به کودک ، میتوانید کنجکاوی وی را برای گرفتن آنها تحریک نمایید. کودک نسبت به اسباب بازی های ساخته شده از پارچه های مختلف که دارای رنگ های روشن و براق باشند و همچنین هر وسیله ی صدادار علاقه نشان داده و به سمت شان جذب میشود.
کودک شما در این سن هنوز انگشتانش را می مکد. او این کار را برای رسیدن به آرامش و غلبه بر استرس خود انجام می دهد. عمل مکیدن انگشت تا کامل شدن مهارت های حرکتی کودک ادامه خواهد یافت.
در این زمان او میتواند اجسام دیگری غیر از انگشتانش را نیز به سمت دهانش ببرد. بنابراین منتظر باشید که او به زودی ، در چند ماه آینده ، هر چه را که برمی دارد ، در دهانش بگذارد.
حتی پاهایش را ! اگرچه ماهیچه های گردن کودک شما در این چند ماهه ، قدرت تحسین برانگیزی به دست آورده ، ولی باز هم شما می بینید که گردن او لق لق می زند ، به خصوص وقتی که میخواهید او را در وضعیت نشسته قرار دهید. پس همچنان مواظب گردن او باشید ، به خصوص در هنگام نگه داشتن وی در وضعیت های مختلف.
آموزش حس استقلال به کودک
بعد از این که غذا خوردن کودک به پایان رسید ، او را در یک جای مطمئن و امن با اسباب بازی هایش تنها بگذارید. اما در عین حال از دور مواظبش باشید . ( هیچ وقت کودکتان را بدون مراقب تنها نگذارید ).
از آنجایی که این زمان ، زمانی است که کودک واقعا راضی و خوشحال به نظر می رسد ، میتوانید به او تنها بودن را یاد دهید و به این صورت او را خوشحال تر کنید. این کار به او کمک میکند تا وقتی بزرگتر شد ، بتواند خودش را برای لحظاتی هر چند کوچک سرگرم کند.
منبع : کتاب نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
کودک در 4 ماهگی
پرورش حواس کودک 4 ماههپرورش حواس کودک 4 ماهه

پرورش حواس کودک 4 ماهه کودک قبل از 4 ماهگی تنها قادر به دیدن اشیا در فاصله ی 20 تا 30 سانتی متری است. اما پس از چهار ماهگی زاویه ی دیدش تغییر یافته و بینایی اش قوی تر میشود. پرورش حواس کودک 4 ماهه


کمک به رشد جسمانی نوزاد 4 ماههکمک به رشد جسمانی نوزاد 4 ماهه

کمک به رشد جسمانی نوزاد 4 ماهه کودک آنلاین: تا 4 ماهگی کودکان یاد گرفته اند که تقریباً دور خودشان بچرخند. به همین دلیل وقتی شما کودکتان را به روی شکم می خوابانید، او قادر خواهد بود که به صورت اریب به سمت جلو حرکت کند. او این کار را با خزیدن توسط پاها و بازوهایش انجام می دهد.


برانگیختن احساس شور و شوق در کودک چهار ماههبرانگیختن احساس شور و شوق در کودک چهار ماهه

برانگیختن احساس شور و شوق در کودک چهار ماهه در حالی که بچه های کوچک تر فقط میتوانند اجسامی را که در فاصله ی 20 تا 30 سانتی متری است به خوبی ببینند ، کودک 4 ماهه ی شما در این سن میتواند تمرکزش را از چیزی به چیز دیگر تغییر دهد. برانگیختن احساس شور و شوق در کودک چهار ماهه


بازی با کودک در چهار تا شش ماهگیبازی با کودک در چهار تا شش ماهگی

بازی با کودک در چهار تا شش ماهگی بلندکردن و به حالت نشسته و ایستاده درآوردن کودک : موقعی که کودک چهار ماهه است دو انگشت خود را در کف دو دست او قرار دهید تا انگشت شما را بگیرد. بازی با کودک در چهار تا شش ماهگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران