کودک آنلاین

موضوع مقاله : رفتار

دسته بندی : رفتار

4
کودک در 9 ماهگی – بخش دوم
کودک در نه ماهگی – بخش دوم کودک آنلاین: ایا تا به حال متوجۀ ترس کودک تان از غریبه ها شده اید؟ در این سن کودک شما که اوایل به هر کس اجازه میداد که او را بغل بگیرد، حالا نسبت به هر فرد غریبه ای که وارد اتاق شده و بخواهد سرش را روی شانه های شما و یا پاهای شما بگذارد، واکنش نشان داده و عصبانی می شود.

کودک در 9 ماهگی – بخش دوم
کودک آنلاین: ایا تا به حال متوجۀ ترس کودک تان از غریبه ها شده اید؟ در این سن کودک شما که اوایل به هر کس اجازه میداد که او را بغل بگیرد، حالا نسبت به هر فرد غریبه ای که وارد اتاق شده و بخواهد سرش را روی شانه های شما و یا پاهای شما بگذارد، واکنش نشان داده و عصبانی می شود.
همچنین اکنون بیش از پیش، از اینکه شما را در اطراف خودش نبیند می ترسد  و وقتی که کودک شما او را در مهد کودک و یا در خانه تنها می گذارید، شروع به گریه کردن می کند.
به کودک تان کمک کنید تا بتواند خودش را با این شرایط وفق دهد، برای این منظور، هر وقت که کودک در حال پذیرش و دوست شدن با فرد جدیدی است، کنار او باشید.
قبل از ترک خانه و پس از بازگشت او را بغل کرده، ببوسید و مورد توجه خاص خود قرار دهید به گونه ای که کودک این توجه را درک کند. انجام بازی دالی موشه با کودک، موجب پذیرش این واقعیت در او می گردد که شما برای همیشه نرفته و به زودی باز می گردید.
حالا که کودک شما این توانایی را پیدا کرده که دستش را به وسایل مختلف بگیرد و روی پاهایش بایستد، مراقب او باشید، چرا که احتمال واژگون شدن این گونه وسایل برای کودک وجود دارد.
اگر هنوز هم به کودک تان شیر می دهید، حتماً متوجه این موضوع شده اید که او دیگر مانند گذشته چندان علاقه مند به خوردن شیر نیست. این موضوع در بین کودکان در این سن کاملاً طبیعی است.
چرا که آنقدر چیزهای دور و بر، برایشان جذاب است که ترجیح می دهند وقت شان را بیشتر صرف بررسی آنها نمایند تا اینکه مشغول شیر خوردن باشند. این رفتار مقطعی خواهد بود و با گذشت زمان تغییر می یابد.
 برای اینکه در هنگام شیر دادن کمتر با این مشکل مواجه شوید، بهتر است برای این منظور مکانی آرام و خلوت را برگزینید، تلویزیون را خاموش کنید و هر چیز دیگری را که ممکن است حواس کودک را پرت کند، از اطراف وی دور کنید. همچنین می توانید هنگامی که او خسته و خواب آلود است، به او شیر بدهید.
کودک شما اکنون در این سن نسبت به قبل، آنچه را که می گویید، می فهمد و ممکن است شروع به گفتن کلماتی مثل توپ، مامان و نظایر اینها کند.
او واقعاً تشنۀ یادگیری است، این تشنگی او را، با خواندن کتاب های مختلف و گفتن نام تمام چیزهای اطرافش، رفع نمایید. کودک با تمام وجود، تک تک  کلماتی را که شما می گویید درک کرده و در آنها غرق می شود.آیا متوجه شده اید که کودک تان سعی در لمس کردن و یا حتی کندن تصاویری که از کتاب ها به او نشان می دهید، می کند؟
بچه ها عموماً در این سن اجسام را به وضوح می بینند، ولی هنوز نمی توانند بین اجسام دو بعدی و سه بعدی تمایز قائل شوند. به عبارت دیگر، دید آنها از چیزهای دور و برشان سطحی بوده و هنوز عمق کافی ندارد.
به همین دلیل است که آنها نمی توانند ببینند و تشخیص دهند که پله ها، یکی بالاتر از دیگری است و به سمت پایین امتداد دارند و یا اینکه لبۀ تخت روی یک پرتگاه قرار دارد.
به همین دلیل کودک در معرض خطر قرار دارد. می توانید با نصب درهای خروجی و ورودی بر مدخل راه پله ها، محیط خانه را برای او ایمن تر کنید. در هر حال هیچوقت از او چشم برندارید.
معمولاً در این مرحله از رشد کودکان، تعداد دفعات خواب روزانۀ آنها برخلاف گذشته افزایش می یابد و به ویژه آنها علاقۀ زیادی به خواب بعدازظهر پیدا می کنند. همچنین ساعات خواب شبانۀ آنها کمتر شده و صبح نیز زودتر از خواب بیدار می شوند که البته با خواب بعدازظهر جبران می گردد.
کودکان در این سن به مدت 5 ساعت در طول روز به سختی بازی می کنند و به همین خاطر، ساعت بیشتری از روز را صرف خوابیدن می کنند. شما نیز می توانید از این ساعت اضافی استفاده کرده و به کارهای شخصی تان بپردازید.
همچنان که هماهنگی دستی – چشمی کودک رشد و تکامل پیدا می کند، انجام بعضی از بازی ها می تواند موجب تسریع این امر گردد. مثلاً بازی هایی که در آنها کودک ظرفی را از چیزهای مختلف پر کرده و سپس آن را خالی می کند و یا چیدن اجسام مختلف روی هم از آن جمله اند.
این نوع بازی ها بعد از مدت کوتاهی تبدیل به بازی های مورد علاقه کودک می شوند، به طوری که دیگر به نظر می رسد نمی خواهد دست از آنها بکشد.
پیمانه های آشپزی، قاشق ها و ظرف های پلاستیکی که برای نگهداری مواد مختلف از آنها استفاده می کنید، برای بازی کودک بسیار مناسب هستند. چرا که به راحتی در یکدیگر جای می گیرند و کودک از این که می بیند ظرفی را می تواند در داخل ظرفی دیگر قرار دهد، لذت می برد.
تشخیص اینکه چگونه یک شیء به شیء دیگر مربوط می شود و یا اینکه از چه جهاتی با یکدیگر متفاوت اند، یکی از ابتدایی ترین درس هایی است که ما در زندگی یاد می گیریم. شما می توانید با انواع بازی ها و اسباب بازی های مختلف، این دروس اولیه را به کودک، آموزش دهید.
در 9 ماهگی حافظۀ کودک به وسیلۀ تجارب مختلف او، تکامل یافته تر و پیچیده تر می شود. برای مثال، کودک در این سن، با دیدن یک توپ به یاد می آورد که این وسیله چگونه حرکت کرده و سپس به آن ضربه زده و آن را هل می دهد.
کودک حتی در این سن، اهدافی را برای خود از قبل تعیین می کند. مثلاً با هدف به صدا درآوردن یک ماهی تابه، چهار دست و پا روی آن می رود و با یک قاشق بر روی آن می کوبد.
اگر کاسه های پلاستیکی، ماهی تابه و دیگر ابزار آشپزخانه را در اختیارش قرار بدهید، خواهید دید که چگونه با خوشحالی و با صدایی بلند، برای شما برنامه اجرا می کند.
کودک در این سن، کم کم اسم ها و بعضی کلمه های آشنا مثل نه یا بای بای و همچنین بعضی از صداهای آشنا را تشخیص می دهد. او به چیزهایی که شما با دست به آنها اشاره می کنید، نگاه می کند و هنگامی که شما اسم چیزی را به زبان می آورید می تواند به آن اشاره کند.
این حرکت کودک، نوعی زبان تلقی می شود که به آن زبان پذیرا می گویند که مطابق آن کودک مشتاق و پذیرای شنیدن و سپس عمل کردن است.

منبع: نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
کودک در نه ماهگی – بخش دوم
کودک در 9 ماهگی – بخش اولکودک در 9 ماهگی – بخش اول

کودک در 9 ماهگی – بخش اول بیشتر والدین بدون این که بدانند این کار را در مورد کودک شان انجام می دهند برای مثال آنها به طور ناخودآگاه برای پسرشان کامیون و برای دخترشان عروسک می خرند. در اینجا چند توصیه ارائه شده است که مانع از پرورش رفتارهای کلیشه ای در کودکان می گردد:


کمک به رشد جسمانی نوزاد نه ماههکمک به رشد جسمانی نوزاد نه ماهه

کمک به رشد جسمانی نوزاد نه ماهه کودک آنلاین: در اکثر کودکان توانایی های مختلف حرکتی تا 9 ماهگی به رشد مناسبی می رسند. آنها قادرند بایستند، از پله ها بالا بروند و یا از بالای مبل لیز بخورند. شما هم می توانید راه هایی برای کمک به رشد توانایی های کودک تان پیدا کنید.


بازی با کودک 9 ماههبازی با کودک 9 ماهه

بازی با کودک 9 ماهه در 9 ماهگی ، سرعت میزان کنجکاوی و دقت کودک نسبت به محیط اطرافش در حال افزایش است و توانایی او در به یادآوردن چیزها ، همچنین در حل مسائل کامل تر می گردد . از بازی کردن با او در این سن فوق العاده لذت خواهید برد : بازی با کودک 9 ماهه


پرورش حواس کودک 9 ماههپرورش حواس کودک 9 ماهه

پرورش حواس کودک 9 ماهه در 9 ماهگی کودک شما به احتمال زیاد عروسک دلخواه ، توپ مورد علاقه و یا نظایر این ها را انتخاب می کند. این امر نشان دهنده ی آن است که او میتواند تمایز دقیقی بین اسباب بازی هایش قائل شود. او همچنین در این سن توانایی اش را در ایجاد طرح و برنامه ریزی برای بازی ، افزایش می دهد. از کمک کردن به رشد توانایی های او لذت ببرید : پرورش حواس کودک 9 ماهه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران