کودک آنلاین

موضوع مقاله : رفتار

دسته بندی : رفتار

0
مروری بر شش ماه دوم زندگی کودک
مروری بر شش ماه دوم زندگی کودک کودک آنلاین: در شش تا 12 ماهگی شاهد جهش فوق العاده ی کودک تان در رشد و تکامل ارتباطات اجتماعی و مهارت های گفتاری و کلامی خواهید بود. کودک شما اکنون اسم خود را می داند. مروری بر شش ماه دوم زندگی کودک

مروری بر شش ماه دوم زندگی کودک
کودک آنلاین: در شش تا 12 ماهگی شاهد جهش فوق العاده ی کودک تان در رشد و تکامل ارتباطات اجتماعی و مهارت های گفتاری و کلامی خواهید بود. کودک شما اکنون اسم خود را می داند.
زمان زیادی می گذرد تا او صداها و آواهای بیشتری را امتحان کرده و در نهایت، توانایی بیان اولین کلمه را بیابد. کودک در این سن کاملاً به شما وفادار بوده و به عبارتی می توان گفت که خودش را وقف شما می داند.
وقتی او را ترک می کنید، واقعاً دلش برایتان تنگ می شود و احساس می کند که شما را از دست داده است. مهر و محبت و تحسین هایی که از طرف شما دریافت می کند، به او می فهماند که عاشقش هستید، حتی اگر همیشه نتوانید در کنارش بمانید.
•    احساس دلتنگی
در حدود 7 تا 8 ماهگی کودک متوجه می شود که شما وجود دارید، حتی اگر از او دور باشید. این بدین معنی است که آنها نبودن شما را حس می کنند. وقتی شما در کنارشان نیستید، ممکن است فقدان شما را با آرامشی که از عروسک شان یا حتی از رختخواب شان به دست می آورند، پر کنند.
چیزهایی که اغلب کودکان از آنها برای رسیدن به آرامش استفاده می کنند مثل عروسک یا حتی در بعضی موارد پتویشان، واقعاً برای آنها حتی تا ده سالگی می تواند در این رابطه مفید و مؤثر باشد. تحقیقات نشان داده است که اینگونه وسایل، علاوه بر ایجاد آرامش خاطر در کودک، می تواند به اعتماد به نفس او نیز کمک نماید.
نکته
اگر کودک تان را به مهدکودک می فرستید، می توانید او را گاهی به مربی اش سپرده و یا حتی برای مدت کوتاهی به مسافرت بروید. اما سعی کنید این جدایی در فاصلۀ 30 تا 38 هفتگی کودک صورت نگیرد. چرا که این ایام زمانی است که او از غریبه ها می ترسد و ممکن است که حتی در محیط های آشنا احساس نگرانی و اضطراب کند.
•    اولین کلمات
بعد از 9 ماهگی کودک بیشتر چیزهایی را که شما می گویید، می فهمد و سعی می کند که اولین کلماتش را تلفظ کند. او مدت زیادی را صرف می کند که با اشاره کردن به چیزهای مختلف، حواس شما را به آنها جلب نماید تا شما او را در گفتن اسامی چیزها کمک کنید.
کودک تا هنگامی که درک و تسلط کافی برای بیان اسامی چیزهای دور و برش به دست نیاورده است، از همین روش استفاده خواهد کرد.
وقتی کودک تان با آغوم واغوم کردن و بِ بِ کردن می خواهد با شما صحبت کند، جواب او را بدهید. اگر می فهمید که او سعی در گفتن چه چیزی دارد، آن را به زبان آورده و واژۀ مورد نظر را برای او تلفظ کنید.
به این ترتیب او را تشویق خواهید کرد تا به تلاش برای یافتن واژۀ مناسب ادامه دهد. بیشتر کودکان اولین کلمات معنادار را در حدود 11 تا 12 ماهگی به زبان می آورند.
آواز بخوانید
وقت کافی برای خواندن شعر و آهنگ برای کودک اختصاص دهید. مطالعات صورت گرفته بر روی رشد و تکامل کودک نشان داده است که آن دسته از کودکانی که با آنها بیشتر صحبت می شود و برایشان شعر خوانده می شود، عموماً درک و فهم بیشتری از زبان دارند.
همچنین این امر موجب می شود که بعدها آمادگی و زمینۀ بهتری را برای حضور در مدرسه داشته باشند. کودک شما عاشق بازی هایی است که در آنها دست می زند و همچنین آنهایی که حالتی از غافلگیری دارند.•    رشد مهارت های جنبشی و حرکتی
در فاصلۀ 6 تا 12 ماهگی، فعالیت های کودک به گونه ای زیاد می شود که شما می توانید با بازی کردن با او، مهارت های لازم جنبشی و حرکتی را در وی رشد دهید. در حدود 9 ماهگی، کودک بدون کمک شما می تواند بنشیند. این توانایی، محدودۀ بازی های مناسب برای وی را به طور وسیعی افزایش می دهد.
کودک شما عاشق بازی کردن خواهد شد به خصوص اگر بداند که در مرکز توجه قرار گرفته است. بنابراین سعی کنید تا آنجایی که می توانید فعالیت های مختلفی را که کودک در این محدودۀ سنی قادر به انجام آن است، پیدا کرده و از شادی و هیجان غیر قابل وصف او از انجام دادن تک تک آنها، لذت ببرید.
در حدود 9 ماهگی کودکان مهارت های جدیدی در برخورد با اشیاء پیدا می کنند. این مهارت و تسلط برحسب نوع اسباب بازی و وسیله ای که با آن بازی می کنند، می تواند تغییر یابد.
اکنون علاقۀ آنها از به هم کوبیدن اشیاء و جویدن اسباب بازی ها، به ور رفتن، دست مالیدن، حرکت دادن و تکان دادن آنها تغییر می یابد. همگی این ها ناشی از حس جستجوگرایانه کودک برای یافتن این است که هر چیزی چگونه کار می کند.
آموزش مفاهیم داخل، خارج، بالا و پایین
برای کودک درک این مفاهیم، اغلب مستلزم صرف زمان زیادی است. اما شما می توانید با بازی های ساده و با استفاده از وسایلی مثل یک ساک، کیف کاغذی و نظایر اینها به او کمک کنید تا مفهوم این کلمات را درک کند.
لمس کردن و فشار دادن
وقتی مهارت کودک در گرفتن اسباب بازی در دستش افزایش پیدا می کند، بیشتر از اسباب بازی هایی استقبال خواهد کرد که بتواند آنها را فشار داده و یا آنها را بچرخاند. اسباب بازی های سوراخدار نیز سرگرم کننده اند، زیرا پر کردن سوراخ ها برای کودک جذاب است.
برای او همچنین اسباب بازی هایی که جاهای مخفی و پنهان دارند، لذت بخش خواهد بود. امروزه اسباب بازی های بسیاری با این خصوصیات تولید می شوند. تلفن های قدیمی شماره دار نیز، اسباب بازی فوق العاده ای برای کودک هستند.غذا خوردن
کودک در این سن از اینکه خودش غذا بخورد، لذت می برد. نخود و تکه های کوچک هویج که خوب پخته شده اند و یا نان، برای پیشرفت مهارت دستان او، ایده ال هستند. شاید هنوز دنبال کردن و گرفتن دانه های نخود برایش مشکل باشد. اما چیزی که از آن لذت می برد، تلاش برای گرفتن این دانه هاست.
انداختن و پرتاب کردن
تقریباً در 12 ماهگی کودک شما یاد می گیرد که چیزها را بیندازد. او از این لذت می برد که مرتب چیزهایی را از بالای تختخوابش یا صندلی بلندی که رویش غذا می خورد، پرتاب کند. این یکی از کارهایی است که معمولاً والدین را خسته می کند.
برای جلوگیری از کمردرد و اینکه مجبور نشوید مدام خم شده و اشیاء را دوباره به دست کودک بدهید، می توانید اسباب بازی مورد علاقۀ وی را به یک تکه کش وصل کنید. در این صورت وقتی او آن را پرت می کند، خودش می تواند دوباره اسباب بازی را به دست بیاورد.
کودک با پرتاب اجسام در واقع یاد می گیرد که چگونه مچ دستانش را به حالت های مختلف بچرخاند و یا آن را بپیچاند. او همان طور که به تدریج در مهارت های جنبشی خبره می شود، در استفاده از قاشق نیز مهارت پیدا می کند.
تلوتلو خوردن
کودکی که سعی می کند خودش را تا حدی به سمت بالا بکشد و روی پاهایش بایستد، می تواند به راحتی به کمک شما برای راه رفتن تشویق شود. شما می توانید با قرار دادن وسایل و مبلمان خانه در کنار هم، ترتیبی دهید تا او بتواند دستش را به آنها گرفته و راه رفتن را آغاز کند.
او تلوتلو خوران از بین اثاثیه می گذرد. وقتی به اندازۀ کافی اعتماد به نفس پیدا کرد، شما می توانید فاصلۀ اشیاء را از هم بیشتر کنید. بدین ترتیب او مجبور خواهد شد برای رسیدن به مبل بعدی قدم بزرگتری بردارد.

منبع: نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
مروری بر شش ماه دوم زندگی کودک
کودک در 7 ماهگیکودک در 7 ماهگی

کودک در 7 ماهگی کودک آنلاین: کودکی که تا این سن شروع به خزیدن و یا چهار دست و پا راه رفتن نکرده است، چون نمی تواند به اسباب بازی هایی که خارج از دسترسش قرار دارد برسد، احتمالاً احساس ناتوانی و درماندگی کرده و شروع به گریه می کند. کودک در 7 ماهگی


کودک در 8 ماهگی -  بخش اولکودک در 8 ماهگی - بخش اول

کودک در 8 ماهگی - بخش اول کودک آنلاین: کودک در این سن، با روش ها و بازی های آگاهانه تری خودش را سرگرم می نماید و در مقابل دیدن این گونه کارها از دیگران نیز واکنش نشان می دهد. به طور مثال او عاشق بازی دالی موشه و یا پیدا کردن چیزهایی است که شما در زیر پتو پنهان کرده اید.


کودک در 9 ماهگی – بخش دومکودک در 9 ماهگی – بخش دوم

کودک در نه ماهگی – بخش دوم کودک آنلاین: ایا تا به حال متوجۀ ترس کودک تان از غریبه ها شده اید؟ در این سن کودک شما که اوایل به هر کس اجازه میداد که او را بغل بگیرد، حالا نسبت به هر فرد غریبه ای که وارد اتاق شده و بخواهد سرش را روی شانه های شما و یا پاهای شما بگذارد، واکنش نشان داده و عصبانی می شود.


کودک در 10 ماهگی – بخش اولکودک در 10 ماهگی – بخش اول

کودک در 10 ماهگی – بخش اول کودک آنلاین: آیا وقتی کودک تان را ترک می کنید، او شروع به بی قراری و گریه می کند؟ باید بدانید که او هنوز در ابتدای فهم و درک این موضوع است که، اگرچه شما را نمی بیند، اما وجود دارید و برای همیشه او را ترک نمی کنید. کودک در 10 ماهگی – بخش اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران