کودک آنلاین

موضوع مقاله : رفتار

دسته بندی : رفتار

1
صحبت کردن با نوزاد و تعبیر احساسات و حالات او
صحبت کردن با نوزاد و تعبیر احساسات و حالات او صحبت کردن با کودکتان در مورد وقایع روزمره ای که برای او پیش می آید مثل عوض کردن او ، غذا دادن و زمان خواب ، باعث می شود که او شروع به پیش بینی کردن این وقایع بنماید. صحبت کردن با نوزاد و تعبیر احساسات و حالات او

صحبت کردن با نوزاد و تعبیر احساسات و حالات او
صحبت کردن با کودکتان در مورد وقایع روزمره ای که برای او پیش می آید مثل عوض کردن او ، غذا دادن و زمان خواب ، باعث می شود که او شروع به پیش بینی کردن این وقایع بنماید.
در واقع هنگامی که صحبت های شما را در مورد این وقایع میشنود ، انتظار انجام آنها نیز در او ایجاد شده و سپس اقدام به همکاری با شما در آن کار مشخص می نماید.
مراحل و گام ها
1 . وقتی میخواهید با کودکتان صحبت کنید ، از آهنگ طبیعی و صدای خودتان استفاده کنید. در واقع به همان روش عادی خودتان با کودکتان حرف بزنید.
2 . با کودکتان در مورد چیزهایی که قرار است در مورد او به وقوع بپیوندد ، صحبت کنید . دقیقا مثل صحبت کردن پزشک و یا دندان پزشک قبل از معالجه ی بیمارش . این کار منجر به ایجاد یک نوع حس امنیت و اطمینان خاطر در او می شود.
3 . به کودکتان بگویید که میخواهید او را از جایش بلند کنید و یا قبل از انجام هر کار دیگری با کودکتان در مورد آن صحبت کنید ، مثلا به او بگویید که میخواهید الان او را عوض کنید ، یا به او بگویید که الان موقع خوردن غذا با شیشه اش است.
با این روش ، کودک شروع به پیش بینی در مورد آن چه که اتفاق خواهد افتاد ، می نماید. توانایی پیش بینی وقایع یک نوع حس کنترل و امنیت را برای او به وجود می آورد.
4 . در مورد خواسته ها و انتظاراتتان با کودکتان صحبت کنید . از او بخواهید در انجام کارهایی مثل حمام کردن و یا عوض کردن لباس و پوشک با شما همکاری نماید.
مثلا به او بگویید : (( میتونی پشتتو یه کم بالا بدی ؟ )) حتی اگر او کاملا متوجه منظور شما نشود و یا قادر به انجام دادن آن نباشد ، شما او را در نجام دادن یک وظیفه درگیر ساخته اید و از او دعوت به همکاری نموده اید.
5 . به کودکتان بگویید که شما میخواهید اتاق را ترک کنید. اگرچه سیل اشک ها جاری می شود! ولی او در نهایت یاد خواهد گرفت که باید این حقیقت را قبول کند که بالاخره مامان یا بابا برای مدتی از پیش او میروند.
این نوع صداقت برای کودکتان بهتر از وضعیتی است که یک دفعه ببیند مادر یا پدرش ناپدید شده اند. نا پدید شدن ناگهانی از پیش چشم کودک ، به اعتمادی که خواهان برقراری آن هستید ، صدمه میزند.
نکات مهم
تحقیقات اخیر نشان داده است که صحبت کردن با کودک باعث ایجاد یک مدار عصبی در مغز شده و یادگیری زبان را سرعت می بخشد. دیگر تحقیقات نشان داده است که صحبت کردن با کودک ، او را مقاوم تر می نماید.
با کودکتان در مورد مسائلی صحبت کنید که به او مربوط است. حتما لزومی ندارد که به صورت مداوم و پیوسته به صحبت تان با او ادامه دهید.
 به خاطر داشته باشید که صحبت کردن با کودک احساس نزدیکی و تماس را در او به وجود می آورد ، اما گوش دادن به او نیز به همین اندازه مهم می باشد.

چگونه میتوان احساسات و حالات یک نوزاد را تعبیر نمود؟
ماه های متوالی به لگدها و غلت زدن های کودکتان در رحم خود توجه کرده اید ، اما حالا او قدم به دنیای بیرون گذاشته و آماده ی بسیاری از تجربه هاست و شما میتوانید چهره ی کوچکش را ببینید .
 اما شاید از خودتان بپرسید که این حالت ها و قیافه های متفاوت او به چه معناست.
مراحل و گام ها
1 . همواره به خاطر داشته باشید که یک نوزاد دو راه اساسی و مهم برای ارتباط برقرار کردن دارد : خندیدن و گریه کردن . او به هنگام احساس درد یا ناراحتی گریه می کند و همچنین یاد می گیرد که به هنگام احساس آسودگی و راحتی بخندد.
2 . اولین خنده های کودک به صورت زودگذر در اولین هفته ی عمر او در هنگام خواب پدیدار میشود.
3 . دقت کنید که چگونه لبخند کودکتان تغییر می کند. در هفته ی دوم ، او با چشمانی باز خواهد خندید که معمولا بعد از غذا خوردن اتفاق می افتد. در این هنگام شما او را با خنده ای شفاف و با نگاهی به نقطه ای در دوردست ، خواهد یافت.
4 . به رشد او دقت کنید : در هفته ی سوم و یا چهارم ، او به (( خنده ای اجتماعی )) ( و در ارتباط با افراد ) تسلط پیدا می کند که در پاسخ به صدای شما و نگاه کردن به چشمان شما اتفاق می افتد.
5 . دقت کنید که کودکتان چه موقع سرحال و آرام است. او در این سن به اطرافش نگاه می کند ، به صداها گوش می دهد و گاهی اوقات هوشیار و با چشمانی باز به چیزهای دور و برش دقیق میشود. همه ی این امور با تمرکز و به منظور کسب و به محیط اطراف خود توجه نشان می دهند.
6 . به یاد داشته باشید که بعضی کودکان بعد از غذا خوردن سرحال و آرام میشوند و بعضی دیگر بلافاصله بعد از اینکه از خواب بیدار میشوند ، پر انرژی بوده و به محیط اطراف خود توجه نشان می دهند.
نکته ی مهم
همواره به خاطر داشته باشید که هر کودک با سرعت متفاوتی رشد می کند و مراحل و گام های تکامل آنها یکسان نبوده و البته با فراز و نشیب های بسیاری نیز همراه است.
منبع : کتاب نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
صحبت کردن با نوزاد و تعبیر احساسات و حالات او
صحبت کردن با کودک درون شکمتانصحبت کردن با کودک درون شکمتان

صحبت کردن با کودک درون شکمتان کودکان قادرند حتی قبل از تولد صداها را بشنوند. بسیاری از مردم معتقدند که صحبت کردن یا حتی آواز خواندن برای کودک قبل از تولد میتواند سر آغاز خوبی برای پیدایش رشته های محبت بین کودک با والدین باشد و نیز میتواند قدرت تفکر و هوشیاری کودک را قبل از تولد برانگیزد. صحبت کردن با کودک درون شکمتان


با کودک خود قاطع صحبت کنیدبا کودک خود قاطع صحبت کنید

با کودک خود قاطع صحبت کنید به سمت او بروید و از همان‌جا، که ایستاده‌اید بر سرش فریاد نزنید. خم شوید به‌اندازه‌ای که هم قد او شوید با کودک خود قاطع صحبت کنید


تشویق کودکان به صحبت کردن درباره یک مسئلهتشویق کودکان به صحبت کردن درباره یک مسئله

تشویق کودکان به صحبت کردن درباره یک مسئله صحبت کردن خوب نقش مهمی در یک زندگی خانوادگی ایده آل دارد.در اکثر مواقع ، پدر ، مادر و بچه ها باید با هم صحبت کنند.این گفت و گو ممکن است درباره ی مدرسه ، دوستان ، اخبار ، سرگرمی ،ورزش ، سیاست و...باشد. تشویق کودکان به صحبت کردن درباره یک مسئله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران