کودک آنلاین

موضوع مقاله : رفتار

دسته بندی : رفتار

1
از بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش اول
تولد تا یک ماهگی نوزاد کودک شما از لحظۀ تولد توان درک و فهم دارد، او یک موجود بی‌جان نیست. شما می‌توانید پیشرفتهای او را در ماه اول روی یک نمودار مشخص کنید. برای مثال او در روز اول با شنیدن صدای شما آرام و بی‌تحرک و گوش به‌زنگ شده، بدنش از حرکت بازمی‌ایستد و بر روی شنیدن تمرکز می‌کند.

از بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش اول
•    رشد ذهنی
کودک شما از لحظۀ تولد توان درک و فهم دارد، او یک موجود بی‌جان نیست. شما می‌توانید پیشرفتهای او را در ماه اول روی یک نمودار مشخص کنید. برای مثال او در روز اول با شنیدن صدای شما آرام و بی‌تحرک و گوش به‌زنگ شده، بدنش از حرکت بازمی‌ایستد و بر روی شنیدن تمرکز می‌کند.
اما در روز سوم به‌صحبتهای شما پاسخ داده و چشمانش مشتاقانه به‌شما می‌نگرند. او در روز پنجم مجذوب چیزهایی می‌شود که در فاصلۀ 20 تا 25 سانتی‌متری‌اش حرکت کنند بنابراین لب‌های در حرکت یا انگشتان شما را که در حال تکان خوردن‌اند با علاقه تماشا خواهد کرد.
در روز نهم چشمانش با شنیدن صداهای خیلی بلند به‌سرعت حرکت خواهند کرد که این امر نشان‌دهندۀ توانایی شنیدن اوست. او به‌صداهای با طنین بالا نسبت به‌صداهای با طنین پایین بهتر پاسخ میدهد، بنابراین به‌طور غریزی پاسخ‌های کلامی کودک خوب است.
در روز چهاردهم سرش را به‌سمت منبع صدا برمی‌گرداند. در روز بیست و هشتم او در حال یادگیری این است که چگونه هیجان‌هایش را ابراز و کنترل کند و رفتارش را با صدای شما سازگار خواهد کرد: او از شنیدن صدای بلند و خشن شما ناراحت و با شنیدن صدای آرامش‌بخش شما آرام می‌گیرد.
•    بازتاب‌های نوزادان
نوزاد شما زمان تولد مجهز به‌مجموعه‌ای از بازتاب‌ها است که از غریزه بقای او ناشی می‌شوند. همۀ این بازتابها در سه ماهگی ناپدید می‌شوند. این امر باید اتفاق بیفتد در غیر اینصورت رشد کودک به‌تاخیر خواهد افتاد و مهارتهای جدیدش ظهور نخواهند کرد.
بازتاب چنگ زدن
انگشتان خود را کف دست کودک‌تان قرار دهید. او آنها را محکم خواهد گرفت. بنابراین در صورتی‌که شما تلاش کنید تا او را از روی زمین بلند کنید، میتواند وزنش را تحمل کند.
بازتاب گونه
اگر شما به‌آرامی انگشت‌تان را روی گونه کودک بزنید، به‌سمت دست شما برمی‌گردد و جهت پیدا کردن پستان برای تغذیه به‌سمت دست شما برمی‌گردد.بازتاب راه رفتن یا قدم برداشتن
درصورتی‌که او را مستقیم روی یک سطح صاف نگه دارید چنان که کف پایش زمین را حس کند به‌شکل ابتدایی حرکاتی شبیه گام برداشتن را نشان خواهد داد. اگر پایش را لبه میز قرار دهید، به‌تلاشش خواهد افزود.
بازتاب مورو
اگر کودک احساس کند که در حال افتادن است یا اگر از جا بپرد، بازوها و پاهایش را به‌شکل ستاره باز می‌کند. این گونه تصور می‌شود که این بازتاب در زمانی ریشه دارد که نیاکان ما بالای درختان زندگی می‌کردند و استفاده از این تکنیک، مانع افتادن‌شان از درخت میشده است.
•    رشد حرکتی
حرکات او ممکن‌است به‌دلیل فقدان قدرت در این مرحله محدود شوند اما کودک شما از روز اول شروع به‌آزمودن ماهیچه‌هایش می‌کند. و او میتواند زمانی که روی شکم خوابیده، پاهایش را اندکی بلند کند و تلاش می‌کند تا زانوهایش را خم نماید بنابراین با حرکات کوچکی موضعش را سازگار می‌کند.
در هنگام خوابیدن سرش را به‌سمت دلخواهش می‌چرخاند و زمانی که روی شکم قرار داده شود تلاش می‌کند تا سرش را برای یک ثانیه بلند کند. انجام این کار برای او بسیار دشوار است زیرا سرش برای ماهیچه‌های گردن و پشتش بسیار سنگین است و درچند هفتۀ نخست، سر کودک نسبتاً بزرگ و حدود یک چهارم طولش است.
زمانی که او را عمودی نگه دارید، تکان خورده و گام برمیدارد و زمانی که به‌پشت خوابانده می‌شود، پاهایش را همانند زمانی که در زهدان قرار داشت حلقه می‌کند.
•    رشد مهارت‌های دستی
مدت زمانی طول خواهد کشید تا کودک شما بفهمد که دستانش از او هستند یا او میتواند آنها را کنترل نماید. انگشتانش را حداقل برای سه هفته محکم به‌شکل حلقه‌ای نگه می‌دارد. زمانی که بازتاب چنگ زدن از بین رفت، دستانش آرام شده و به‌تدریج باز می‌شوند. علاوه بر این او حتی در زمان خواب به‌انگشتان شما آویزان خواهد شد.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
تولد تا یک ماهگی نوزاد
از بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش دوماز بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش دوم

تولد تا یک ماهگی نوزاد کودک شما علاقه‌مند به‌صداها متولد شده و مشتاق حرف زدن است. او به‌طور ذاتی قادر به‌مکالمه است. از لحظۀ تولد اگر شما در فاصلۀ 20 تا 25 سانتیمتری صورتش با او صحبت کنید، به‌شما با ادا درآوردن با لب‌ها و زبانش مثل حرکات ماهی هنگام غذاخوردن پاسخ خواهد داد


کودک در 1 ماهگیکودک در 1 ماهگی

کودک در 1 ماهگی تبریک می گوییم ، کودکتان یک ماهگی را پشت سر گذاشته است ! زمان به سرعت می گذرد و او بزرگ میشود ، طولی نمی کشد که او 18 ساله شده و شما با خود خواهید گفت که چقدر این ایام زود گذشت! کودک در 1 ماهگی


کمک به رشد جسمانی نوزاد یک ماههکمک به رشد جسمانی نوزاد یک ماهه

کمک به رشد جسمانی نوزاد یک ماهه کودک آنلاین: کودک یک ماهۀ شما اکنون بسیاری از حرکات غیرارادی و تکان های اسپاسمی و ناگهانی اعضای بدنش را از دست داده و در حال آغاز الگوهای حرکتی نرم و ریتمیک در دست ها و پاهاست. بعضی از فعالیت های بدنی می تواند تو را در این مسیر کمک کرده تا به وضعیت تعادلی بهتری دست پیدا کند.


پرورش هیجان همپای رشد کودک – تا حدود سه ماهگیپرورش هیجان همپای رشد کودک – تا حدود سه ماهگی

پرورش هیجان همپای رشد کودک – تا حدود سه ماهگی کودک آنلاین: چه کسی می‌تواند بگوید ارتباط عاطفی کودک با والدینش از چه زمانی آغاز می‌شود؟ بعضی بر این عقیده‌اند که این ارتباط از همان دوران جنینی که کودک درون رحم مادر است و ... پرورش هیجان همپای رشد کودک – تا حدود سه ماهگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران