کودک آنلاین

موضوع مقاله : رفتار

دسته بندی : رفتار

0
آشنایی با روحیه و اخلاق نوزاد
آشنایی با روحیه و اخلاق نوزاد مادر غالبا از طرز رفتار جنین در رحم ، تا حدی به روحیه و اخلاق نوزاد پی می برد. فعالیت و لگدزدن جنین در رحم ، نشانه شیطنت و فعالیت او در دوران کودکی است. حتی در اتاق نوزادان ، پرستاران با توجه رفتار بعضی نوزادان به آنها لقب شیطان یا آرام می دهند که این پیشداوری قابل قبول نمی باشد. آشنایی با روحیه و اخلاق نوزاد

آشنایی با روحیه و اخلاق نوزاد
مادر غالبا از طرز رفتار جنین در رحم ، تا حدی به روحیه و اخلاق نوزاد پی می برد. فعالیت و لگدزدن جنین در رحم ، نشانه شیطنت و فعالیت او در دوران کودکی است. حتی در اتاق نوزادان ، پرستاران با توجه رفتار بعضی نوزادان به آنها لقب شیطان یا آرام می دهند که این پیشداوری قابل قبول نمی باشد.
در هر حال معمولا نوزاد نشانه هایی از خلقیات و روحیات خود را بروز می دهد که این نشانه ها برای پی بردن به طبیعت نوزاد و در پرورش و تربیت او موثر است.
کودکی را مجسم کنید که هر وقت او را روی تخت یا گهواره می گذارید ، گریه سر می دهد. والدین او را بلند میکنند و با بغل کردن ، او آرام می گیرد. اغلب به این نوزاد از روی اشتباه بهانه گیر میگویند، که بهتر است به جای این صفت او را پر توقع یا پرنیاز بخوانند.
بعضی از نوزادان در روز های اول ، والدین خود را از نیازهای خویش آگاه می سازند. برای درک این نوزادان و پی بردن به نیازهای ایشان در جهت پرورش صحیح ، باید با موضوع سطح توقع آشنا شد. هر نوزاد با سطح توقع معینی به دنیا می آید ، که در صورت پاسخ دادن مناسب به آنها ، فرصت خوبی برای تکامل نوزاد و بروز کامل استعدادهای وی به وجود می آید.
علاوه بر سطح توقعات متفاوت ، نوزادان دارای خلقیات متفاوتی هستند که به کمک آنها ، والدین را از توقعات متفاوت خود آگاه می سازند. مثلا نوزادی که در بغل مادر آرام است ، ولی با خواباندن گریه سر می دهد یا در طول روز به طور مرتب شیر می خورد و در شب به دشواری می خوابد ، به بچه شیطان ، گریه ای و بهانه گیر معروف است که بهتر است به او کودک پرنیاز بگویند.
این صفت با روحیات او سازگارتر است. در برابر این نوزاد ، کودکی آرام و بی صدا را در نظر بگیرید که در طول شب به خوبی می خوابد و در روز در تخت یا گهواره خود با رضایت کامل استراحت می کند. برنامه خواب و خوراک منظمی دارد ، بهانه نمی گیرد و کمتر گریه می کند.
نگهداری و پرورش این دو نوزاد به دو روش متفاوت نیاز دارد . نیاز بیشتر در نوزاد بهانه گیر یا به عبارت بهتر پرتوقع ، ایجاب می کند که هرگاه او را زمین می گذارید یا می خوابانید ، گریه اش را سر دهد.
رشد و تکامل این کودک مستلزم توجه به این نیازها و رسیدگی به اوست. این نوزاد اگر ابزاری برای ابراز نیاز خود نداشته باشد و توجه والدین را به خود جلب نکند ، در روند رشد و تکامل با مشکل رو به رو خواهد شد.به عکس ، نوزاد آرام و کم توقع که بهتر می خوابد و کمتر گریه می کند و وقتی او را می خوابانند بهانه نمی گیرد ، سطح توقع پایین تری دارد و بنابراین نیاز کمتری به آغوش و بغل مادر پیدا میکند.
نگهداری و پرورش این دو نوزاد ، روش های متفاوتی طلب می کند. نوزاد پرتوقع بیشتر در بغل مادر به سر می برد ، زیرا به آغوش مادر بیشتر نیاز دارد. بیشتر می خورد ، زیرا اشتهایش بیشتر است و با رفتار و حرکات خود توجه بیشتری از والدین درخواست می کند بنابراین نوزاد پرتوقع و پرنیاز نام می گیرد.
نگهداری و پرورش این نوزاد ، از بعضی جهات برای والدین آسانتر از نوزاد آرام است ، زیرا به نیازهای وی به راحتی میتوان پی برد. نوزاد آرام یا کم توقع ، نیازهای فوق را ندارد و بنابراین کمتر در بغل مادر است و به تناسب اشتهایی که دارد کمتر تغذیه میشود.
حال کودک پرنیازی را تصور کنید که نمیتواند نیازهای خود را به آگاهی والدین برساند و در واقع مجبور است نقش یک کودک آرام و کم نیاز را بازی کند ؛ اما کودک آرامی که در حقیقت دوست دارد بیشتر اوقات در بغل مادر باشد ، بیشتر با او بازی کند و خوب تغذیه شود.
بنابراین والدین باید با نوزاد خیلی خوب و به ظاهر آرام ، با احتیاط رفتار کنند و آگاه باشند که ممکن است در پشت این ظاهر آرام ، نوزادی پرنیاز که قادر به ابراز خواسته های خود نیست ، پنهان شده باشد. این نوزاد بی صدا چون خواسته های خود را ابراز نمیکند ، نیازهایش از والدین پوشیده می ماند و آن طور که باید به آنها توجه نمی شود.
در نتیجه پس از 2 تا 3 هفته آرامش ، به کودکی بهانه گیر و ناراحت تبدیل میشود. این نوزادان اگر به موقع تغذیه شوند و هنگام گریه کردن مورد توجه و محبت مادر قرار بگیرند ، آرام و بی صدا باقی می مانند و نیازی به بهانه گیری پیدا نمیکنند.
قابلیت انعطاف ، کلید موفقیت والدین در نگهداری و پرورش نوزاد است. والدین باید نحوه برخورد و روش نگهداری را با توجه به ویژگی های رفتاری نوزاد تنظیم کنند.
اگر رفتار خود را با توقعات نوزاد تطبیق کنید و توجه خود را به سطح نیازهای او برسانید ، توفیق بیشتری در تربیت کودک به دست خواهید آورد و استعدادهای او بهتر شکوفا خواهد شد. در این صورت رابطه ای صمیمی که بین والدین و کودک به وجود می آید ، به گرمی ودلبستگی خانواده نیز کمک خواهد کرد.
منبع : کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
آشنایی با روحیه و اخلاق نوزاد
هماهنگ کردن بازی با روحیه و شخصیت کودکهماهنگ کردن بازی با روحیه و شخصیت کودک

هماهنگ کردن بازی با روحیه و شخصیت کودک کودک آنلاین: زمانی تعامل با کودکتان موفقیت‌آمیز است که بازی را مطابق شخصیت کلی او هماهنگ کنید. پنج نوع شخصیتی که شاید توصیف‌کنندۀ فرزند شما باشد، عبارت است از: هماهنگ کردن بازی با روحیه و شخصیت کودک


امور و اصول اخلاقی در زندگی کودکان امور و اصول اخلاقی در زندگی کودکان

امور و اصول اخلاقی در زندگی کودکان کودک تا زمانی که کاملا از حضور و وجود دیگران با خبر نشود و تا زمانی که توان این را پیدا نکند که خود را جای آنها بگذارد و از جایگاه آن ها به موضوع نگاه کند و تا حدودی متوجه حالات و احساسات آنها شود آمادگی برای پذیرفتن اصول اخلاقی نخواهد داشت. امور و اصول اخلاقی در زندگی کودکان


مفاهیم و پایه های اخلاقی در کودکانمفاهیم و پایه های اخلاقی در کودکان

مفاهیم و پایه های اخلاقی در کودکان می دانیم که در مرحله ی اول (( نظم و ترتیب )) با وجود آن که ظاهرا به موضوع های اخلاقی مرتبط نیستند آمادگی کودک را برای پذیرفتن اصول اخلاقی فراهم می کند. زیرا جهان را روشن و شفاف و روابط را تا حد زیادی آن گونه که خوب و درست هست ، می بینند. مفاهیم و پایه های اخلاقی در کودکان


پنج اصل اخلاقی از نظر کودکان – قسمت اولپنج اصل اخلاقی از نظر کودکان – قسمت اول

پنج اصل اخلاقی از نظر کودکان – قسمت اول از نظر کودکان اولین و مهمترین موضوع اخلاقی (( محبت ، دوستی و صمیمیت )) است. کودک تشنه و گرسنه ی محبت است. محبت برای بدن روانی کودک درست مانند هوا و اکسیژن برای بدن فیزیکی و مادی ما می باشد و به همین علت اگر کودکی از آن محروم باشد ، در زندگی نابود میشود. پنج اصل اخلاقی از نظر کودکان – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران