کودک آنلاین

موضوع مقاله : دهان و دندان

دسته بندی : دهان و دندان

2
دندان درآوردن شیرخواران
دندان درآوردن شیرخواران کودک آنلاین : درد دندان درآوردن کودکان برای والدین آن‌ها دردناک تر است. بهتر است از این موضوع نترسید و خیلی سخت نگیرید زیرا با این کار این موضوع را بدتر از آن چیزی که هست تصور خواهید کرد. دندان درآوردن شیرخواران

دندان درآوردن شیرخواران
کودک آنلاین : درد دندان درآوردن کودکان  برای والدین آن‌ها دردناک تر است. بهتر است از این موضوع نترسید و خیلی سخت نگیرید زیرا با این کار این موضوع را بدتر از آن چیزی که  هست تصور خواهید کرد.

برای درک بهتر این دوره  چند مسئله هست که باید به یاد داشته باشید:

دندان درآوردن در دوره‌ای یک ساله یا بیشتر رخ می‌دهد.
بچه‌ها اصولاً از شش ماهگی دندان درمی‌آورند. البته برخی دیر و برخی هم زودتر وارد این مرحله از رشد خود می‌شوند. شاید کودک شما هنگام درآوردن دندان‌های کوچک  هیچ نشانه‌ای از دندان درآوردن را از خود نشان ندهد. دندان‌های بزرگ و کند آسیا (دندان‌های آسیای سال اول در10 تا15 ماهگی و دندان‌های آسیای سال دوم در20 تا24 ماهگی) دردناک‌ترین دندان‌ها هستند و زمان زیادی طول می‌کشد تا بیرون بیایند. کودکان معمولاً در سن سه سالگی هر 20 دندان کودکی خود را در آورده‌اند.

کودکان به مراقب‌های دندانی نیاز دارند

به کودک خود غذاهایی بدهید که سرشار از کلسیم و ویتامین D هستند.این باعث می‌شود تا دندان‌های محکم و سالمی داشته باشند. سعی کنید به آن‌ها بیاموزید که  دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنند. برای آن‌ها مسواک‌های گرد  نرم و عروسکی و زیبا و خمیردندان‌های بدون فلوراید بخرید و تشویقشان کنید تا از دندان‌های خود مراقب کنند. قبل از دو سالگی کودک خود را برای معاینه پیش دندان‌پزشک ببرید تا مطمئن شوید همه چیز خیلی خوب پیش می‌رود.

آیا آب دهان کودکان بسیار بیشتر می‌ریزد؟

هنگامی که  کودکان در حال دندان درآوردن هستند  آب دهانشان بیشتر می‌ریزد. برای این منظور  برای آن‌ها پیش‌بند مخصوص تهیه یا لباسشان را هنگامی که خیس شد  عوض کنید. همیشه گونه و چانه‌هایشان را به طور مرتب خشک‌کنید وگرنه پوستشان آسیب می‌بیند.

آیا می‌توانید از سینه خود به او شیر بدهید؟

دندان درآوردن کودک به این معنا نیست که باید شیر دادن از سینه خود را به او قطع کنید. می‌توانید همچنان به این کار ادامه دهید.دندان درآوردن بیماری در پی ندارد.

برخلاف تصور قدیمی‌ها  دندان درآوردن کودکان منجر به بیماری آن‌ها نمی‌شود. شاید کودک در این مدت بداخلاق شود و خواب نامنظمی پیدا کند اما گوش‌درد  تب و اسهال نشانه‌های بیماری‌های ویروسی است نه دندان درآوردن. اگر این نشانه‌ها را مشاهده کردید دستان خود را تمیز و با دقت بشویید و انگشت شست خود را داخل دهان کودک بگذارید تا آن را گاز بگیرد.این کار درد لثه‌های او را هنگام درآورد دندان کاهش می‌دهد.

تغذیه درست

خوراکی‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند با سرما یا فشار درد لثه کودک هنگام دندان درآوردن را تسکین دهند. برخی از انتخاب‌های خوب شامل نان‌های دونات مانند منجمد  موز یخ زده  تکه‌های واقعاً بزرگ سیب یا هویج منجمد هستند. کودکان اصولاً طعم سرکه‌ای خیار شورهای ترد را نیز دوست دارند. بیسکویت‌های شور مثل ترد و نان‌های سوخاری نیز برای گاز زدن کودکان بسیار مناسب هستند.

نکته: هنگامی که چهار دندان نخست کودک شما درآمد  او می‌تواند گازهای کوچکی بگیرد. بنابراین  باید بیشتر مراقب باشید. می‌توانید از غذا دهنده‌های توری کوچک که  همچون پستانک هستند  استفاده کنید  یعنی تکه‌های میوه را داخل این توری قرار و آن را به دست کودک بدهید تا هر چه دلش خواست آن را گاز بگیرد. با این روش هرگز نگران خفه شدن کودک نخواهید بود. اگر این وسیله را ندارید و در بازار هم پیدا نکردید  می‌توانید از جوراب‌های تمیز و بسیار نازک یا پارچه‌های توری ظریف و تمیز برای این منظور استفاده کنید: میوه را داخل این پارچه‌ها قرار دهید و انتهای آن را گره بزنید.

گاز گرفتن

کودکان هنگام درآوردن دندان دوست دارند چیزی را گاز بزنند این کار کمک می‌کند تا دندان‌هایشان از داخل لثه بیرون بیاید.این کار هیچ اشکالی ندارد به او مسواک بدهید تا گاز بزند.به این ترتیب به مسواک عادت می‌کند و لثه‌هایش نیز ماساژ می‌بینند. جویدن پستانک  قاشق‌های چوبی یا ماساژورهای پلاستیکی مخصوص لثه کودکان نیز همین نتیجه رادارند.

توجه داشته باشید در برخی از کودکان  جویدن پستانک یا شیشه  درد لثه آن‌ها را بیشتر می‌کند. اگر گرفتن کودکان از شیشه و پستانک با بی‌قراری‌های زیاد آنان همراه شد  خیلی نگران نشوید این فقط یک دوره کوتاه است و وقتی دندان‌هایشان درآمد می‌توانید دوباره به آن‌ها شیشه دهید. در این مدت می‌توانید از فنجان‌های لبه‌دار برای تغذیه کودک خود استفاده کنید.  
 دندان درآوردن شیرخواران

دندان های نوزاددندان های نوزاد

دندان های نوزاد برای والدین یکی از بزرگترین نقاط عطف در طول زندگی کودک ، دندان درآوردن اوست . اما در عین حال این مرحله برای کودک نیز مسیری دردناک و دشوار است. نشانه های دندان در آوردن در کودکان و همچنین میزان درد ناشی از آن ، بسته به این ک کودک در چه سنی شروع به دندان درآوردن نماید ، متفاوت است. دندان های نوزاد


علایم و روشهای کاهش درد دندان درآوردن نوزادعلایم و روشهای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

علایم و روشهای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد : یکی دیگر از مراحل رشد که در دو الی سه سال ابتدای زندگی نوزاد تکمیل می‌گردد دندان درآوردن می‌باشد . که با تحولات جسمی و رفتاری نوزاد مانند بی‌قراری ، تب و.... همراه است . علایم و روشهای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد


آسیب های دندانی در کودکانآسیب های دندانی در کودکان

آسیب های دندانی در کودکان دهان کودک به هنگام تولد فاقد دندان های دائمی و شیری است. اولین دندان های شیرخوار در حدود 6 ماهگی ظاهر می شود. دندان های دائمی از 6 سالگی می روید و این رویش تا مدتی ادامه می یابد . درمان دندان آسیب دیده به شیری یا دائمی بودن آن بستگی دارد. بنابراین پدر و مادر باید از وضعیت دندانهای فرزندشان اطلاع کافی داشته باشند. آسیب های دندانی در کودکان


زمان دندان درآوردن نوزادزمان دندان درآوردن نوزاد

زمان دندان درآوردن نوزاد زمان ظاهر شدن دندانهای شیری کودکان به طور دقیق مشخص نیست.نوزادی ممکن است با دندان متولد شود یا اینکه اولین دندان او حتی تا سن 13 تا 14 ماهگی ظاهر نشود بنابراین دیر یا زود ظاهرشدن دندان به تنهایی دلیل و نشانه ی رشد به موقع یا عقب افتادن رشد کودک نیست. زمان دندان درآوردن نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید