کودک آنلاین

موضوع مقاله : دهان و دندان

دسته بندی : دهان و دندان

2
زمان دندان درآوردن نوزاد
زمان دندان درآوردن نوزاد زمان ظاهر شدن دندانهای شیری کودکان به طور دقیق مشخص نیست.نوزادی ممکن است با دندان متولد شود یا اینکه اولین دندان او حتی تا سن 13 تا 14 ماهگی ظاهر نشود بنابراین دیر یا زود ظاهرشدن دندان به تنهایی دلیل و نشانه ی رشد به موقع یا عقب افتادن رشد کودک نیست. زمان دندان درآوردن نوزاد

زمان دندان درآوردن نوزاد
زمان ظاهر شدن دندانهای شیری کودکان به طور دقیق مشخص نیست.نوزادی ممکن است با دندان متولد شود یا اینکه اولین دندان او حتی تا سن 13 تا 14 ماهگی ظاهر نشود بنابراین دیر یا زود ظاهرشدن دندان به تنهایی دلیل و نشانه ی رشد به موقع یا عقب افتادن رشد کودک نیست.
بعضی از مواقع وجود کیست هایی که به شکل تورم آبی رنگ در لثه نمایان است مانع خروج دندانهای شیری میشود و ظاهر شدن آنها را به تعویق می اندازد.

همانطور که اشاره شد زمان ظاهر شدن دندان های شیری در کودکان ثابت و معین نیست ، ولی برای آشنایی پدران و مادران زمان تقریبی ظاهر شدن دندان های شیری برحسب ماه در جدول زیر نشان داده میشود.

 نوع دندانفک پایین
فک بالا
 دندان های پیشین مرکزی (ثنایا) 67.5
دندان های پیشین طرفی (ثنایا)
7
9
دندان های نیش ( انیاب )
16
18
اولین دندان آسیاب
12
14
دومین دندان آسیاب
20
24

معمولا اولین دندانی که در شیرخوار ظاهر میشود دو دندان پیشین مرکزی فک پایین است.پس از گذشت چند ماه چهار دندان پیشین فک بالا نمایان خواهد شد.
در سن یکسالگی کودک معمولا 6 دندان دارد دو دندان در لثه ی پایین و چهار دندان پیشین در لثه ی بالا. سپس روییدن دندان برای مدتی متوقف میشود.بعد دو دندان پیشین طرفی فک پایین و سپس چهار دندان آسیاب به تدریج ظاهر میشود.
دندان های آسیاب در مجاورت دندان های پیشین نمی روید بلکه دارای فاصله ای میباشد سپس انیاب ( دندان های نوک تیز) بین دندان های پیشین و آسیاب ( در 16 تا 18 ماهگی) ظاهر خواهد شد.آخرین دسته از دندان های شیری دومین آسیاب ها هستند که در نیمه ی اول سال سوم (20 تا 30 ماهگی) نمایان میگردد.
به نظر میرسد دندان های شیری در کودکان طبقات مرفه جامعه و همچنین در دختران زودتر از پسران ظاهر میشود.زمان ظاهر شدن دندان های دائمی در جدول زیر نشان داده شده است.
 نوع دندان فک پایین (برحسب سال)
فک بالا(برحسب سال)
 اولین دندان آسیاب 7-6 7-6
دندان های پیشین مرکزی (ثنایا)
7-6
8-7
دندان های پیشین طرفی (ثنایا)
8-7
9-8
دندان های نیش ( انیاب )
10-9
12-11
اولین دندان های آسیاب کوچک
12-10
11-10
دومین دندان های آسیاب کوچک
12-11
12-10
دومین دندان آسیاب
13-11
13-12
سومین دندان آسیاب
21-17
21-17

منبع : کتاب من و کودک من
زمان دندان درآوردن نوزاد
دندان های نوزاددندان های نوزاد

دندان های نوزاد برای والدین یکی از بزرگترین نقاط عطف در طول زندگی کودک ، دندان درآوردن اوست . اما در عین حال این مرحله برای کودک نیز مسیری دردناک و دشوار است. نشانه های دندان در آوردن در کودکان و همچنین میزان درد ناشی از آن ، بسته به این ک کودک در چه سنی شروع به دندان درآوردن نماید ، متفاوت است. دندان های نوزاد


دندان درآوردن شیرخواراندندان درآوردن شیرخواران

دندان درآوردن شیرخواران کودک آنلاین : درد دندان درآوردن کودکان برای والدین آن‌ها دردناک تر است. بهتر است از این موضوع نترسید و خیلی سخت نگیرید زیرا با این کار این موضوع را بدتر از آن چیزی که هست تصور خواهید کرد. دندان درآوردن شیرخواران


علایم و روشهای کاهش درد دندان درآوردن نوزادعلایم و روشهای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

علایم و روشهای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد : یکی دیگر از مراحل رشد که در دو الی سه سال ابتدای زندگی نوزاد تکمیل می‌گردد دندان درآوردن می‌باشد . که با تحولات جسمی و رفتاری نوزاد مانند بی‌قراری ، تب و.... همراه است . علایم و روشهای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران