کودک آنلاین

موضوع مقاله : گریه نوزاد

دسته بندی : گریه نوزاد

3
علت گریه نوزادان و راه‌های آرام کردن نوزاد
علت گریه نوزادان و راه‌های آرام کردن نوزاد همیشه تولد نوزاد با شنیدن صدای گریه‌اش همراه است. نوزادان پس از اینکه پا به دنیای بیرون از رحم می‌گذارند شروع به گریه کردن می‌کنند. نوزادان به دلیل اینکه توانایی حرف زدن و بیان نیازها و احساسات خود را ندارند تنها ابزاری که دارند گریه کردن است.

علت گریه نوزادان و راه‌های آرام کردن نوزاد
همیشه تولد نوزاد با شنیدن صدای گریه‌اش همراه است. نوزادان پس از اینکه پا به دنیای بیرون از رحم می‌گذارند شروع به گریه کردن می‌کنند. نوزادان به دلیل اینکه توانایی حرف زدن و بیان نیازها و احساسات خود را ندارند تنها ابزاری که دارند گریه کردن است. با گریه نوزاد توجه پدر و مادر و مراقب خود را به سمت خود جلب می‌کند و به آن‌ها می‌فهماند که نیازی دارد .
پدر و مادر باید بداند که هر بچه‌ای گریه می‌کند و این برای بقای زندگی آن‌ها کاری غریزی و ضروری به نظر می‌رسد و معمولاً نوزادان به‌طور میانگین 2/2 ساعت در شبانه‌روز گریه می‌کنند . اما میزان گریه کردن در برخی نوزادان بیشتر و در برخی دیگر کمتر است.  
علل گریه نوزاد
معمولاً هیچ نوزادی بی‌دلیل گریه نمی‌کند و پدر و مادر و مراقب نوزاد بعد از مدتی در میابند که هر گریه نوزاد به چه علت است. در اینجا ما به بررسی عواملی که باعث گریه در نوزادان می‌گردد می‌پردازیم :
-گرسنگی و تشنگی نوزاد
یکی از دلایل که باعث گریه در نوزادان می‌گردد گرسنگی و تشنگی نوزاد می‌باشد . نیاز کودکان در چند ماه ابتدایی زندگی منحصراً با شیر تأمین می‌گردد که به علت زودهضم بودن شیر مادر معمولاً شیر خورانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند و همچنین به دلیل کم بودن شیر مادر در روزهای ابتدایی زندگی نوزاد درخواست بیشتری برای شیر خوردن دارد و همین امر باعث می‌شود که گریه در نوزادان بیشتر باشد. پیشنهاد می‌شود نوزاد در روزهای ابتدایی پس از تولد مورد شیردهی مکرر قرارگرفته تا همین شیردهی باعث بیشتر شدن شیر مادر و سیر نگه داشته شدن نوزاد گردد.
-گرما یا سرما محیط نوزاد
گرم بودن یا سرد بودن بیش از حد اتاق نوزاد باعث می‌شود که نوزاد را دچار بی‌قراری نموده و باعث گریه نوزاد گردد. دمای مناسب اتاق برای نگهداری نوزاد 20 الی 25 درجه سانتی‌گراد است. معمولاً متداول است که تن نوزاد لباس زیادی می‌کنند که خود همین باعث گرم شدن بیش از حد نوزاد و گریه او می‌گردد . توصیه می‌شود که پدر و مادر هر لباسی که خود بر تن دارند بعلاوه یک زیرپوش تن نوزاد خود کنند تا از گریه نوزاد در امان بمانند.
-کثیف بودن پوشک نوزاد
برخی نوزادان نسبت که,این موضوع حساسیت بیشتری دارند و به‌محض اینکه جای خود را کثیف کنند شروع به گریه کردن می‌کنند. پیشنهاد می‌شود به محض اجابت مزاج در نوزاد پوشک وی فوراً تعویض شود  تا باعث سوختگی پای نوزاد نگردد.
-تحریک بیش از حد حواس نوزادچنانچه نوزاد در محیط‌های شلوغ و پر سروصدا مانند میهمانی قرار بگیرد و به اصطلاح بغل به بغل شود ممکن است دچار گریه شود . پیشنهاد می‌شود از بردن نوزاد درجاهای شلوغ و پرازدحام جلوگیری شود و در صورت انجام دادن این کار و شروع شدن گریه نوزاد ، نوزاد را به جایی خلوت برده و از محیط شلوغ دور کنید.
-گریه بر اثر تب، درد ، بیماری
گاهی برخی بیماری‌ها باعث ایجاد تب ، بدن‌درد و سردرد در نوزادان می‌گردد . و در برخی مواقع درد دندان درآوردن نوزاد باعث ایجاد گریه و بی‌قراری در نوزاد می‌شود.که لازم است در این زمینه حتماً با پزشک متخصص مشورت شود . تنها 5 درصد كودكانی كه زیاد گریه می‌کنند، ممكن است واقعاً بیمار باشند برخی از این بیماری‌ها عبارت‌اند از: عفونت ویروسی، عفونت ادراری که باعث سوزش ادرار می‌شود، اوتیت میانی، یبوست، عدم تحمل پروتئین شیر گاو، رفلاكس (برگرداندن و بالا آوردن شیر)، عدم تحمل لاكتوز موجود در شیر، میگرن شیرخواری و...
-دل‌درد و کولیک در نوزاد
پزشكان برای توصیف گریه‌های نوزادی  كه هیچ‌یک از دلایل مانند گرسنگی، گرما یا سرما یا سایر تحریک‌های حسی، كثیف كردن و یا تب و در دو بیماری ... برای گریه‌اش یافت نمی‌شود، از واژه كولیك یا قولنج نوزاد استفاده می‌کنند. وقتی میگویند نوزادی  دچار كولیك می‌باشد که گریه بیش از 3 ساعت در روز، بیش از 3 روز در هفته و به مدت بیش از 3 هفته در نوزادی كه به‌خوبی شیر می‌خورد و  تغذیه می‌شود و از همه نظر سالم است. معمولاً كولیك شیرخواران از2 ماهگی شروع می‌شود و تا 4 ماهگی به اتمام می‌رسد . معمولاً میزان گریه نوزاد، از بعدازظهر و نزدیك غروب آغازشده  در چنین حالتی شاید كودك  با شیر دادن نیز  ساكت نشود.
سایمتیكون یك داروی بی‌خطر برای رفع گاز درون مجرای روده  به کار می‌رود كه معمولاً بدون نسخه از داروخانه‌ها قابل تهیه می‌باشد . عده‌ای اعتقاد دارند که  این دارو و نظایر آن مانند گریپ میکسچر و دایمیتیکون و قطره‌های گیاهی مانند کولیکز در درمان كولیك شیرخواران مؤثر است اما هنوز خاصیت درمانی آن به‌طور قطع مشخص نگردیده .
- گریه به دلیل جلب و توجه و درخواست آغوش گرفتن
به دلیل اینکه نوزاد پیش از این در محیط گرم و بسته رحم قرار داشته و اکنون در محیط خارج از رحم و یک مکان باز قرار گرفته است نیاز دارد که برای ایجاد حس امنیت و آسودگی خاطر با گرمای بدن مادر و صدای قلب او هماهنگ شود . پس به‌محض گریه کردن نوزاد با در آغوش گرفتن در توسط مادر یا پدر و شنیدن صدای زمزمه آن‌ها ممکن است نوزاد آرام شده و بخواب فرو رود .
پاسخ به گریه نوزادان در سه ماه ابتدایی زندگی آن‌ها امری لازم و ضروری به نظر می‌رسد زیرا نوزاد از محیط دیگر وارد این دنیا شده و به دلیل ناتوانی در انجام دادن امور خود نیاز دارد که موردتوجه و حمایت قرار گیرد . توجه و حمایت والدین در این زمان باعث ایجاد حس اعتماد به ‌نفس در دوران کودکی و بزرگسالی وی در آینده می‌گردد.
علت گریه نوزادان و راه‌های آرام کردن نوزاد
علت گریه نوزادانعلت گریه نوزادان

علت گریه نوزادان خوب است بدانید که گریه کردن زبان نوزادان است. نوزادی که نمی‌تواند حرف بزند مقصود خود را با گریه کردن ادا می‌کند و گریه او برای هر نیاز خود متفاوت است. علت گریه نوزادان


گریه شبانه نوزادان گریه شبانه نوزادان

گریه شبانه نوزادان بیشتر نوزادان در هفته های ابتدایی دوران نوزادی خود غالبا شب هنگام زمان غروب خورشید یا ساعات انتهایی شب گریه را آغاز میکنند . گریه شبانه نوزادان ممکن است بمدت کوتاه آرام شود و دوباره از سر گرفته شود. نوزادان با گریه طولانی و بیوقفه خود والدین و اطرافیان را خسته و مستاصل میکنند.


تسلی و آرام ساختن گریه نوزادتسلی و آرام ساختن گریه نوزاد

تسلی و آرام ساختن گریه نوزاد کودک آنلاین: علاوه بر در آغوش گرفتن کودک که بهترین روش آرام ساختن اوست، از روش‌های آزمایش‌شدۀ دیگری هم برای آرام ساختن کودک استفاده می‌شود که مواردی از آن‌ها را در زیر می‌آوریم. تسلی و آرام ساختن گریه نوزاد


گریه نوزادگریه نوزاد

گریه نوزاد غالبا دوستان و آشنایان از روی حسن نیست توصیه می کنند که به نوزاد در هنگام گریه کردن توجه نکنید و او را به حال خود رها نمایید. بیشتر مادران نمیتوانند نسبت به گریه نوزاد بی توجه باشند و این بی اعتنایی را درست نمیدانند. گریه نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران