کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

0
سوءهاضمه در کودکان – بخش اول
سوءهاضمه در کودکان – بخش اول اگر در وضع گوارش کودک تغییری به وجود آمد فورا با پزشک مشورت کنید و از طبابت شخصی بپرهیزید ، چون احتمال اشتباه کردنتان زیاد است. دلایل فراوانی برای استفراغ ، دل پیچه و اسهال وجود دارند. سوءهاضمه در کودکان – بخش اول

سوءهاضمه در کودکان – بخش اول
اگر در وضع گوارش کودک تغییری به وجود آمد فورا با پزشک مشورت کنید و از طبابت شخصی بپرهیزید ، چون احتمال اشتباه کردنتان زیاد است. دلایل فراوانی برای استفراغ ، دل پیچه و اسهال وجود دارند.
مقصود از نوشتن این بحث ، آشنا کردن والدین با چند نمونه از انواع سوءهاضمه های مزمن در دوران نوزادی و پس از تشخیص پزشک است.
سکسکه :
بسیاری از نوزادان در ماه های اول زندگی ، بارها سکسکه می کنند. این عارضه مهم نیست و ضرورتی ندارد که مشا کار خاصی انجام بدهید ، جز این که مراقب باشید که نوزاد پس از خوردن شیر آروغ زده باشد. اگر خوردن کمی آب ولرم جلوی سکسکه را می گیرد ، دادنش اشکالی ندارد.
برگرداندن شیر و استفراغ ، شایع هستند :
کلمه (( برگرداندن شیر )) را موقعی به کار می برند که محتویات معده کودک ، آرام از دهان کودک و به خصوص نوزادان بیرون می آید. دریچه عضلانی قسمت بالایی معده نوزاد نمیتواند مثل معده بچه ها و بزرگترها ، محتویات معده را پایین نگه دارد و هر حرکتی ممکن است باعث برگرداندن شیر شود ، از جمله قلقلک دادن کودک ، فشار دادن محکم او ، او را به پشت خواباندن و یا فقط حرکات ساده گوارشی در معده.
بسیاری از نوزادان در ماه های اول زندگی ، شیرشان را زیاد برمیگردانند که مسأله مهمی نیست. بعضی ها بعد از هر وعده شیر خوردن ، بارها شیر را برمی گردانند ، و در بعضی ها هم فقط گاهی این عارضه پیش می آید.
( لکه های شیری را که در اثر برگرداندن شیر روی ملحفه ها ، کهنه ها و لباس ها ایجاد میشوند ، با آب سرد بهتر میشود شست. )
لغت استفراغ وقتی به کار میرود که محتویات معده با فشار زیاد از دهان بیرون ریخته و حداقل چند سانت جلوتر از دهان پرتاب میشوند.
مادر تازه کار وقتی برای اولین بار می بیند که او بخش زیادی از شیری را که خورده استفراغ کرده است ، وحشت می کند ، ولی استفراغ به خودی خود موضوع مهمی نیست ، به شرط آنکه کودک از جنبه های دیگر سالم باشد و معدودی از نوزادانی که فوق العاده عصبی هستند و به خصوص در هفته های اول زندگی روزی یک بار ، مقدار زیادی از محتویات معده شان را استفراغ می کنند.
اگر کودک شما زیاد استفراغ میکند و دائما شیرش را بالا می آورد ، حتی اگر وزنش دائما زیاد میشود ، باید موضوع را به اطلاع پزشک برسانید ، مخصوصا اگر سایر نشانه های سوءهاضمه را هم در او ببینید.بهتر است در این گونه موارد سعی کنید بعد از خوردن شیر به آروغ زدن وادارش کنید. اغلب اوقات با آن که سعی میکنید شیر بچه را عوض کنید و یا مقدار آن را کاهش دهید  ، برگرداندن شیر ادامه پیدا می کند.
معمولا این سوال به فکر شما می رسد : آیا وقتی که کودک استفراغ می کند و چنین به نظر می رسد که کل غذایش را برگردانده است ، باید بلافاصله به او شیر داد؟ اگر حالش خوب است ، دست کم تا وقتی که خیلی گرسنه نشده است ، به او شیر ندهید.
احتمالا معده او کمی ناراحت شده است و بهتر است فرصت بدهید تا آرام بگیرد. یادتان باشد که میزان استفراغ همیشه بیشتر از آنچه که واقعا از معده کودک خارج شده است به نظر می رسد . کودکانی هستند که شما یقین دارید بعد از هر بار تغذیه ، بخش اعظم غذایی را که خورده اند استفراغ کرده اند و با وجود این خیلی خوب وزن اضافه می کنند.
این که شیر برگردانده شده به شکل دلمه و ترش باشد ، ابدا اهمیتی ندارد. اولین مرحله هضم غذا در معده ، ترشح اسید است . هر غذایی بعد از مدت کوتاهی که در معده می ماند ، اسیدی میشود. تاثیر اسید روی شیر این است که آن را دلمه می کند.
حرف هایی که درباره برگرداندن شیر و استفراغ زدم نباید باعث شوند که شما هیچ استفراغی را جدی نگیرید . کودکی که درست از لحظه تولد و بلافاصله بعد از شیرخوردن ، استفراغ می کند ، باید تحت مراقبت دقیق پزشک قرار بگیرد.
معمولا استفراغ به خاطر خلط های داخل معده است و در ظرف چند روز رفع می شود ، ولی گاهی اوقات هم موضوع جدی تر از این حرف هاست ، به خصوص اگر استفراغ سبز رنگ باشد ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد و کودک را تحت عمل جراحی قرار داد.
منبع : کتاب تغذیه و تربیت کودک
سوءهاضمه در کودکان – بخش اول
سوءهاضمه در کودکان – بخش دومسوءهاضمه در کودکان – بخش دوم

سوءهاضمه در کودکان – بخش دوم نوع دیگری از استفراغ که به هیچ وجه عمومیت ندارد موقعی شروع میشود که چند هفته از تولد بچه می گذرد و در نتیجه انسداد باب المعده به وجود می آید. در این حالت دریچه انتهایی معده که حد فاصل معده و روده است درست باز نمیشود و غذا نمیتواند وارد روده ها شود.


استفراغ در کودکاناستفراغ در کودکان

استفراغ در کودکان خارج شدن ناگهانی و همراه با فشار مواد غذایی از معده را استفراغ می گویند.بعضی از کودکان قبل از استفراغ دچار حالت تهوع (دل بهم خوردن) میگردند.تهوع و استفراغ یکی از علائم شایع اختلال دستگاه گوارش میباشد. استفراغ در کودکان


اسهال و استفراغ در نوزاداناسهال و استفراغ در نوزادان

اسهال و استفراغ در نوزادان کودک آنلاین: در کودکان معمولاً ویروس ها موجب اسهال و استفراغ می شوند. دست های خود را مکرر بشویید؛ زیرا اسهال ویروسی بسیار مسری است. در صورت ادامه و استفراغ بعد از چند بار تغذیه، احتمال کم شدن آب بدن نوزاد وجود دارد. اسهال و استفراغ در نوزادان


برگرداندن و بالاآوردن شیر در نوزادانبرگرداندن و بالاآوردن شیر در نوزادان

برگرداندن و بالاآوردن شیر در نوزادان در بالای معده و در زیر لوله‌ی مری دریچه‌ای بنام دریچه مری معده‌ای قرار دارد که این دریچه بعد از خوردن شیر بسته می‌شود تا شیر از معده به مری برنگردد ولی اگر این دریچه از ابتدای خلقت سست باشد بعد از شیر خوردن کاملاً بسته نمی‌شود و شیر به مری و در آخر دهان کودک برمی‌گردد و شیرخوار آن را به بیرون می‌ریزد. در این حالت رفلاکس در نوزادان صورت می‌گیرد. برگرداندن و بالاآوردن شیر در نوزادان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران