کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

0
نگهداری و پرورش نوزاد استثنایی
نگهداری و پرورش نوزاد استثنایی یکی از عوامل مهم در رشد و تعالی والدین ، تربیت و اداره فرزندان است. این موضوع در نگهداری و پرورش فرزند استثنایی که نیاز بیشتر و متفاوتی دارد ، مصداق بهتری پیدا می کند. نگهداری و پرورش نوزاد استثنایی

نگهداری و پرورش نوزاد استثنایی
یکی از عوامل مهم در رشد و تعالی والدین ، تربیت و اداره فرزندان است. این موضوع در نگهداری و پرورش فرزند استثنایی که نیاز بیشتر و متفاوتی دارد ، مصداق بهتری پیدا می کند.
هر نوزادی دارای سطح توقع و نیاز معینی است و والدین نیز با توجه به امکانات خود به طور محدودی میتوانند به او رسیدگی کنند و نیازهای او را تامین نمایند.
نوزادی با خواسته ها و نیازهای زیاد ف به والدینی احتیاج دارد که بتوانند به خوبی به او رسیدگی نمایند. والدین با داشتن چنین نوزادی ، احساس مسئولیت کرده و طبق عواطف مادری و پدری سعی میکنند با ایثار و از خودگذشتگی وظایف خود را انجام دهند.
در این راه ، والدین خود نیز به نحوی به رشد و تعالی معنوی می رسند. به بیانی دیگر ، والدین در قبال این ایثار و از خودگذشتگی ، بی نصیب نمی مانند. این تعامل یا ارتباط دو جانبه در کودکان استثنایی که به مراقبت زیادی نیاز دارند ، به اوج می رسد و والدین ضمن رسیدگی به نیازهای این نوزاد ، از زندگی درس هایی می گیرند و به مقامی می رسند که راه دیگری برای رسیدن به آن وجود ندارد.
برای رسیدگی به نیازهای یک کودک استثنایی ، وقت زیادی را باید در کنار او صرف کرد تا به نیازهای واقعی او بهتر پی برد. آشنا شدن با مشکل و نیاز نوزاد ، قبول و پذیرش آن را آسان می کند.
هرچه بهتر نیازهای ویژه کودک شناخته شود ، روش بهتری را میتوان برای تامین آنها پیدا کرد. برای این منظور از پزشک اطفال بخواهید تا کتاب ها و اطلاعات لازم را درباره مشکل فرزندتان به شما معرفی کند و به او اطمینان دهید که در خدمت به فرزند و حل مشکل او مصمم هستید و خود را قادر به قبل این مسئولیت می دانید.
برای حفظ آرامش فکری ، هرگز کودک استثنایی را با سایر کودکان مقایسه نکنید ، این مقایسه نتیجه خوبی ندارد  و بیشتر خشم او را برمی انگیزد.
یکی از درس های مهم در برخورد با کودکان استثنایی ، شناختن و پذیرش ویژگی ها و نیازها و ارزش دادن به نیازهای آنهاست. یادآوری و بحث در مورد نارسایی یا نقص کودک ، حاصلی غیر از دلسردی و افسردگی ندارد.صفت عقب افتاده که برای این کودکان به کار می برند ، کلمه ای بی معنی است. این کودکان غالبا توانایی آن را دارند که با تکامل و پرورش استعدادهای فیزیکی و عاطفی خود ، کمبودهای فیزیکی را به خوبی جبران نمایند. این تلاش و پشتکار قابل احترام است و دیگران باید اتکا به نفس و امیدواری را از آنها بیاموزند.
برای نگهداری و پرورش این کودکان و طرز برخورد با آنها با کسانی مشورت کنید که روحیه تان را تقویت می کنند. در صحبت با دیگران درمیابید که در بسیاری از احساسات ،مثل خشم و نومیدی ، افراد زیادی با شما شریک هستند و بسیاری نیز بوده اند که مشکلی مشابه  و حتی دشوارتر داشته اند و با تلاش و اعتماد به نفس با آن برخورد کرده و از این مبارزه پیروز بیرون آمده اند.
موسسات آموزشی و انجمن های خیریه میتوانند والدین را در نگهداری و پرورش این کودکان راهنمایی و یاری نمایند.
اگر دوستان و آشنایانتان صاحب کودکان استثنایی هستند ، در برخورد با آنها روحیه خود را حفظ کنید. البته دیدن کودکانی که با نقص یا اختلال ارثی به دنیا آمده اند ، تاثرآور است و در برخورد با آنها به سختی میتوان ناراحتی خود را پنهان کرد.
اما رو به رو شدن با این مشکل و برخورد صحیح با آن ، به انسان پختگی و تجربه می دهد. در برابر این کودکان ، از گفتن سخنان و توصیه های امید بخش دریغ نکنید و با رفتار خود به والدین قوت قلب بدهید. نارسایی های آنها را نادیده بگیرید و از استعدادهای بالقوه آنها که در سایه تلاش قابل بهره برداری هستند ، سخن بگویید.
در برخورد با این کودکان این نکته را به یاد داشته باشید که آنها نیز مانند همه انسان ها کم و بیش مشکلاتی دارند. کودک را مخاطب قرار دهید و از قابلیت ها و محسنات وی صحبت کنید و با گفتاری امید بخش او را به تلاش و زندگی دلگرم نمایید.
برای والدین این کودکان نیز ، یادآوری نارسایی ها دشوار و ناراحت کننده است و با یادآوری توانایی های کودک ، روحیه آنها را تقویت می کنید. با این رفتار و سخنان ، والدین را نسبت به آینده نوزادشان امیدوار می کنید. والدین این کودکان به برخورد صحیح نیاز دارند تا ارزش بیشتری برای نوزاد خود قایل شوند.
منبع : کتاب آمادگی برای زایمان و مراقبت از نوزاد
نگهداری و پرورش نوزاد استثنایی
عقب افتادگی یا عقب ماندگی کودک عقب افتادگی یا عقب ماندگی کودک

عقب افتادگی یا عقب ماندگی کودک همه ی رشد اخلاقی کودک ، در گرو آمادگی ادراکی و ذهنی آنها برای پذیرفتن امور و اصول اخلاقی و گذاشتن پایه و اساس و شالوده برای رشد اخلاقی آینده است. باید توجه ویژه ای به توانایی فرزندمان در این زمینه داشته باشیم. عقب افتادگی یا عقب ماندگی کودک


کودکان عقب مانده ذهنیکودکان عقب مانده ذهنی

کودکان عقب مانده ذهنی هیچ کس جز پزشک نمیتواند کودکی را عقب مانده بنامد. کودکی که دستگاه عصبی اش به درجه ای از رشد و کمال نرسیده واکنش ها و ویژگی های خاص دارد عقب مانده ی ذهنی است. کودک رشد فکری کاملی ندارد لذا نمیتواند در رفتارهای خود به اندازه ی کافی کنترل داشته باشد یا اگر کار خلافی از او سر بزند سریع نشان نمی دهد. کودکان عقب مانده ذهنی


کودکان نارسکودکان نارس

کودکان نارس در مورد کودکان نارس یا کودکانی که قبل از پایان رسیدن دوره ی ماندنشان در شکم مادر یعنی قبل از 280 روز متولد میشوند ، نکاتی را به عرض می رسانیم. کودکان نارس


سندرم داون در کودکانسندرم داون در کودکان

سندرم داون در کودکان سندرم داون که شایع ترین ناهنجاری کروموزم هاست ، حدودا در یکی از هر 700 نوزاد رخ می دهد. کودکان مبتلا به این عارضه ظاهر جسمانی خاصی دارند که با کندی رشد ذهنی همراه است. معمولا تشخیص مشکوک هنگام تولد انجام می شود. سندرم داون در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران