کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

4
قولنج ( کولیک ) نوزاد
به طور قطع هیچ کس علت قولنج ( کولیک ) نوزاد رانمیداند، اما چندین نظریه دراین باره وجود دارد. یک نظریه موثق این است که روده های نوزاد هنوز رشد و تکامل پیدا نکرده اند، بنابراین نسبت به حرکت شیر و هوای داخل روده بسیار حساس هستند.این درد موجب میشود که نوزاد گریه کند.

قولنج ( کولیک ) نوزادان و رفع آن
کودک آنلاین : به طور قطع هیچ کس علت قولنج ( کولیک ) نوزاد را نمی‌داند  اما چندین نظریه دراین‌باره وجود دارد. یک نظریه موثق این است که روده‌های نوزاد هنوز رشد و تکامل پیدا نکرده‌اند  بنابراین نسبت به حرکت شیر و هوای داخل روده بسیار حساس هستند.این درد موجب میشودکه نوزاد گریه کند.

علائم
- گریه مداومی که می‌تواند از15 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و آرام کردن نوزاد بسیار دشوار است.
- نوزاد درحالی‌که گریه می‌کند پاهای خود را به طرف بالا می‌کشد.
- معمولاً به طور منظم بعدازظهرها شدیداً گریه می‌کند (به اصطلاح قولنج  ( کولیک ) بعدازظهر است).
-این نوع گریه از دو هفته بعد از تولد آغازمی شود.
-به نظر میرسدکه قولنج ( کولیک ) در پسران بیشتر از دختران شایع باشد.
تحقیقات پزشکی حاکی از آن است که هیچ ارتباط قانع‌کننده‌ای میان قولنج ( کولیک ) و با شیشه شیر خوردن  وزن هنگام تولد  اضافه کردن وزن (یا کم داشتن وزن) یا دیگر اختلالات مربوط به زایمان وجود ندارد.

چه موقع قولنج ( کولیک ) برطرف خواهد شد؟
معمولاً قولنج  ( کولیک ) 10 تا 12 هفته پس از اولین باری که شروع‌شده  برطرف خواهد شد. تعداد کمی از پزشکان قولنج ( کولیک ) را سه ماهه در نظر می‌گیرند  زیرا اغلب تا سه ماهگی کاملاً برطرف می‌شود. با این وجود می‌تواند تا حدود 9 ماهگی یا حتی یک سالگی هم طول بکشد.
بنابراین بهتر است برای درمان نوزاد به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.ماساژ قولنج( کولیک ) را تسکین خواهد داد؟
بله. نگه داشتن نوزادی که قولنج ( کولیک ) کرده طوری که صورت او روبه پایین باشد  او را آرام خواهد کرد.
طبق توصیه‌های مربوط به پیشگیری از خواب مرگی نوزاد  نباید نوزاد را روی شکم بخوابانید  اما می‌توانید او را روی دست خود طوری نگه‌دارید که صورت او روبه پایین باشد. و در این هنگام پشت او راماساژ  دهید.

 راه‌های تسکین قولنج ( کولیک )
حتماً سعی کنید باد معده نوزاد را بعد از شیر خوردن خالی کنید. البته بعید به نظر میرسدکه انجام این کار از همه علائم دیگر مربوط به قولنج پیشگیری کند.
اگر با شیشه شیر می‌خورد حتماً از سر شیشه مناسب استفاده کنید و مراقبت باشید نوزاد شیشه خالی را نکند.
باید از خوردن غذاهای سرد و نفاخ اجتناب کند یا میزان کمتری مصرف کند.

داروهای کولیک
چند نوع دارو برای تسکین درد قولنج ( کولیک ) وجود دارد؛به طور مثال برای بعضی از نوزادان مبتلا به قولنج ( کولیک )   از دایمتیکون  یا کولیکز توصیه می‌شود. با این وجود هرگز دارویی را بدون تجویز پزشک به نوزاد ندهید.

نوزادی که همیشه گریه می‌کند  ممکن است به خاطر چیزهایی باشد که مادر خورده است؟
ممکن است. اما نوزادانی که آمادگی قولنج ( کولیک ) کردن رادارند  علائم آن را در اکثر روزها نشان می‌دهند و رژیم غذایی شما هم مسلماً هر روز با روز قبل متفاوت خواهد بود.
با این وجود خوردن مرکبات و آب میوه ممکن است آن را بدتر کند یا حتی ممکن است موجب شروع قولنج ( کولیک ) در نوزادانی شود که از شیر مادر تغذیه می‌کنند.
شیر گاو هم می‌تواند موجب قولنج شود. بنابراین در مورد مصرف شیر و لبنیات با پزشک متخصص مشورت کنید.

علت دردهای قولنجی یا کولیک در نوزادانعلت دردهای قولنجی یا کولیک در نوزادان

علت دردهای قولنجی یا کولیک در نوزادان علت زور زدن و دردهای شکمی کودک کاملا مشخص نیست ولی به نظر میرسد علت آن تجمع گاز و عبور آن از معده و روده های شیرخوار می باشد.بعضی از محققین علت آن را نارس بودن مغز و سیستم عصبی حسی دستگاه گوارش نوزاد تصور میکنند که منجر به تحریکات شدید میشود. علت دردهای قولنجی یا کولیک در نوزادان


قولنج و باد در نوزادانقولنج و باد در نوزادان

قولنج و باد در نوزادان : قولنج ممکن است از 5 روزگی نوزاد شروع شود و تا 12 تا 14 هفتگی می‌تواند روزانه ادامه داشته باشد. کودک درد شدیدی در ناحیه شکم احساس می‌کند که به نظر می‌رسد هیچ‌چیز آن را تسکین نمی‌دهد و باعث می‌شود تا مدت زیادی گریه کند. معمولاً بعدازظهرها گریه‌های او شدیدتر می‌شود. کودکانی که تجربیاتی مشابه دردهای ناشی از باد شکم دارند اغلب تا زمانی که این باد مسیر خروج را پیدا کند گریه می‌کنند. قولنج و باد در نوزادان


دل درد سه ماهه و گریه های منظم هیجانی نوزاددل درد سه ماهه و گریه های منظم هیجانی نوزاد

دل درد سه ماهه و گریه های منظم هیجانی نوزاد عارضۀ اول دردهای شدید روده ها یعنی دل درد سه ماهه (کولیک) است. شکم کودک در اثر نفخ ورم می کند، پاهایش را در شکمش جمع می کند، به شدت فریاد می کشد و احتمال دارد بادی هم از روده اش خارج شود.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید