کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

14
اسهال در نوزادان و کودکان
اسهال در نوزادان و کودکان : اسهال یکی از بیماری‌های رایج گوارشی در نوزادان و کودکان می‌باشد . بروز اسهال در کودکان دلایل مختلفی دارد که بایستی توسط پزشک معالج کودکان و بررسی و اقدامات لازم در جهت رفع آن صورت پذیرد . اسهال در نوزادان و کودکان

اسهال در نوزادان و کودکان

اسهال یکی از بیماری‌های رایج گوارشی در نوزادان و کودکان می‌باشد . بروز اسهال در کودکان دلایل مختلفی دارد که بایستی توسط پزشک معالج کودکان و بررسی و اقدامات لازم در جهت رفع آن صورت پذیرد .

اگر مدفوع كودك گاه و بی‌گاه شل باشد نگرانی ندارد ولی اگر حركات روده كودك ناگهان تغییر كند – یعنی بیشتر از حد طبیعی دفع مدفوع داشته باشد و مدفوع شل تر و آبكی تر باشد – او به اسهال مبتلا شده است. مقدار و چگونگی دفع در هر نوزادی با بقیه متفاوت است .

در مورد نوزادان امکان دارد که نوزاد تا ده مرتبه در روز دفع داشته باشد و مدفوع نوزادی که از شیر مادر تغذیه می‌کند و هنوز تغذیه تکمیلی را آغاز نکرده معمولاً دارای رنگ زرد و نرم و آبکی می‌باشد و ممكن است  در مدفوع نوزاد تکه‌های شیر دیده شود . مدفوع در نوزادان بویی شبیه شیر و کره دارد . وجود مشکلات در وضعیت دفع نوزاد از طریق بویایی قابل‌تشخیص است . نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌شوند معمولاً یک یا دو بار عمل دفع را انجام می‌دهند و مدفوع، آن‌ها زردرنگ و یا تیره است و قوامی شبیه به كره بادام‌زمینی دارد. بوی آن ملایم اما كمی تندتر مدفوع نوزادی است که از شیر مادر استفاده می‌کند.

در نوزادانی که علاوه بر شیر مادر و شیر خشک تغذیه تکمیلی را نیز آغاز نموده‌اند مدفوعشان  سفت تر شده  ولی سفتی  آن بیشتر به نوع تغذیه نوزاد بستگی خواهد داشت، همچنین بوی آن از سابق بیشتر خواهد شد. اگر مدفوع كودكی كه از جامدات تغذیه می‌کند مجدداً آبكی شود ممكن است به اسهال دچار شده باشد، اسهال در شیرخواران معمولاً دارای بوی تعفن است.

اسهال در نوزادان و کودکان بایستی حتماً مورد بررسی قرار گیرد . زیرا در موارد شدید و زمانی که کودک مقادیر زیادی آب بدن را از دست می‌دهد خطرساز خواهد بود.

عوامل بروز اسهال در نوزادان و کودکان

اسهال در بیشتر موارد دارای عوامل ویروسی یا باكتریایی می‌باشد.اما ممكن است اسهال به دلیل عوامل انگلی،یا مصرف یك دوره آنتی بیوتیك یا آلرژی نسبت به  شیر یا یك نوع ماده غذایی و در کودکان  بزرگ‌تر به علت نوشیدن بیش از حد آب میوه ایجاد گردد.

ویروس‌های عامل اسهال (آنفولانزای روده )

گاهی اسهال در اثر ویروس آنفولانزای روده‌ای به نام گاستروانتریت سبب التهاب معده و روده در نوزادان ، کودکان و شیرخواران می‌گردد که این بیماری شایع است و تقریباً عامل اكثر اسهال‌های منجر به بستری شدن خردسالان می‌باشند. اگر كودك و نوزاد  دچار اسهال به همراه  با كرامپ های شكمی یا همان دل پیچه ، استفراغ و تب خفیف شده احتمالاً اسهال او نوعی گاستروانتریت است. به یاد داشته باشید  كه اگر كودك به اندازه كافی غذا نمی‌خورد و مایعات نمی‌نوشد، احتمال دارد كه آب زیادی از دست بدهد.

اسهال بر اثر عفونت‌های باكتریائی در نوزادان و کودکان

اگر اسهال شدید در کودکان به همراه  یا بدون استفراغ  و با كرامپ های شكمی و دل پیچه، و خون در مدفوع و تب باشد ممكن است به علت ویروس و یا یك نوع باكتری بنام اشرشیاكولی و یا به علت سالمونلا باشد. بعضی از این عفونت‌ها خود به خود درمان می‌شوند ولی برخی دیگر نظیر اسهال به علت اشریشیاكولی كه در گوشت‌های نیمه پخته یافت می‌شوند، ممكن است بسیار جدی باشند. بنابراین اگر كودك شما دارای این علائم است او را نزد پزشك ببرید. پزشك او را معاینه می‌کند و احتمالاً كشت مدفوع در خواست می‌کند.

اسهال در کودکان و نوزادان به علت وجود انگل :

عفونت‌های انگلی هم باعث بروز اسهال در کودکان و نوزادان می‌گردد .رعایت بهداشت – نظیر شستشوی مكرر دست‌ها پس از تعویض پوشك – بهترین راه پیشگیری از انتشار عفونت است.

آنتی بیوتیك ها عامل بروز اسهال در نوزادان و کودکان

معمولاً کودکان در طول  مصرف  یك دوره آنتی بیوتیک  دچار اسهال می‌گردند که در این صورت بایستی با پزشک کودک خود مشورت نمایید تا داروی مناسب دیگری را در صورت امکان تجویز نماید.

عوامل تغذیه‌ای باعث اسهال در کودکان:

اگر کودک شما در دوره نوزادی یا شیرخواری از آب میوه طبیعی بیش از حد معمول مصرف نماید ممکن است باعث بروز اسهال در او گردد . چنانچه مصرف آب میوه در کودک قطع گردد باید در طی یک هفته حالت مزاجی او نیز به حالت طبیعی بازگردد . مصرف مایعات در کودکان را نیز مطالعه کنید.

 شیر خشک‌هایی كه با میزان نامناسب  آب مخلوط شده است هم می‌توانند باعث  اسهال شوند بنابراین دقت كنید كه هنگام آماده كردن شیر میزان آب مخلوط شده با شیر خشك صحیح باشد.

آلرژی نسبت به شیر عامل اسهال نوزادان و شیرخواران

در موارد بسیار نادر ممکن است شیرخوار یا کودکان نسبت به شیر حساسیت از خود نشان دهند و همین باعث بروز اسهال و استفراغ در آن‌ها گردد . ممكن است علائم آن از چند دقیقه تا چند ساعت پس مصرف شیر خشک تهیه‌شده از شیر گاو و یا غذاهای حاوی فرآورده‌های لبنی (پس از شروع مصرف غذاهای جامد) ظاهر شود. به محض دیدن چنین مواردی حتماً با پزشک معالج تماس بگیرید.درمان اسهال کودکان و نوزادان

از عوارض اسهال می‌توان به کم شدن آب بدن اشاره کرد. اقداماتی جهت کاهش درمان اسهال:

-خوراندن مایعات کافی به کودک و نوزاد .

-ادامه تغذیه نوزاد و شیرخوار با شیر مادر و شیر خشک .

-استفاده از محلول‌های تغذیه‌ای الکترولیت یا او آر اس (o-R-S)

-خودداری از مصرف مایعات شیرین مانند آب قند و آب میوه رقیق نشده  نوشیدنی‌هایی كه حاوی قند فراوان‌اند موجب جذب مایع به داخل روده‌ها و تشدید اسهال می‌شوند.

-اجتناب  از مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک داروهای ضد اسهال.

-ادامه تغذیه تکمیلی نوزاد با رعایت موارد زیر :

مصرف هر نوع مواد غذایی متشكل از کربوهیدرات‌های مركب نظیر برنج، گندم، سیب‌زمینی، نان و غلات كودكان و هم چنین مصرف گوشت بدون چربی، ماست، میوه‌جات و سبزیجات بی‌ضرر است. چنانچه  كودك دچار بی‌اشتهایی گردد با رعایت مصرف مایعات نگران نباشید بعد از48 ساعت اشتهای کودک به حالت عادی بازمی‌گردد .

-مصرف ماست یكی از راه‌های بی‌خطر و مؤثر كاهش شدت و مدت اسهال است. این یكی از راه‌های ساده درمان اسهال است به خصوص اگر كودك شما از طعم ماست لذت می‌برد.

-برای جلوگیری از سوختگی پوست ناحیه مقعد نوزاد و کودک خود می‌توانید پس از شستشو و خشک کردن موضع با پماد اکسید و زنگ آن را چرب کنید .

مواقع خطر و مراجعه به پزشک در زمان اسهال کودکان و نوزادان

چنانچه نوزاد زیر سه ماه دچار اسهال گردد  بایستی  به پزشك مراجعه شود . در كودكان بیش از سه ماه در صورت پیدایش یكی از علائم زیر همراه با اسهال حتماً به پزشك مراجعه كنید:

    اسهال به همراه استفراغ
    در صورت بروز علائم كاهش آب بدن مانند خشكی دهان و عدم خیس كردن پوشك به مدت 6 تا 8 ساعت یا بیشتر
    وجود خون در مدفوع یا مدفوع سیاه یا ماده لزج
    نوزادی که دچار تب شدید  (بیش از3/38 درجه سانتی‌گراد برای كودكان بین 3 تا 6 ماهه و 4/39 درجه سانتی‌گراد برای كودكان بیش از6 ماه)
    بی‌اشتهایی

توصیه‌های ایمنی :

بر حسب علت اسهال پیشنهادات بالا را بكار گیرید. مثلاً در اسهال‌های عفونی شستشوی مكرر دست‌ها بهترین راه دفاعی است. میكروارگانیسم هایی كه موجب اسهال می‌شوند به راحتی از دست به دهان می‌رسند ( كودک شما می‌تواند از به دهان بردن انگشتان پس از لمس اسباب‌بازی یا سایر اشیا كه قبلاً به مدفوع آلوده كودك دیگری آغشته شده بودند دچار اسهال شود). بنابراین دست‌ها را بعد از تماس با پوشك یا بردن كودك به دستشوئی به طور كامل حداقل به مدت 15 ثانیه با صابون بشویید. (نیازی به صابون ضد باكتریایی نیست). میوه‌جات و سبزیجات را نیز قبل از مصرف به طور كامل بشویید زیرا باکتری‌های مضر می‌توانند از این راه نیز انتقال یابند.

اسهال در نوزادان و کودکان
اسهال و استفراغ در نوزاداناسهال و استفراغ در نوزادان

اسهال و استفراغ در نوزادان کودک آنلاین: در کودکان معمولاً ویروس ها موجب اسهال و استفراغ می شوند. دست های خود را مکرر بشویید؛ زیرا اسهال ویروسی بسیار مسری است. در صورت ادامه و استفراغ بعد از چند بار تغذیه، احتمال کم شدن آب بدن نوزاد وجود دارد. اسهال و استفراغ در نوزادان


درمان اسهال کودکان درمان اسهال کودکان

درمان اسهال کودکان موقعی که کودک مبتلا به اسهال میگردد اسهال او ممکن است خفیف و بدون کم شدن آب بدن یا اسهال متوسط همراه با کم شدن آب بدن یا اسهال شدید توأم با کم شدن آب بدن باشد.مادران موقعی که کودکشان مبتلا به استفراغ و اسهال میگردد انتظار دارند که پزشک دارویی دهد که بلافصاله اسهال کودک متوقف شود. درمان اسهال کودکان


اسهال در کودکاناسهال در کودکان

اسهال در کودکان اسهال یکی از بیماریهای شایع دوران شیرخواری و کودکی است.این بیماری بیشتر در کودکانی که با شیرگاو یا شیرخشک تغذیه میشوند دیده میشود و در کودکانی که شیر مادر میخورند کمتر است. اسهال در کودکان


اسهال کودکان اسهال کودکان

اسهال کودکان و راه‌های درمان آن یکی از بیماری‌های شایع کودکان اسهال می‌باشد . تقریباً 80 درصد مرگ‌ومیرهای کودکان دریک سال اول زندگی به خاطر کم‌آبی و از دست دادن املاح بدن ناشی از اسهال در کودکان است. اسهال کودکان و راه‌های درمان آن

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران