کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

4
بندناف نوزادان
بندناف نوزادان :کار اصلی بند ناف رساندن خون و اکسیژن به جنین در رحم مادر می‌باشد. پس از تولد نوزاد ، پزشک، بند ناف را از نزدیک‌ترین قسمت به بدن نوزاد، با نخی بسته و بقیه آن را می‌برد. سپس گیره پلاستیکی کوچکی به بند ناف متصل می‌کند معمولاً پیش از ترخیص نوزاد به خانه گیره را بر می‌دارد. قسمت بیرونی و اضافی بند ناف که به بدن نوزاد متصل است به مرور زمان خشک می‌شود و می‌افتد. بندناف نوزادان

بند ناف نوزادان
کار اصلی بند ناف  رساندن خون و اکسیژن به جنین  در رحم مادر می‌باشد. پس از تولد نوزاد ، پزشک، بند ناف را از نزدیک‌ترین قسمت به بدن نوزاد، با نخی بسته و بقیه آن را می‌برد. سپس گیره پلاستیکی کوچکی به بند ناف متصل می‌کند  معمولاً پیش از ترخیص نوزاد به خانه گیره را بر می‌دارد. قسمت بیرونی و اضافی  بند ناف که به بدن نوزاد متصل است  به مرور زمان خشک می‌شود و می‌افتد.
کی بند ناف می‌افتد؟
معمولاً بند ناف یک هفته تا سه هفته پس از تولد  خشک‌شده و می‌افتد. پس از اینکه  بند ناف افتاد ، در جای اتصالش با بدن نوزاد  پوست نازک و حساسی را می‌توانید ببینید، که به آن  جای بند ناف گفته می‌شود. این قسمت از پوست  به مرور و در طول چند روز و گاهاً چند هفته به طور کامل التیام می‌یابد.
چگونه از  بند ناف مراقبت کنیم؟اگر بند ناف دیرجوش خورد و التیام پیدا کرد، ممکن است سطح پوست بند ناف نازک و حساس گردد و قدری برآمده و زبر گردد  که در این وضعیت به اصطلاح نسج گرانولاسیون میگویند . بایستی پوست نازک، تمیز و خشک نگهداری شود  تا از ورود میکروب ها  روی آن و در نهایت بروز عفونت و چرک جلوگیری شود.
در صورت  نگهداری درست از  بند ناف و خشک نگه‌داشتن آن  به مرور  روی آن پوسته ایجاد می‌شود  و بند ناف کاملاً بهبود خواهد یافت.
-  بند ناف را نباید پانسمان کرد.
استحمام کودک تا زمان افتادن بند ناف باید با اسفنج صورت گیرد.
- پس از حمام باید جای بند ناف با پنبه خشک شود.
- پوشک نوزاد بایستی پایین‌تر از بند ناف بسته شود طوری که پوشک و بند ناف باهم در تماس نباشند. پوشک را طوری ببندید که پایین تر از  بند ناف قرار گیرد.
- در صورت بروز ترشح از  بند ناف با پزشک نوزاد تماس بگیرید.در برخی مواقع برای تسریع در افتادن بند ناف باید از دارو استفاده کنید.
علائم عفونت بند ناف
اگر بند ناف عفونت کند دارای علائمی است و باید حتماً با پزشک نوزاد تماس بگیرید تا اقدامات لازم را به شما آموزش دهد:
    التهاب جای بند ناف و قرمز شدن اطراف آن.
    استشمام بوی بد بند ناف.
    وجود ترشح از  بند ناف
    خونریزی از  بند ناف.
 بند ناف نوزادان

پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنینپیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین

پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین یکی از نگرانی‌های والدین در طول دوران بارداری پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین می‌باشد . باورهای اشتباهی در این زمینه بین مردم رایج است که می‌تواند زمینه‌ساز استرس در مادر باردار گردد . پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین


بانک خون بند نافبانک خون بند ناف

بانک خون بند ناف سلول های بنیادی که در بندناف و جفت یافت می شوند، ابتدایی ترین سلول های سازندۀ بدن هستند که در طول دورۀ رشد جنینی پرورش یافته و تبدیل به سلول های بالغ و خاصی می شوند که مسئول ساخت انواع بافت های بدن می باشند. بانک خون بند ناف


پایین افتادن بند نافپایین افتادن بند ناف

پایین افتادن بند ناف کودک آنلاین: پایین افتادن بندناف در واژن یک موقعیت خطرناک پزشکی است. بندناف ممکن است پایین افتاده و بین نوزاد و دهانۀ رحم گیر کند. این حالت موجب بند آمدن خون از جفت به جنین می شود. جنین ممکن است در معرض خطر قرار گرفته و حتی بمیرد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید