کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

0
ناراحتی های تنفسی کودکان
ناراحتی های تنفسی کودکان والدین تازه کار معمولا در مورد تنفس کودک نگران می شوند ، چون گاهی تنفس او نامنظم و گاهی بسیار سطحی است ، طوری که نمیتوانند آن را بشنوند یا حرکات قفسه سینه اش را ببینند . ناراحتی های تنفسی کودکان

ناراحتی های تنفسی کودکان
تنفس ضعیف :
والدین تازه کار معمولا در مورد تنفس کودک نگران می شوند ، چون گاهی تنفس او نامنظم و گاهی بسیار سطحی است ، طوری که نمیتوانند آن را بشنوند یا حرکات قفسه سینه اش را ببینند .
احتمال دارد هنگامی که برای اولین بار می بینند که کودکشان در خواب خر خر می کند ، وحشت زد بشوند ، اینها وضعیت هایی کاملا طبیعی هستند.
تنفس پر سر و صدای مزمن در اغلب کودکان دیده میشود. در یکی از انواع آن کودک از انتهای بینی اش صدایی شبیه خر خر کردن بیرون می دهد که درست شبیه خر خر کردن بزرگسالان است ، با این تفاوت که در هنگام بیداری کودک شنیده میشود.
احتمال دارد این عارضه به خاطر این پیش بیاید که کودک هنوز یاد نگرفته است سقف دهانش را که نرم است ، کنترل کند. با بزرگ شدن کودک ، این عارضه از بین خواهد رفت.
نوع شایع تر تنفس صدا دار ، در حنجره ( جعبه صدا ) ایجاد می شود. اپیگلوت عضوی غضروفی است که درست بالای تارهای صوتی قرار دارد و در بعضی از بچه ها به قدری نرم و شل است که موقع مکیدن پایین می افتد و به ارتعاش در می آید.
این وضعیت باعث می شود که هنگام تنفس ، صدای بلند خس خس و خر خر از گلوی کودک به گوش برسد. پزشکان به این عارضه استرایدر ( خر خر ) می گویند.
این طور به نظر می رسد که انگار کودک دارد خفه میشود ، ولی کودک تا مدت ها میتواند به این شکل تنفس کند. غالبا این حالت وقتی پیش می آید که کودک عمیق نفس می کند و وقتی آرام یا خواب است ، صدایی از گلویش به گوش نمیرسد.
هنگامی که کودک به شکم می خوابد باز هم وضع بهتر می شود. باید در این مورد با پزشک مشورت کرد ، ولی معالجه خاصی ضرورت ندارد و کمکی هم به بهبود آن نمیکند. وقتی کودک بزرگتر میشود ، این عارضه هم از بین می رود.
تنفس صدا دار که به صورت حاد ، به خصوص در کودکان بزرگتر پیش می آید علامتی کاملا جدا از نوع مزمن آن دارد . این عارضه احتمالا مربوط به خناق ، آسم یا سایر عفونت هاست و باید فورا معالجه شود. هر کودکی که تنفس صدادار دارد ، اعم از این که تنفس او مزمن یا حاد باشد ، باید توسط پزشک معاینه و معالجه شود.

ریسه رفتن :
بعضی از بچه ها موقعی که گریه می کنند ، به شدت عصبانی می شوند و نفسشان را برای مدتی طولانی نگه می دارند ، طوری که رنگشان کبود میشود. فقط در موارد بسیار اندکی این عارضه مهم است ، وگرنه غالبا (( طبیعت کودک )) چنین است. ( این جور بچه ها در مواقع دیگر به شکلی غیرعادی خوشحال و شاد هستند ).
فقط این موارد را باید به پزشک گزارش داد تا در هنگام معاینه بعدی کودک مراقب باشد و مطمئن شود که او ناراحتی جسمی خاصی ندارد ، وگرنه هیچ اقدام دیگری لازم نیست . به خاطر این عارضه لازم نیست جلوی گریه کردن بچه را بگیرید. اگر هر بار که گریه می کند ، او را بغل کنید ، احتمالا لوس خواهد شد.
غده تیموس :
غالبا میشنوید که مردم درباره غده تیموس با وحشت زیاد صحبت می کنند و گمان می کنند که واقعا غده خطرناکی است. گاهی اوقات در موارد نادری که مرگ کودک را به هیچ علت واضحی نمیشود نسبت داد ، گناه را به گردن غده تیموس می اندازند ، البته بخش اعظم این شهرت بد ، ابدا حق این غده نیست.
هر کودکی در قسمت بالای قفسه سینه اش یک غده تیموس دارد. یک غده تیموس معمولی ممکن است به قدری بزرگ باشد که کمی روی مجرای تنفسی فشار بیاورد ، ولی تقریبا هیچ وقت علامت یا مشکل خاصی دیده نمیشود. ابدا ضرورتی ندارد که غده تیموس را با اشعه ایکس درمان کنند.
این عقیده قدیمی که غده تیموس بزرگ باعث مرگ ناگهانی می شود ، حاصل سوءتفاهم درباره اندازه غده است. این روزها درباره این غده چیزهای بیشتری میدانیم و متوجه شده ایم در مورد مرگ های ناگهانی کودکان که به ما گفته بودند به خاطر بزرگ شدن غده تیموس بوده است ، غده کاملا اندازه طبیعی داشته است.
در مورد مرگ های ناگهانی معدودی با معاینات و آزمایشات دقیق به این نتیجه رسیده اند که عامل مرگ ، عفونت های ناگهانی و جدی بوده اند.
بنابراین نگران غده تیموس نباشید . ابدا ضرورت ندارد که یک نوزاد سالم را در معرض اشعه ایکس قرار دهید تا بفهمید اندازه غده تیموس او چقدر است.
منبع : کتاب تغذیه و تربیت کودک
ناراحتی های تنفسی کودکان
ریسه رفتن در کودکانریسه رفتن در کودکان

ریسه رفتن در کودکان این عارضه ترس آور فقط در بچه های نوپا به چشم میخورد . کودکانی که با چنین عکس العملی خشم خود را از مردم یا اشیا نشان می دهند کودکان فوق العاده باهوشی هستند که برای عکس العمل های عاطفی خود نیز از شیوه ای استثنایی بهره می گیرند. آنها گاهی آنقدر عصبانی میشوند که موقع زمین خوردن همه تقصیرات را به گردن زمین می اندازند ریسه رفتن نوع پیشرفته اختلالات رفتاری است. ریسه رفتن در کودکان


خفگی کودکانخفگی کودکان

خفگی کودکان چرا کودکان به سادگی دچار خفگی می‌شوند؟ - گلوی آنها باریک است و خیلی راحت‌تر از شما دچار انسداد میشوند. - هنوز خوب دندان در نیاورده‌اند. - دوست دارند اشیاء را در دهان بگذارند، این راهی است برای شناخت دنیای اطرافشان است. خفگی کودکان


سرفه کودکانسرفه کودکان

سرفه کودکان سرفه ، یا نشانه ای از یک بیماری است ، یا طریقه ی واکنش بدن است به‌عاملی محرک که‌در گلو یا ،در مجاری هوایی به‌وجود آمده است. سرفه ی مرطوب یا سرفه ی خلط دار ، برای مثال‌در جریان حمله ی آسم یا سیاه سرفه ، خلط را از سینه خارج میکند و ترشحات را از مجاری هوایی پاکسازی می‌نماید. سرفه کودکان


انسداد گلوی کودکانانسداد گلوی کودکان

انسداد گلوی کودکان همه ساله بیشتر از 100 کودک زیر 5 سال در اثر خفگی و انسداد گلو ، جانشان را از دست می دهند. کودکان 5 تا 18 ماهه نسبت به سایر کودکان بیشتر در معرض این خطر هستند. در زیر توصیه هایی برای محافظت از کودکان در مقابل این حادثه آورده شده است : انسداد گلوی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران