کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

5
یبوست دوران شیرخواری
یبوست دوران شیرخواری کودک آنلاین: بیشتر کودکان روزانه یک یا چند بار مدفوع می کنند، ولی ممکن است کودکی هر 36 تا 48 ساعت یک بار عمل دفع را انجام دهد. اگر مدفوع کودک نرم باشد و به راحتی دفع کند، اهمیت ندارد و یبوست نیست. یبوست موقعی است که مدفوع خشک و هنگام دفع موجب ناراحتی و زجر کودک گردد. یبوست دوران شیرخواری

یبوست دوران شیرخواری
کودک آنلاین: بیشتر کودکان روزانه یک یا چند بار مدفوع می کنند، ولی ممکن است کودکی هر 36 تا 48 ساعت یک بار عمل دفع را انجام دهد. اگر مدفوع کودک نرم باشد و به راحتی دفع کند، اهمیت ندارد و یبوست نیست. یبوست موقعی است که مدفوع خشک و هنگام دفع موجب ناراحتی و زجر کودک گردد.
یبوست مخصوصاً در چند ماه اول تولد کودک، بیشتر نتیجۀ کمبود تغذیه یا نتیجۀ آن است که شیر با غلظت زیاد از حد به کودک داده می شود.
اگر شیر غلیظ (رقیق نشده) به کودک داده شود، مدفوع او خشک، سفت، خاکستری رنگ، بدبو و چرب خواهد بود. در چنین مواردی با اضافه کردن آب و مواد قندی به شیر، یبوست کودک برطرف می گردد.
زیاد پوشاندن کودک و عرق کردن زیاد از حد، مخصوصاً در هوای گرم، سبب یبوست کودک می گردد. اگر یبوست از روزهای اول تولد کودک وجود دارد، نوزاد باید مورد معاینۀ پزشکی قرار گیرد، چه بسا اسفنکتر مقعد نوزاد دچار انقباض و سفتی شده است و با گشاد کردن مقعد کودک با انگشت، یبوست او برطرف می شود.پیدایش شیار، تَرَک مقعد و زخم های مقعد که درنتیجۀ ماندن مدفوع به ناحیۀ مقعد ایجاد می شود نیز ممکن است در موقع دفع مدفوع ایجاد درد نماید و کودک از دفع خودداری کند و دچار یبوست گردد.
با توجه به تمام این عوامل و علیرغم اصلاح آنها، کودک ممکن است باز هم مدفوع خشک داشته باشد و هنگام دفع موجب ناراحتی و زجر کودک گردد.
در چنین مواردی می توان به جای اضافه کردن شکر سفید معمولی، شکر سرخ به شیر اضافه کرد و به کودک پورۀ میوه (پورۀ آلو و سیب) و سبزیجات داد. تنقیه و استعمال شیاف، نباید به صورت دائمی به کار برده شود و در موارد جزئی و به صورت موقتی اشکالی ندارد.
در بعضی از مواقع، کودک دچار بیماری است و بیماری او باعث یبوست شده است. این بیماریها عبارت است از: کم کاری غدۀ تیروئید، مگاکولون (اتساع و بزرگی کولون ها) و بیماری هیرشپرُنگ (فقدان گانگلیون های عصبی انتهای رودۀ بزرگ).
در این موارد پزشک با توجه به علائم بالینی و آزمایشگاهی، بیماری را تشخیص داده و درمان خواهد کرد.
منبع: من و کودک من
یبوست دوران شیرخواری
یبوست نوزادان زیر یک سال یبوست نوزادان زیر یک سال

یبوست نوزادان زیر یک سال کودک آنلاین :یبوست نوزادان می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. شدت یبوست بستگی به سن و رژیم غذایی دارد.یکی از رایج‌ترین آن‌ها یبوست درزمان معرفی غذای جامد به نوزاد است. در هفته اول نوزاد در هر روز 8 تا10 بار مدفوع شل میکندکه در نوزادی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند بعد از هفته اول تا هفته چهارم تعداد آن به 4 بار در روز کاهش می‌یابد. یبوست نوزادان زیر یک سال


یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آنیبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن

یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن :ممکن است کودک شما در طول مدت زمانی معین و یا در فواصل زمانی از یبوست رنج ببرد. ماساژ ناحیه شکم او می‌تواند راهی موثر باشد هم برای آرام کردن و تسکین دادن به نوزاد و هم برای جلوگیری از یبوست او. یبوست نوزادان و ماساژ برای رفع آن


یبوست کودکانیبوست کودکان

یبوست کودکان کودکی که به یبوست مبتلا باشد دفعات اجابت مزاج او کم به صورت سفت و خشک می شود. کم بودن دفعات اجابت مزاج به تنهایی نشانه ی یبوست نیست زیرا کودکان در عادات روده ای با هم تفاوت دارند. تعداد طبیعی اجابت مزاج از چهار بار در روز تا هر چهار روز یک بار متغیر است. یبوست معمولا کوتاه مدت است اما گاهی نیز دوام می یابد. یبوست کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران