کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

14
شکل سر نوزاد
شکل سر نوزاد :شکل سر نوزادان به دلیل فشاری که برای عبور از کانال زایمان به سر آمده معمولاً حالت غیرطبیعی دارد یکی از نگرانی‌های والدین که به تازگی نوزاد آن‌ها به دنیا آمده فرم و حالت جمجمه نوزاد می‌باشد . معمولاً پدر و مادرها می‌خواهد سر نوزادشان بدون برجستگی ، کجی یا صاف شدن پشت سر شکل بگیرد . شکل سر نوزاد

شکل سر نوزاد

کودک آنلاین : شکل سر نوزادان به دلیل فشاری که برای عبور از کانال زایمان به سر آمده معمولاً حالت غیرطبیعی دارد یکی از نگرانی‌های والدین که به تازگی نوزاد آن‌ها به دنیا آمده  فرم و حالت جمجمه نوزاد می‌باشد . معمولاً پدر و مادرها می‌خواهد سر نوزادشان  بدون برجستگی ، کجی یا صاف شدن پشت سر شکل بگیرد .  
انواع تغییر حالت‌های شکل سر نوزاد

طبیعی یا غیرطبیعی بودن شکل جمجمه  سر نوزاد توسط  پزشک متخصص مشخص می‌گردد .
-    جمجمه کشیده شده و یا به اصطلاح خربزه‌ای : برخی از برجستگی‌های سر نوزادان به صورت کشیده  است که نام‌های متفاوتی دارد. این برجستگی‌های سر نوزاد به روش  زایمان مادر بستگی دارد و که معمولاً با افزایش سن نوزاد برطرف می‌گردد.معمولاً نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می‌آیند دچار حالت  کشیدگی استخوان جمجمه می‌گردند . بعضی  موارد به دلیل پاره شدن کیسه آب جنین و خشک شدن اطراف کودک امکان دارد سر کودک به باسن مادر برخورد کند و باعث ایجاد برآمدگی شود.اما  در% ۹۵  برآمدگی‌های سر نوزاد به دلیل فورسپس به وجود می‌آید.اما در مواردی نیز سر نوزاد به علت شکل‌گیری زودتر از موعد سطوح زیرین نسبت به سایر سطوح است که باعث ایجاد بیماری‌هایی برای نوزاد می‌گردد و بهتر است توسط پزشک کودکان مورد بررسی قرار گیرد.

-    برآمدگی سر نوزاد بر اثر  خونریزی  زیر استخوان سر : اگر  به هنگام زایمان  نوزاد با دشواری بیرون بیاید  به دلیل استفاده از فورسپس برآمدگی در ‌سر ممکن شکل بگیرد. این حالت معمولاً در ‌یک سمت سر نوزاد دیده می‌شود اما در موارد کمی  دوطرفه است که در این شرایط شیار سر پیداست. در برخی مواقع این  برآمدگی‌ها سفت می‌شود و به صورت برجستگی قوزی شکل کوچک روی سر نوزاد به مدت‌های طولانی دیده می‌شود.در این حالت اگر نوزاد علائمی نداشته باشد مشکلی برای وی تولید نخواهد شد در غیر این صورت پزشک برای بررسی بیشتر درخواست عکس رادیولوژی خواهد داد .

-    بروز تورم در سر نوزاد به دلیل ارثی
 شکل سر به عوامل دیگری مانند توارث نیز مرتبط است .چنانچه سر والدین  هر حالتی  داشته باشند  امکان دارد سر نوزاد هم مانند آن‌ها همان شکل را پيدا کند و اين جنبه ژنتیکی داشته و ناهنجاری محسوب نمی‌شود. اما مواردي هم وجود دارد که ممکن است مشکل و ناهنجاري باشد. براي مثال  اگر در بچه‌ها استخوان‌ها با هم جوش خورده باشد  در این صورت  مانع رشد مغز کودک می‌شود. هر چه مغز بچه بزرگ ‌تر می‌شود  استخوان‌های جمجمه هم بايد بازتر شوند.
-    هيدروسفالي يا تجمع آب در سر نوزاد که باعث تغییر حالت جمجمه نوزاد می‌گردد:
نوع ديگر ناهنجاری‌های جمجمه نوزادان ‌  تجمع آب در سر نوزاد می‌باشد  که به آن هيدروسفالی میگویند . در این حالت مايع  دور مغز نوزاد به صورت طبيعی توليد می‌گردد و سپس از مجرای ديگر جذب می‌شود. اگر بخشی از مسير توليد مایع مغزی و يا محل جذب مسدود باشد   مايع در آن تجمع پیداکرده  و سر نوزاد روز به روز بزرگ تر می‌گردد.
چنانچه این حالت نوزاد  زود تشخیص داده شود   با قرار دادن لوله  مشکل برطرف  و انسداد رفع می‌گردد.و سر کودک هم به حالت طبيعی تغییر پيدا خواهد کرد اما اگر دیر متوجه شود   مایع مغزی اضافی اجازه رشد به مغز نداده و کودک دچار مشکلات جدی مغزی می‌شود.
-    اما در مواردی نادر‌ سر نوزاد  دچار کيست می‌شود و همین امر باعث  تغییر در شکل ظاهر جمجمه می‌شود.

نکاتی بای خواباندن نوزاد و تغییر حالت سر نوزاد:
بهتر است نوزاد به جهت‌های  مختلف خوابانده شود زیرا استخوان‌های جمجمه نوزاد نرم است  و با خوابیدن به هر سمت حالت سر نوزاد تغییر پیدا خواهد کرد مخصوصاً اگر نوزاد نارس باشد.
اگر نوزاد هميشه يک جهت  بخوابد  پس  از مدتی عضلات او به همان حالت عادت کرده و تغییر حالت می‌دهند و در ضمن فشار بر روی يک نقطه سر باعث می‌شود  استخوان سر کمی صاف‌تر شود.
در کل مغز عضوی از بدن است که میل دارد به صورت کروی رشد کند . همین باعث بهتر شدن حالت جمجمه پس از مدتی خواهد شد.
شکل سر نوزاد
اندازه قد و وزن و دور سر نوزاداندازه قد و وزن و دور سر نوزاد

اندازه قد و وزن و دور سر نوزاد : نمو کودکان به معنی تغییر در عملکرد اندام‌ها و سیستم بدن و به عبارت دیگر توانایی کودکان در انجام فعالیت‌هایی که در هر بازه سنی از کودک انتظار می‌رود انجام دهد . رشد مغزی کودک مهم‌ترین جنبه رشد او بشمار می‌رود . این رشد مغزی یا توانایی کودک در انجام کارهاست و به طور مستقیم با فرآیند رشد سلامت مغز و شبکه‌های عصبی رابطه دارد و عملاً این مسئله با میزان هوش و استعداد کودک مرتبط است. اندازه قد و وزن و دور سر نوزاد


تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اولتغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول

تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول یکی از هیجان انگیزترین خاطرات پدر و مادر ، مشاهده تغییرات سریع در نوزاد است. مهمترین این تغییرات، نحوه تنفس ، اجابت مزاج و افزایش وزن نوزاد می باشد. تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول


ویژگی ها و خصوصیات ظاهری نوزادویژگی ها و خصوصیات ظاهری نوزاد

ویژگی ها و خصوصیات ظاهری نوزاد نوزاد شما قبل از تولد تحت تاثیر مقدار زیادی هورمون زنانه قرار می گیرد و تاثیر آن ممکن است تا چندین هفته باقی بماند . سینه ها در نوزاد پسر و دختر ممکن است به مقدار جزئی متورم باشد و ناحیه تناسلی نیز کمی بزرگتر به نظر آید. ویژگی ها و خصوصیات ظاهری نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران