کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

1
برونشیت و التهاب نایژک ها در کودکان
برونشیت و التهاب نایژک ها در کودکان برونشیت از بیماری های رایج در کودکان است. این بیماری در اثر التهاب و یا عفونت نایژه ها به وجود می آید. التهاب نایژک ها نیز مشابه برونشیت است اما بیشتر در نوزادان زیر هجده ماه روی می دهد. برونشیت و التهاب نایژک ها در کودکان

برونشیت و التهاب نایژک ها در کودکان
برونشیت از بیماری های رایج در کودکان است. این بیماری در اثر التهاب و یا عفونت  نایژه ها به وجود می آید. التهاب نایژک ها نیز مشابه برونشیت است اما بیشتر در نوزادان زیر هجده ماه روی می دهد.
برونشیت
برونشیت انواع گوناگون دارد که عبارتند از : برونشیت عفونی حاد ، برونشیت تحریکی و برونشیت ناشی از حساسیت.
برونشیت عفونی حاد رایج ترین نوع برونشیت در کودکان است. این بیماری بیشتر در فصل های سرد سال و به دنبال یک عفونت ویروسی حلق و بینی و یا یک سرماخوردگی ساده روی می دهد. باکتری ها ممکن است از طریق عفونت سینوس ها باعث وخیم شدن یک سرماخوردگی ساده شوند. وجود ترشحات عفونی از بینی به گلو موجب پیدایش برونشیت خواهد شد.
برونشیت تحریکی در کودکانی روی می دهد که در معرض گرد و غبار ، دود و گازهای شیمیایی قرار دارند. دود سیگار از رایج ترین مواد تحریک کننده در خانواده های سیگاری است. برونشیت ناشی از حساسیت همراه با سرفه است اما در آن تنفس صدادار وجود ندارد. این نوع از برونشیت هنگامی روی می دهد که کودک مبتلا به حساسیت مواد حساسیت زا را استشمام کند.
علائم برونشیت
ممکن است پس از پیدایش علائم سرماخوردگی ( آبریزش از بینی ، عطسه و تب خفیف ) سرفه های خشک آشکار شود. این سرفه های مرطوب و عمیق در عرض یک یا دو روز افزایش می یابد. سرفه ها گاهی همراه با دفع چرک زرد رنگ و یا ترشحات سفید رنگ هستند. با افزایش سرفه ها تنفس صدادار شده و صدای حرکت ترشحات به هنگام عبور هوا به گوش می رسد.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟ هر گاه کودک بی قرار شده و خواب و خوراک او مختل شود و همچنین به محض دیدن علائمی چون اشکال در تنفس و کشیده شدن سینه به سمت داخل در هنگام نفس کشیدن باید به پزشک مراجعه کرد.
برونشیت ها به طور معمول با تب خفیف چند روزه همراه است همچنین سرفه ها چند هفته ادامه داشته و سپس ناپدید می شوند. برونشیت حاد یک بیماری ملایم است اما امکان دارد به ذات الریه تبدیل شود از این رو باید در مراحل نخستین مورد مراقبت درمانی قرار گیرد.
التهاب نایژک ها در نوزادان
این بیماری در اثر عفونت های ویروسی دستگاه تنفس نوزادان به وجود می آید . ده تا پانزده درصد نوزادان پیش از این که بتوانند راه بروند به این بیماری مبتلا می شوند و پنجاه درصد از این کودکان در سنین بالاتر آسم می گیرند که علت این ارتباط هنوز نامعلوم است.
علت های التهاب نایژک ها
نوزادان و کودکان به طور معمول در اثر تماس با والدین یا سایر کودکان آلوده به ویروس دچار آلودگی میشوند. آلودگی های ویروسی به طور معمول در فصل های سرد سال روی میدهد. ترشحات بینی و حلق از طریق عطسه ، سرفه و صحبت موجب پراکنده شدن ذرات معلق ویروس دار در هوا می شود.
کودکان با تنفس هوای آلوده به این ذرات پس از یک تا ده روز علائم بیماری را آشکار می سازند. ملتهب شدن جداره ی مجاری تنفسی نیز ترشحات را افزایش می دهد. این ترشحات به همراه سلول های مرده موجب گرفتگی مجاری هوایی شده و تنفس را دشوار می سازند.نشانه های التهاب نایژک ها
چنانچه نوزاد دچار عفونت باشد در همان روزهای نخست علائمی چون عطسه ، آبریزش بینی ، سرفه ، تنفس صدادار و تب خفیف را آشکار می کند. با پیشرفت بیماری تنفس کودک سریع و دشوار می شود زیرا هوای تازه به سختی به شش ها می رسد و هوای دارای دی اکسید کربن در ریه ها حبس شده و به سختی خارج می شود که کودک را بسیار خسته می کند.
اگر بیماری او شدید باشد نمیتواند به اندازه ی کافی آب بنوشد. این حالت برای والدین وحشت آور است. اگرچه مشکل است ولی سعی کنید هر نیم ساعت یکبار مقدار کمی آب به کودک بدهید تا کم آبی او جبران شود.
التهاب نایژک ها در نوزادان به طور معمول در عرض پنج روز تخفیف می یابد. کودکان بزرگتر که با همان ویروس آلوده شده اند فقط علائم یک سرماخوردگی ساده را نشان می دهند زیرا ممکن است پیش از این با همان ویروس در تماس بوده و نسبت به آن مقاوم باشند.
ناراحتی های تنفسی
علائم ناراحتی های تنفسی عبارتند از :
-    تنفس سریع
-    گشاد شدن حفره های بینی
-    کشیده شدن سینه به سمت داخل ( در ناحیه بین دنده ها ، زیر دنده ها و قفسه ی سینه)
-    صدای خرناس و یا خس خس تنفسی
-    آبی رنگ شدن ناخن ها و لب ها
مشاهده ی هر یک از علائم پیش گرفته نشان دهنده ی خطر است. در چنین حالاتی خیلی سریع با پزشک تماس بگیرید یا کودک را به بخش فوریت های پزشکی برسانید. امکان دارد در برخی موارد کودک بستری شود تا تحت اکسیژن درمانی قرار گیرد.
منبع : کتاب کلیدهایی برای بیماریهای کودکان
برونشیت و التهاب نایژک ها در کودکان
سرماخوردگی در کودکانسرماخوردگی در کودکان

سرماخوردگی در کودکان سرماخوردگی که عفونت ویروسی بینی و حلق است ، بیماری مسری خفیفی است که کودکان زیاد به آن مبتلا میشوند . بیشتر کودکان حداقل 6 بار در سال سرما می خورند ، و با شروع بازی های گروهی یا رفتن به کودکستان تعداد دفعات بیشتر می شود. سرماخوردگی در کودکان


درمان سرماخوردگی در کودکاندرمان سرماخوردگی در کودکان

درمان سرماخوردگی در کودکان دارویی وجود ندارد که سرماخوردگی را درمان یا کوتاه کند، بنابراین دوران سرماخوردگی باید طی شود. داروهایی که پزشکان برای سرماخوردگی تجویز می‌کنند، به‌منظور از بین بردن ناراحتی‌های کودک می‌باشد. درمان سرماخوردگی در کودکان


ناراحتی های تنفسی کودکانناراحتی های تنفسی کودکان

ناراحتی های تنفسی کودکان والدین تازه کار معمولا در مورد تنفس کودک نگران می شوند ، چون گاهی تنفس او نامنظم و گاهی بسیار سطحی است ، طوری که نمیتوانند آن را بشنوند یا حرکات قفسه سینه اش را ببینند . ناراحتی های تنفسی کودکان


سرفه کودکانسرفه کودکان

سرفه کودکان سرفه ، یا نشانه ای از یک بیماری است ، یا طریقه ی واکنش بدن است به‌عاملی محرک که‌در گلو یا ،در مجاری هوایی به‌وجود آمده است. سرفه ی مرطوب یا سرفه ی خلط دار ، برای مثال‌در جریان حمله ی آسم یا سیاه سرفه ، خلط را از سینه خارج میکند و ترشحات را از مجاری هوایی پاکسازی می‌نماید. سرفه کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید