کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

0
سوختگی ادراری بر اثر پوشک
سوختگی ادراری بر اثر پوشک ساییدگی پوست بر اثر استفاده از پوشک میتواند از حد بسیار ناچیزی ، یعنی یک قرمزی مختصر تا زخم های جدی و خونریز متفاوت باشد. بعضی از کودکان که حساس ترند ، همیشه به آن مبتلا میشوند ؛ در حالی که برخی دیگر به ندرت به آن دچار میشوند. سوختگی ادراری بر اثر پوشک

سوختگی ادراری بر اثر پوشک
ساییدگی پوست بر اثر استفاده از پوشک میتواند از حد بسیار ناچیزی ، یعنی یک قرمزی مختصر تا زخم های جدی و خونریز متفاوت باشد. بعضی از کودکان که حساس ترند ، همیشه به آن مبتلا میشوند ؛ در حالی که برخی دیگر به ندرت به آن دچار میشوند.
اوج دوره این سوختگی ادراری ، زمان شروع غذاهای سفت و جامد ، هنگام شروع خواب کامل در طول شب در پوشک آلوده و زمان مصرف آنتی بیوتیک هاست. پیشگیری از آن بهترین راه درمان است.
پوشک کودک را به طور مرتب عوض کنید (به ویژه بلافاصله بعد از اجابت مزاج). تا حد ممکن باسن کودک را در معرض هوا قرار دهید ( هوای اتاق یا هوای گرم سشوار یا بخاری اتاق ) و نور ( حتی یک لامپ نیز موثر است).
هنگامی که کودک نوزاد است این کار به نسبت ساده است. در یک اتاق گرم او را روی شکم روی یک تشکچه با روکش پارچه ای جاذب رطوبت یا تشکچه ای از تختش که روی آن پوشک پارچه ای قرار داده اید بخوابانید.
هنگامی که کودک حرکت را شروع کرده ، احتمال ثابت ماندن او کمتر است. در تابستان اجازه دهید کودک بیرون از منزل بدون پوشک و پوشش در اطراف بگردد. در زمستان بد نیست حمام را گرم کند و بعد از استحمام او را مدت کوتاهی برهنه نگه دارید.

سوختگی ادراری کودک را به همان روش پیشگیری از آن یعنی با خشک نگه داشتن و در معرض هوا قرار دادن درمان کنید.
برای پیشگیری از سوختگی ادراری در کودک لازم نیست در هر تعویض پوشک از پماد به مقدار زیاد استفاده کنید.
در صورت مشاهده قرمزی مختصر – شروع سوختگی – درمان را بلافاصله شروع کنید. به بهبود خود به خود آن امیدوار نباشید زیرا معمولا شدیدتر میشود و برای کودک بسیار ناراحت کننده تر و درمانش بسیار مشکل تر خواهد بود.
همچنین بدانید که یک سوختگی ساده ، در صورتی که درمان نشود ممکن است به یک عفونت قارچی تبدیل شود که درمانش از یک سوختگی ساده بسیار مشکل تر خواهد بود.
عفونت قارچی معمولا به سرعت و به شدت به وجود می آید و نشانه آن ساییدگی قرمز درخشان در اطراف محل پوشک با جوش های ریز مختصر در محیط اطراف است.
التیام سوختگی ادراری در کودک بسیار سخت است ، مگر اینکه پوشک بچه را باز کنید و اجازه دهید مدتی بدون پوشک باشد.
 اگر این روش بسیار آلوده کننده به نظر می رسد و هوای بیرون گرم و مناسب است ، کودک را به حیاط ببرید و اجازه دهید روی یک زیرانداز به راحتی بغلتد یا یک پوشک پارچه ای روی صندلی کالسکه قرار دهید و کودک را برای یک گردش طولانی بیرون ببرید.درمان های سوختگی ادراری
در صورتی که کودک دچار سوختگی ادراری شده است ولی نگه داشتن او بدون پوشک امکان پذیر نباشد ، پمادها کاربرد پیدا میکنند. پمادهای روغنی مثل وازلین ، پماد ویتامین آ- د یا روغن زیتون ساده  یا پمادهای اکسیددوزنگ مثلا پماد دسی تین ، بالمکس یا جانسون در داروخانه وجود دارند.
پمادها لایه ای ایجاد می کنند و پوست کودک را حفاظت می نمایند. برای موثر بودن لایه پماد باید با ضخامت زیاد روی پوست کودک کشیده شود. در صورتی که این پمادهای استاندارد موثر نبود میتوانید از داروخانه یک پماد مناسب تری بخواهید.
چنانچه احتمال عفونت قارچی را می دهید نوزاد خود را نزد پزشک متخصص کودکان ببرید. چنانچه پزشک پماد ضد قارچ استروئیدی تجویز کرد تا زمان توصیه شده از آن استفاده کنید و آن را به عنوان کرم عادی هنگام پوشک کردن به کار نبرید ؛ زیرا مصرف استروئید در کودکان میتواند به عوارض جانبی جدی مانند نازک شدن پوست منجر شود.
پودر بچه در التیام سوختگی مجاری ادراری اثر چندانی ندارد و استنشاق پودرهای حاوی تالک ممکن است خطرناک باشد. پودرهای حاوی نشاسته ذرت در لا به لای چین های پوست کودک جمع میشوند و ممکن است رشد قارچ را تسریع کنند. استفاده از پودر بچه در اصل بدون اشکال است ولی فواید چندانی هم ندارد.
در هاوایی محلی که به علت رطوبت هوا سوختگی ادراری کودکان یک مشکل واقعی است مادرها برای پیشگیری از سوختگی کره کاکائو به کار می برند. کره کاکائو در اغلب فروشگاه های بهداشتی و داروخانه ها به صورت قالب های صابون یا استیک وجود دارد و باید کمی گرم شود. ( آن را در شیشه یا قوطی دهان گشاد دیگری بگذارید و در پنجره ای آفتابگیر یا کاسه ای حاوی آب گرم قرار دهید.)
در صورت دسترسی به برگ های درخت موز برگهای تازه را له کنید و به صورت لایه ای روی پوشک بچه قرار دهید.
اگر پوشک های پارچه ای کودکتان را در منزل می شویید و با مشکل سوختگی ادراری کودک دست به گریبان هستید به آب آبکشی پوشک ها قدری سرکه بیفزایید. ادرار به علت قلیایی بودن ؛ التهاب آور و حساسیت زاست و اسید موجود در سرکه تا حدی آن را خنثی می کند.
همچنین میتوانید کمی سرکه به آب وان حمام کودکتان بیفزایید. در وانی که حدود 15 سانتی متر آب دارد تقریبا یک فنجان و در سینک یا وان بچه حدود یک سوم فنجان سرکه سفید بریزید.
در صورت استفاده از پوشک های یک بار مصرف میتوانید لایه نایلون را جدا کنید و پوشک پارچه ای را دور آن قرار دهید. این ترکیب از نشت رطوبت به خارج جلوگیری می کند و باعث نفوذ هوا به درون میشود.
چنانچه از دستمال های مرطوب برای تمیز کردن باسن کودک استفاده می کنید هنگام سوختگی ادراری از آب معمولی استفاده کنید . دستمال های مرطوب ممکن است سوختگی را شدت بخشند.
منبع : کتاب کلیدهای مراقبت از نوزاد از تولد تا یکسالگی
سوختگی ادراری بر اثر پوشک
بثورات پوشکی و عفونتهای قارچی یاباکتریاییبثورات پوشکی و عفونتهای قارچی یاباکتریایی

بثورات پوشکی و عفونتهای قارچی یاباکتریایی اگر کودک شيرخوار شما بثورات پوشكي داشته باشد، حتما قادرخواهيد بود آنراتشخيص دهيد. مقداري ازپوست پوشيده شده توسط پوشک كه احتمالا منطقه تناسلي چينهاي نواحي رانها و كفلها راشامل ميشود قرمز و ملتهب بنظر ميرسند. نواحي درگيرممكن است خشك یامرطوب باشد و گاهي اوقات حالت عرق سوز دارد. بثورات پوشکی و عفونتهای قارچی یاباکتریایی


بثورات پوشکی نوزادانبثورات پوشکی نوزادان

بثورات پوشکی نوزادان دانه‌های کوچک و قرمز رنگ را در نواحی تماس کودک با پوشک دیده اید ؟ تا زمانی که کودک قادر به استفاده‌از لگن نشده ، حداقل شما دو بار با این مسأله مواجه خواهید شد. در حقیقت ، در فاصله ی سنی 4 تا 15 ماهگی ، کودکان حداقل هر دو ماه یک بار ، با این مشکل رو به‌رو میشوند. بثورات پوشکی نوزادان


عرق سوز شدن در نوزادانعرق سوز شدن در نوزادان

عرق سوز شدن در نوزادان بدن نوزاد و شیرخوار در درجه‌ حرارت ۳۷درجه ی سانتیگراد میتواند اعمال طبیعی و شگفت آور خود را انجام دهد و کودک رشد و نمو نماید. عرق سوز شدن در نوزادان


سوختگی و کودکانسوختگی و کودکان

سوختگی و کودکان کودک آنلاین: سوختگی در کودکان بسیار شایع است. در سال 1989، حدود 500 هزار مورد سوختگی در کودکان گزارش گردید که متوسط سن سوختگی را 32 ماهگی اعلام کرده بودند. اهمال در مراقبت از کودکان و بی‌دقتی در هنگام جابه‌جایی مواد و مایعات داغ از شایع‌ترین دلایل سوختگی آنان بوده است. از عوامل دیگر سوختگی می‌توان به آتش‌سوزهای ناشی از سیم‌کشی اشتباه در وسایل الکتریکی، خاموش نکردن ته سیگار و انبار کردن نامناسب مواد شیمیایی آتش‌زا اشاره کرد. سوختگی و کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران