کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

0
هشدار زمان نوزادی
هشدار زمان نوزادی کودک آنلاین: کودکتان بیمار است! با پزشک تماس می گیرید؟ به اورژانس بیمارستان مراجعه می کنید؟ شما پرستار تشخیص بیماری هستید و باید راه چاره را پیدا کنید – که البته ساده نیست – به ویژه اینکه کودک بی قرار است و هنوز جیغ می کشد. در زیر چند مورد از بیماری های اصلی کودکان آورده شده است. هشدار زمان نوزادی

هشدار زمان نوزادی
کودک آنلاین: کودکتان بیمار است! با پزشک تماس می گیرید؟ به اورژانس بیمارستان مراجعه می کنید؟ شما پرستار تشخیص بیماری هستید و باید راه چاره را پیدا کنید – که البته ساده نیست – به ویژه اینکه کودک بی قرار است و هنوز جیغ می کشد.  در زیر چند مورد از بیماری های اصلی کودکان آورده شده است.
•    اولین ماه زندگی
هنگامی که فرزندتان یک نوزاد تازه متولد شده است احتمالاً نیاز بیشتری به تماس با پزشک خواهید داشت. نشانه ها و عوارضی که در کودکان بزرگ تر موردی برای نگرانی ایجاد نمی کنند، در اولین ماه زندگی نوزاد ممکن است علامت یک مشکل واقعی باشند.
- زردی
بسیاری از نوزادان بعد از تولد دچار ته رنگ زردی می گردند. علت آن افزایش رنگدانه هایی به اسم بیلی روبین است که به علت تجزیۀ عادی گلبول های قرمز به وجود می آید. زردی عادی در بیش از 50 درصد نوزادان اتفاق می افتد، در روز دوم یا سوم بعد از تولد ظاهر می شود، در یکی دو هفته از بین می رود و معمولاً بدون خطر است.
آنچه به اسم زردی ناشی از شیر مادر (در گذشته تصور می شد بر اثر وجود آنزیمی در شیر مادر ایجاد می شود) نامیده می شود، به مورد بالا شبیه است، اما معمولاً در روز چهارم تا هفتم تولد پیش می آید و سه تا ده هفته ممکن است به طول بینجامد.
ممکن است دریابید شیر دادن مکرر به نوزاد هر یک ساعت و نیم تا دو ساعت و نیم یک بار در روز و حداقل هر چهار ساعت یک بار در شب، مفید واقع خواهد شد. شیر دادن مکرر شاید از نظر تغذیه ای درست به نظر نیاید، اما در نتیجۀ آن دفع مکرر مدفوع پیش خواهد آمد که برای دفع بیلی روبین از بدن نوزاد مفید است.
چنانچه بدن نوزادی که دچار زردی شده است، کم آب و یا تب دار به نظر می رسد، فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر نوزاد بعد از دو هفتگی هنوز زرد پر رنگ یا نارنجی به نظر می رسد و کمتر از سه بار در روز عمل دفع را انجام می دهد، نیز با پزشکتان تماس بگیرید.
- تب
چنانچه دمای معمولی بدن نوزاد بالاتر از 37.8 درجه سانتیگراد و دمای زیر بغل او 37.2 درجه سانتیگراد است، با پزشکتان تماس بگیرید. تب در دو ماهه اول زندگی ممکن است نشانۀ وجود یک عفونت جدی باشد و عفونت در چنین سنی می تواند به سرعت بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد.
- اسهال
اسهال در نوزادان به سرعت می تواند موجب کم شدن اب بدن شود. اگرچه نوزادان معمولاً چندین بار در روز دفع مدفوع به طور عمده آبکی دارند، اما اگر مدفوع که بیشتر شبیه سس خردَل است، بیش از آن آبکی باشد، اسهال محسوب می شود. در صورتی که به اسهال مشکوک هستید و نوزاد بیش از آنچه می خورد، دفع می کند با پزشک تماس بگیرید.
- تهوع و استفراغ
تهوع پرتاب شونده (تهوعی که به جای سرازیر شدن آرام از چانۀ نوزاد از دهان به بیرون پرتاب می شود) ممکن است به معنای وجود انسداد در دریچۀ بین معده و رودۀ کوچک باشد، در این صورت فوراً با پزشکتان تماس بگیرید.
تهوع بعد از هر بار شیر خوردن و سه بار متوالی ممکن است به کم ابی بدن نوزاد منجر شود. چنانچه نوزاد برای مدت هشت ساعت ادرار نکند و نیز در صورت مشاهدۀ خون در استفراغ یا ادامۀ استفراغ به مدت بیش از بیست و چهار ساعت، با پزشکتان تماس بگیرید.
- سستی و بی حالی
نوزاد اگرچه دارای کنترل زیادی بر روی ماهیچه های خود ندارد، ولی عموماً لگد می زند، اعضایش را جمع می کند و دست هایش را تکان می دهد. چنانچه تمام بدن نوزاد سست و لَخت به نظر برسد یا حرکت ماهیچه ها دچار اختلال شده باشند، ممکن است به عفونتی دچار شده باشند؛ بنابراین با پزشکتان تماس بگیرید.- لرزیدن
چانه لرزان و مرتعش نوزاد زیبا است، ولی چنانچه تمام بدن دچار رعشه و لرزش باشد، پزشک باید دلیل آن را بیابد.
•    علائم در کودک بزرگ تر
چنانچه سن نوزاد بیش از یک ماه باشد، تماس سریع با پزشک ضرورتی ندارد، ولی در موارد زیر تماس ضروری است:
- نوزاد کمتر از شش ماه سن دارد و دمای بدنش بیش از 38.3 درجه سانتیگراد است.
- نوزاد بیش از شش ماه سن دارد و دمای بدنش بیش از 39.4 درجه سانتیگراد است.
- تب او بیش از دو روز ادامه یافته است.
- داشتن تب، سختی و خشکی ماهیچه های گردن از علائم مننژیت است. برای آزمایش، یک اسباب بازی را جلوی صورت و روبه روی چشمان او بگیرید، به آرامی به طرف پایین حرکت دهید. چنانچه نتواند مسیر دست شما را با حرکت دادن چانه اش به طرف پایین قفسه سینه اش تعقیب کند، دچار سفتی و خشکی گردن است.
- کودک بسیار خواب آلود است. اگر ناگهان تمام روز و شب را بخوابد، ممکن است آرامش خاطری پیدا کنید، ولی افزایش ناگهانی خواب عادی بد نیست و ممکن است نشانۀ عفونت باشد.
- گریۀ بیش از حد.
- تهوع مداوم (بعد از هر بار شیر خوردن و به فاصلۀ 12 ساعت)
- کم آب به نظر رسیدن (چنانچه کودک بسیار کمتر از حالت عادی مدفوع می کند و شما پوشک کمتری عوض می کنید، احتمالاً مشکلی وجود دارد)
- وجود مشکل تنفسی در کودک (به داخل کشیده شدن پوست بین دنده ای با هر بار تنفس یا تنفس بسیار سریع – بیش از چهل بار در دقیقه)
- لب ها و ناخن ها همیشه آبی و کبود باشند.
- سرفۀ بیش از دو هفته با صدای خس خس.
- تورم یا ترشح از چشم
- کهیری که بخش اعظم بدن نوزاد را پوشانده باشد.
منبع: کلیدهای مراقبت از نوزاد از تولد تا یک سالگی
هشدار زمان نوزادی
اسهال در نوزادان و کودکان اسهال در نوزادان و کودکان

اسهال در نوزادان و کودکان : اسهال یکی از بیماری‌های رایج گوارشی در نوزادان و کودکان می‌باشد . بروز اسهال در کودکان دلایل مختلفی دارد که بایستی توسط پزشک معالج کودکان و بررسی و اقدامات لازم در جهت رفع آن صورت پذیرد . اسهال در نوزادان و کودکان


اسهال و استفراغ در نوزاداناسهال و استفراغ در نوزادان

اسهال و استفراغ در نوزادان کودک آنلاین: در کودکان معمولاً ویروس ها موجب اسهال و استفراغ می شوند. دست های خود را مکرر بشویید؛ زیرا اسهال ویروسی بسیار مسری است. در صورت ادامه و استفراغ بعد از چند بار تغذیه، احتمال کم شدن آب بدن نوزاد وجود دارد. اسهال و استفراغ در نوزادان


زردی نوزادانزردی نوزادان

زردی نوزادان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها که در بدو تولد بروز می‌کند زردی نوزادان می‌باشد که منجر به زرد شدن پوست نوزادان و همچنین سفیدی چشم به علت بالا رفتن میزان " بیلی‌روبین " در خون نوزادان می‌باشد .به طور طبیعی بیلی‌روبین از طریق کبد عبور می‌کند و به عنوان صفرا از راه روده‌ دفع می‌گردد. زردی نوزادان زمانی ایجاد می‌شود که بیلی‌روبین زودتر از ایجاد توانایی کبد نوزادان برای تجزیه و دفع تولید گردد . زردی نوزادان


زردی ناشی از شیر مادرزردی ناشی از شیر مادر

زردی ناشی از شیر مادر : زردی نوزادی دربرخی موارد ممکن است ناشی از شیر مادر باشد. علل این نوع زردی، کاملا معلوم نیست؛ اما متخصصین براین باورند، که'در شیر مادر ماده ای وجود دارد که'ازعملکرد طبیعی کبد نوزادجلوگیری میکند و درنتیجه، کبد قادربه تجزیه بیلی روبین خون نمیباشد و نمیتواند این رنگدانه رادفع کند و تجمع بیلی روبین درخون، موجب زردی میشود.زردی ناشی از شیر مادر

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران