کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

5
علت دردهای قولنجی یا کولیک در نوزادان
علت دردهای قولنجی یا کولیک در نوزادان علت زور زدن و دردهای شکمی کودک کاملا مشخص نیست ولی به نظر میرسد علت آن تجمع گاز و عبور آن از معده و روده های شیرخوار می باشد.بعضی از محققین علت آن را نارس بودن مغز و سیستم عصبی حسی دستگاه گوارش نوزاد تصور میکنند که منجر به تحریکات شدید میشود. علت دردهای قولنجی یا کولیک در نوزادان

علت دردهای قولنجی یا کولیک در نوزادان
علت زور زدن و دردهای شکمی کودک کاملا مشخص نیست ولی به نظر میرسد علت آن تجمع گاز و عبور آن از معده و روده های شیرخوار می باشد.بعضی از محققین علت آن را نارس بودن مغز و سیستم عصبی حسی دستگاه گوارش نوزاد تصور میکنند که منجر به تحریکات شدید میشود.
علل زیر موجب پیدایش گاز در روده ها میگردد:
1-شیردادن مکرر و دم به دم : اگر به نوزاد و شیرخوار برای این که گریه نکند دم به دم شیرداده شود چون نوزاد مک های قوی نمیزند مخصوصا آنهایی که با سزارین متولد شده اند و بی حال هستند و مک قوی نمیزنند در نتیجه هوا می بلعند و موجب دل درد آنها میگردد.
به نوزاد در 28 روز اول تولد خود بین 8-12 بار در 24 ساعت باید شیر داد.یعنی هر 1.5 تا 2 ساعت یک نوبت شیر داده شود.بعد از ماه اول بین 8 تا 6 نوبت در 24 ساعت کافی است.اگر نوزاد در هر نوبت شیر کافی بخورد شیر به مدت 1-4 ساعت در معده او می ماند، بنابراین دم به دم شیردادن موجب بلع هوا و دل درد نوزاد میگردد.
2-مقدار شیر مادر:
•    کم بودن شیر مادر (گرسنگی)یا زیاد بودن شیرمادر
اگر شیر مادر کم باشد مخصوصا نوزادانی که با روش سزارین متولد می شوند چون از یک طرف بی حال و خواب آلودند و از طرف دیگر به علت سزارین شیرمادر نیز دیرتر ترشح میشود بنابراین کودک گرسنه است و دائما هوا می بلعد.این مادران باید روش شیردادن را بدانند تا شیر آنها زیاد گردد و کودک هوا نبلعد.

•    اگر شیر مادر زیاد باشد
ابتدای شیر بعضی از مادران دارای آب و ماده ی لاکتوز (شیرینی شیر) زیاد می باشد و سبب میشود که دهان نوزاد هنگام شیرخوردن پر از شیر شود و شیر را توام با هوا ببلعد و موجب تجمع گاز در معده و روده ی کودک گردد.در چنین شرایطی مادر باید قسمت های اول شیر را بدوشد و دور بریزد و سپس به نوزاد خود شیر دهد تا کودک هوا نبلعد.
2-تحریکات حسی محیط نوزاد
کودک در خلال روز از محیط خود و از افراد مختلف در معرض تحریکات متعدد قرار میگیرد مانند محیط پر سروصدا (رادیو و تلویزیون و گفتگوی افراد) نور زیاد ، جا به جا کردن او ،خواباندن و بلند کردن مکرر نوزاد حرف زدن افراد با او و... سبب میشود که نوزاد به خواب نرود.
او نمیتواند این تحریکات را تحمل کند و شروع به نق زدن و گریه کردن میکند.این نق زدن های نوزادخود موجب عدم تحمل مادر در عصر و شب میگردد و مادر به او به دفعات شیر میدهد تا او آرام گیرد او را راه می برد به پشت او میزند یا نوزاد را به افراد دیگری میدهد تا او را بالا و پایین ببرند.
تمام اینکارها نوزاد را بیشتر تحریک می کند و او بیشتر هوا می بلعد و بیشتر گریه میکند مخصوصا کودکی که دچار دردهای کولیکی می باشد.
4-تغذیه ی مادر
اگر مادر بعضی از سبزیجات مخصوصا سبزیجات خانواده کلم ،غذاهای دارای حبوبات (نخود، لوبیا، عدس ، ماش،بادام کوهی) مصرف کند موجب پیدایش گاز در روده های نوزاد میگردد.اگر مادر غذاهای ترش و میوه جات که حالت اسیدی دارند(مرکبات ، گوجه فرنگی و...)یا شیر گاو یا پاستوریزه و لبنیات زیاد مصرف کند موجب پیدایش حساسیت نوزاد به شیرگاو و موجب پیدایش گاز در روده های کودک می گردد.
بنابراین اگر نوزاد یا شیرخواری دچار زور زدن و دردهای شکمی است مادر نباید غذاهای ذکر شده در بالا را مصرف کند سپس یکی پس از دیگری آن ماده ی غذایی را بخورد و ببیند آیا نوزاد دچار زورزدن بیشتر میگردد،سپس آن ماده ی غذایی را به مدت 3-4 ماه اول تولد از رژیم غذایی خود حذف کند.
منبع: کتاب من وکودک من
علت دردهای قولنجی یا کولیک در نوزادان
قولنج ( کولیک ) نوزاد قولنج ( کولیک ) نوزاد

به طور قطع هیچ کس علت قولنج ( کولیک ) نوزاد رانمیداند، اما چندین نظریه دراین باره وجود دارد. یک نظریه موثق این است که روده های نوزاد هنوز رشد و تکامل پیدا نکرده اند، بنابراین نسبت به حرکت شیر و هوای داخل روده بسیار حساس هستند.این درد موجب میشود که نوزاد گریه کند.


قولنج و باد در نوزادانقولنج و باد در نوزادان

قولنج و باد در نوزادان : قولنج ممکن است از 5 روزگی نوزاد شروع شود و تا 12 تا 14 هفتگی می‌تواند روزانه ادامه داشته باشد. کودک درد شدیدی در ناحیه شکم احساس می‌کند که به نظر می‌رسد هیچ‌چیز آن را تسکین نمی‌دهد و باعث می‌شود تا مدت زیادی گریه کند. معمولاً بعدازظهرها گریه‌های او شدیدتر می‌شود. کودکانی که تجربیاتی مشابه دردهای ناشی از باد شکم دارند اغلب تا زمانی که این باد مسیر خروج را پیدا کند گریه می‌کنند. قولنج و باد در نوزادان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران