کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

0
نوزاد نارس
نوزاد نارس :جنین به طور طبیعی باید بین 38 تا 42 هفته در رحم بماند ( به طور متوسط 40 هفته یعنی 280 روز). اگر نوزادی قبل از38 هفتگی متولد شود او را نوزاد نارس می‌نامند. نوزاد نارس کوچک و لاغر است زیرا بافت چربی زیر پوست جنین در هفته‌های آخر دوران داخل رحمی به وجود می‌آید بنابراین اگر جنین زودتر زاده شود بافت چربی زیر جلد ندارد و لاغر می‌باشد. نوزاد نارس

نوزاد نارس
جنین به طور طبیعی باید بین 38 تا 42 هفته در رحم بماند ( به طور متوسط 40 هفته یعنی 280 روز). اگر نوزادی قبل از38 هفتگی متولد شود  او را نوزاد نارس می‌نامند. نوزاد نارس کوچک و لاغر است  زیرا بافت چربی زیر پوست جنین در هفته‌های آخر دوران داخل رحمی به وجود می‌آید  بنابراین اگر جنین زودتر زاده شود  بافت چربی زیر جلد ندارد و لاغر می‌باشد.
رنگ پوست نوزاد نارس صورتی رنگ است  زیرا پوست او نازک است و عروق موئینه پوست بیشتر نمایان می‌باشد.
نوزاد نارس معمولاً حالت شلی و سستی دارد  زیرا عضلات او رشد کافی نکرده است و برخلاف نوزاد با وزن طبیعی که پاهایش را جمع می‌کند  پاهای نوزاد نارس اغلب کشیده می‌باشد.
کف دست‌ها و پاهای نوزاد نارس صاف است و شیار کمی دارد.
لاله‌های گوش نوزاد نارس پهن می‌باشد و برجستگی‌هایی که معمولاً در گوش نوزادان طبیعی دیده می‌شود  در آن‌ها نیست.
کودکان نارس موهای جنینی در بدنشان دارند (موهای جنینی در هفته‌های آخر دوران بارداری از بین می‌روند).
و بالأخره دست و پاهای نوزاد نارس اندکی ورم دارد.
چون نوزادان نارس به مراقبت بیشتری نیاز دارند  بنابراین دستگاه‌هایی برای نگهداری آنان در بیمارستان‌ها وجود دارد که آن‌ها را انکوباتور می‌نامند.
اگر وزن نوزاد کمتر از1800 گرم باشد یا 5 تا 6 هفته زودتر متولد شده باشد او را در دستگاه قرار می‌دهند.
در زیر پوست نوزاد نارس چربی کمی وجود دارد  به همین جهت در مقابل سرما حساس می‌باشند و به سرعت حرارت بدنشان پایین می‌آید  از این رو نوزادان نارس را در دستگاه انکوباتور قرار می‌دهند تا هم درجه حرارت بدنشان ثابت بماند و هم از برخورد با محیط خارج محفوظ باشند.
اگر نوزاد قبل از35 هفتگی متولد گردد ممکن است نتواند به پستان مادر مک بزند  بنابراین لوله‌ای از راه بینی به داخل معده‌ی او وارد می‌گردد و از این طریق به او شیر می‌دهند. نوزادان نارس در معرض مخاطرات متعدد می‌باشند که ازجمله اختلال در تنفس (در نتیجه نارس بودن ریه)، زردی (نارس بودن کبد که نمی‌تواند ماده‌ی زردی را تجزیه و دفع کند) ، کم بودن قند خون را می‌توان نام برد.
زمانی که نوزاد آمادگی لازم برای شیر خوردن به دست آورد (وزن او به 1800 گرم رسید)  پزشک او را از انکوباتور خارج می‌کند و مادر می‌تواند به نوزاد خود شیر بدهد و از او مراقبت نماید.
مقدار پروتئین شیر مادرانی که نوزاد نارس به دنیا می‌آورند (نوزادان با وزن کمتر از2500 گره) زیادتر از مادرانی است که نوزاد با وزن طبیعی دارند  زیرا نوزاد نارس برای رشد خود در حدود 20 درصد پروتئین بیشتری نیاز دارد.

نوزادان کوچک با سن داخل رحمی طبیعی
نوزادان نارس  نوزادانی هستند که زمان کافی در رحم مادر بوده‌اند و زودتر از موقع خود متولدشده‌اند  اما نوزادانی نیز هستند که زمان کافی در رحم مادر بوده‌اند ولی در رحم رشد کافی نکرده‌اند  این نوزادان را نوزادان کوچک باسن داخل رحمی طبیعی می‌نامند.
این نوزادان از نظر جسمی شبیه نوزادان نارس می‌باشند  یعنی لاغرند ولی پوست بدنشان مانند نوزادان طبیعی می‌باشد و اندازه سرشان نسبت به بدن آن‌ها بزرگ‌تر است. این نوزادان در مقایسه با نوزادان نارس  مشکلات کمتری دارند  ولی ممکن است بعد از تولد دچار کمبود قند خون (گلوکز) باشند.

•    اگر نوزاد نارسی وزن کم‌تر از1500 گرم داشته باشد یا حاملگی کمتر از32 هفته را طی کرده باشد  یا نوزادانی که مشکل کمبود اکسیژن داخل رحمی داشته یا خونریزی مغز یا اختلال تنفسی یا تشنج داشته باشند  باید ته چشم آن‌ها در خلال 4 تا 6 هفته بعد از تولد از نظر مشکلات شبکیه بررسی گردد تا اگر مشکلی در چشم وجود داشته باشد با لیزر درمان شود و از مشکلات دید و کوری پیشگیری گردد.
•    اگر نوزاد نارس در هنگام تولد یا بعد از آن دچار مشکلی نگردد و بعد از تولد از او مراقبت صحیح و دقیق به عمل آید و درست تغذیه شود  از نظر جسمی و ذهنی در آینده مانند نوزادان با دوران داخل رحمی طبیعی خواهد بود.
•    نوزادان نارس از نظر رشد و نموّ  پدر و مادر باید هفته‌هایی را که نوزاد نارس زودتر متولد شده است از سن او کم کنند و به همین میزان از او انتظار داشته باشند  ولی موقعی که نوزاد نارس به سن 2 تا 2.5 سالگی رسید  نوزاد نارس و نوزاد طبیعی متولدشده یکسان خواهند بود.
منبع :کتاب من و کودک من
نوزاد نارس

ماساژ نوزادان نارس ماساژ نوزادان نارس

ماساژ نوزادان نارس :نوزادان نارس در داخل دستگاه‌های مخصوصی نگهداری می‌شوند و دائماً به مراقبت پزشکی نیاز دارند. غالباً داشتن تماس دائمی با این دستگاه‌ها برای آنان آزاردهنده است. در نظر آنان حرکت و ماساژ به منزله‌ی نقطه‌ی مقابل آن دستگاه است و راحتی و آرامش و عشق را برایشان به ارمغان می‌آورد. ماساژ نوزادان نارس


نوزادان نارس و رشد و نمو آنهانوزادان نارس و رشد و نمو آنها

نوزادان نارس و رشد و نمو آنها رفتار ،اعمال و ظاهر نوزادان نارس بستگی به نسبت نارس بودن آنها یعنی مدت زمانی که زودتر متولد شده اند دارد. نوزادان نارس و رشد و نمو آنها


مراقبت از نوزاد نارسمراقبت از نوزاد نارس

مراقبت از نوزاد نارس بخش مراقبت های ویژه برای نوزادان بیمار و نارس ، خدمت مهمی به بهبود و تامین سلامت این نوزادان کرده است. تنها نارسایی این بخش ها ، جدایی نوزاد از مادر در دوره بسیار حساس زندگی نوزاد است. مراقبت از نوزاد نارس

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید