کودک آنلاین

موضوع مقاله : بیماری ها

دسته بندی : بیماری ها

1
ناشنوایی و کم شنوایی در نوزاد
ناشنوایی و کم شنوایی در نوزاد کم شنوایی، شایع ترین نقص در زمان تولد می باشد و از آنجا که نقصی پنهان است، تشخیص زود هنگام آن با دشواری های بسیار زیادی رو به روست. ناشنوایی و کم شنوایی در نوزاد

ناشنوایی و کم شنوایی در نوزاد
کم شنوایی، شایع ترین نقص در زمان تولد می باشد و از آنجا که نقصی پنهان است، تشخیص زود هنگام آن با دشواری های بسیار زیادی رو به روست. قابل توجه است که حتی یک کم شنوایی در حد ملایم نیز می تواند بر رشد شناختی، رفتاری، زبانی و گفتاری نوزاد تاثیر گذاشته و ناتوانی یا معلولیت شدیدی را موجب  گردد.  
بیماری های منجر به کم شنوایی یا ناشنوایی نوزاد
1- اگر مادر در سه ماه اول بارداری سرخچه بگیرد، ممکن است کودک ناشنوا به دنیا آورد.
2- عفونت گوش میانی (اوتیت) اگر شدید باشد، منجر به ناشنوایی نوزاد می شود.
3- اگر مادر باردار به سیفلیس مبتلا باشد و کامل درمان نشده باشد، در واقع عفونت خود را به جنین منتقل می کند و باعث ناشنوایی نوزاد می گردد.
4- ورم پرده های مغز یا نخاع که مننژیت نام دارد و به دلیل عفونت های ویروسی و باکتریایی ایجاد می شود نیز می تواند سبب کم شنوایی یا ناشنوایی در نوزاد گردد.
5-  بنا به گفته دانشمندان و تحقیقات صورت گرفته در صورتی که وزن نوزاد خیلی کم باشد، احتمال ابتلا به کم شنوایی زیاد است.
6- سابقۀ خانوادگی و مبتلا بودن آنها به مشکلات ساختاری گوش و یا عصب شنوایی باعث تولد نوزادان ناشنوا خواهد بود.
7- اختلال کروموزومی به نام سندروم داون همراه با مشکلاتی از قبیل عقب ماندگی ذهنی، کم شنوایی و مشکلات قلبی عروقی می باشد.علائم نشان دهنده نوزاد کم شنوا یا ناشنوا
علائم نوزادان زیر 3 ماه: نوزادان زیر سه ماهی که به صدای بلند واکنش سریع نشان ندهند، نوزادانی که با صدای آهسته آرام نمی شوند، نوزادانی که اوای «اوه» را نمی سازند، نوزادانی که با صدای معمولی از خواب بیدار نمی شوند و به صدای اطرافیان واکنش نشان نمی دهند، مشکوک به مشکل شنوایی هستند.
علائم نوزادان بین 3 تا 8 ماه: نوزادانی که در پاسخ به صدا عکس العملی ندارند و هیجان نوزاد سالم را در پاسخ به جغجغه نشان نمی دهند، همچنین در پاسخ به صدا چشم های خود را حرکت نمی دهند و هیچگونه تقلید صدا  را تا شش ماهگی انجام نمی دهند نیز مشکوک به مشکل شنوایی می باشند.
علائم نوزادان بین 10 تا 12 ماه: نوزادانی که به اسم خود واکنشی نشان نمی دهند، قادر به گفتن مامان و بابا نیستند، نوزادانی که صدا سازی نمی کنند و به اصوات حساس نیستند نیز مشکوک به مشکل شنوایی هستند.
اگر متوجه شدید که نوزاد شما ممکن است مشکل شنوایی داشته باشد، در اسرع وقت به متخصصان شنوایی شناس مراجعه کنید تا با دو دستگاه TEOAE و AABR شنوایی نوزاد شما را بررسی کند.
حس شنوایی در کودکانحس شنوایی در کودکان

حس شنوایی در کودکان کودک آنلاین: شنوایی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کودک از حدود 4، 5 ماهگی و بعد از 8 ، 9 ماهگی کاملاً با دنیای بیرون از طریق صدا ارتباط برقرار می کند و حتی دو تا سه روز صدای مادر را از دیگران تشخیص می دهد. حس شنوایی در کودکان


قدرت شنوایی نوزادقدرت شنوایی نوزاد

قدرت شنوایی نوزاد شنوایی نوزاد احتمالا شباهت زیادی با افراد بالغ دارد ، ولی والدین باید در مورد شنوایی نوزاد خود به نکاتی توجه کنند. نوزاد به صداهای بلند و گوش خراش ، حساس تر است و با شنیدن این صداها مضطرب میشود و از جا می پرد. قدرت شنوایی نوزاد


اختلالات شنوایی کودکان – قسمت اولاختلالات شنوایی کودکان – قسمت اول

اختلالات شنوایی کودکان برای این که کودک بتواند حرف بزند و زبان مادری خود را یاد بگیرد ، باید ساختمان گوش کودک ( گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی یعنی قسمت حسی و عصب شنوایی ) سالم باشد. اگر کودک دچار اختلال شنوایی باشد حتی اگر آن اختلال هم بسیار جزئی باشد ، مشکلاتی در آموختن کلمات و صحبت کردن او به وجود می آید. اختلالات شنوایی کودکان


فعالیت هایی برای رشد مهارت های شنوایی کودک مبتلا به اوتیسمفعالیت هایی برای رشد مهارت های شنوایی کودک مبتلا به اوتیسم

فعالیت هایی برای رشد مهارت های شنوایی کودک مبتلا به اوتیسم با در نظر گرفتن میزان حساسیت کودک، به تدریج او را با صداهای گوناگون و منشاء آن مواجه کنید. در حالی که دستش را گرفته اید و از منزل بیرون می روید، توجه او را به هر صدایی، حتی صداهای خفیف و یا کاملاً ناآشنا جلب کنید.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران