کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه تکمیلی

دسته بندی : تغذیه تکمیلی

4
آیا میتوان به غذای کودکان نمک اضافه کرد ؟
آیا میتوان به غذای کودکان نمک اضافه کرد ؟با شروع تغذیه تکمیلی این سوال برای بسیاری از مادران پیش می آید که آیا میتوان مقداری نمک به غذای کودک خود اضافه کنند ؟ یا اینکه چه میزان نمک را میتوان به غذای کودک اضافه نمود ؟البته ذائقه هر انسانی از همان دوران شیرخوارگی شکل میگیرد و به مادران هم توصیه میشود که از افزودن نمک در همان شروع تغذیه تکمیلی خودداری کنند زیرا ذائقه کودک به نخوردن نمک عادت خواهد کرد

آیا میتوان به غذای کودکان نمک اضافه کرد ؟

کودک آنلاین : با شروع تغذیه تکمیلی این سوال برای بسیاری از مادران پیش می آید که آیا میتوان مقداری نمک به غذای کودک خود اضافه کنند ؟ یا اینکه چه میزان نمک را میتوان به غذای کودک اضافه نمود ؟
البته ذائقه هر انسانی از همان دوران شیرخوارگی شکل میگیرد و به مادران هم توصیه میشود که از افزودن نمک در همان شروع تغذیه تکمیلی خودداری کنند زیرا ذائقه کودک به نخوردن نمک عادت خواهد کرد ولی اگر از غذای بزرگسالان به کودک خورانده شود بدلیل افزودن نمک به غذا او  تبدیل به فردی شور‌طلب خواهد شد  و در سنین بالاتر  میزان مصرف نمک را افزایش خواهد داد. . مشکل این والدین اینست که غذای نوزاد را می‌چشند و بنا بر ذائقه خود به آن نمک اضافه می‌کنند؛ که این مسئله مشکل آفرین است و سبب ایجاد عادت بد غذایی برای کودک شود.
بهمین دلیل توصیه میشود مادران نسبت بمیزان نمک مصرفی در غذای تکمیلی کودک توجه بیشتری داشته باشند.و در خانواده هایی که سابقه فشارخون بالا و یا بیماری کلیوی در آن دیده میشود بهتر است در پایین ترین میزان خود قرار گیرد .

 بدن انسان ، مقدار  سدیم مورد نیازش  را از از مواد غذایی خوراکی دیگر در طبیعت  دریافت می‌کند درنتیجه برای جلوگیری از ابتلا به فشار خون بالا  و افزایش ورم بدن (هایپرتنشن) باید بمیزان مصرف  نمک توجه داشت.
مصرف بیش از اندازه نمک‌ تعادل کلسیم بدن را بهم زده و موجب میشود که  کلسیم  راکه ساختار اصلی استخوان را تشکیل میدهد بدلیل مصرف بیش از حد سدیم (نمک) باعث کاهش جذب کلسیم وافزایش دفع کلسیم استخوان گردد  که این حالت برای زنان در سنین بالا و کودکان در حال رشد مناسب نمیباشد .به غذاي كودك نمك و ادويه های تند نزنيد زیرا کلیه های کودک نمی‌تواند میزان  زیاد نمک را بپذیرد، بنابراین مصرف زیاد آن به کلیه کودک آسیب می‌رساند. بدن انسان برای این که بخوبی کار  کند بمقداری نمک نیاز دارد. از آنجایی که نمک در بدن تولید نمی‌شود، وجود مقدار کمی از آن در غذای روزانه ضروری است.اما در شیرخواران مقدار نمک مورد نیاز کودکان بسیار کم است (تا یکسالگی ، کمتر از 1 گرم در روز)  که این میزان مورد نیاز او  از طریق شیر مادر یا شیر خشک دریافت  می‌شود.
سعی کنید از ادویه‎های دیگر و چاشنی های گیاهی برای خوشمزه‎ کردن غذای کودک و تحریک جوانه‎های چشایی او استفاده نمایید.فقط مراقب باشید که این مواد را برای بار اول به صورت جداگانه به کودک دهید و حداقل 4 روز صبر کنید تا اگر کودک به آن آلرژی داشت، آگاه شوید.
البته مصرف مقدار خیلی کم نمک در غذای شیرخواران کم وزن یا با افت وزن مانعی ندارد .
کودکان نوپا مقدار بیشتری نمک نسبت به نوزادان و شیرخواران می‌توانند استفاده  کنند. اما این ماله دلیل نمیشود که بخواهیم مقادیر زیادی نمک را به غذای آنها اضافه کنیم .
از پنیرهایی که نمک  کمتری دارند برای کودک تهیه کنید . ممکن است برخی نان ها هم دارای نمک زیادی باشند . که از آنها نباید برای کودک استفاده نمایید .
غذاهای آماده مانند پیتزا، ساندویچ، همبرگر ،سوسیس و کالباس، ناگت، پاستا و کنسروها ، رب گوجه فرنگی کارخانه ای  و  انواع اسنک مانند چیپس و پفک مهمترین منابع ورود نمک زیاد به بدن کودکان است. حتی با وجود اینکه ممکن است بسیاری از این مواد شور نباشند ولی حاوی سدیم بالایی هستند که همان تاثیر نمک در افزایش فشار خون را دارد.
مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – یدمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – ید

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – ید کودک آنلاین: کمبود ید که روز به روز در مادران شیرده و کودکان بیشتر می شود تاثیر بسیار منفی در مغز کودک می گذارد. ید در تولید هورمون های غدۀ تیروئید نقش مهمی دارد. هورمون های غدۀ تیروئید، سوخت و ساز و رشد را تنظیم می کنند. مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – ید


مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهنمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن کودک آنلاین: وقتی از کمبود آهن صحبت م شود، احتمالاً به یاد کم خونی می افتید. با وجود این، کمبود آهن در نوزادان ممکن است رشد مغز را کُند نماید. چرا آهن برای مغز مهم است؟ مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن


مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARAمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARA

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – DHA و ARA کودک آنلاین: در سال های حساس رشد، تعداد زیادی از کودکان مواد غذایی مناسب دریافت نمی کنند. منظور ما سوء تغذیۀ شدید نیست که موجب بیماری یا توقف رشد می شود، بلکه منظور ما مشکلات تغذیه ای خفیفی است که در بین کودکان شایع است.


نکاتی در مورد مواد غذایی مصرفی کودک – قسمت اولنکاتی در مورد مواد غذایی مصرفی کودک – قسمت اول

نکاتی در مورد مواد غذایی مصرفی کودک – قسمت اول منظور از شیر در مطلب فقط شیر گاو است . شیرگاو سرشار از ویتامین ، کلسیم ، پروتئین و چربی بوده و غذایی ناب برای کودک است. نکاتی در مورد مواد غذایی مصرفی کودک – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران