کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه تکمیلی

دسته بندی : تغذیه تکمیلی

3
پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار
پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار تحقیقات نشان داده است که دستگاه گوارش کودک در ماه های اول تولد فقط می تواند شیر را هضم و جذب نماید (آنزیم آمیلاز لوزالمعده که مواد نشاسته ای را هضم می نماید در سه ماه اول تولد در رودۀ کودک بسیار کم می باشد، ولی آنزیم های دیگر به مقدار کافی وجود دارد و می تواند مواد پروتئین، چربی و مواد قندی شیر را هضم نماید).

پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار
پرسش: اگر غذای نرم و نیمه جامد را زود شروع کنیم، چه مشکلی به وجود می آید؟
پاسخ:
تحقیقات نشان داده است که دستگاه گوارش کودک در ماه های اول تولد فقط می تواند شیر را هضم و جذب نماید (آنزیم آمیلاز لوزالمعده که مواد نشاسته ای را هضم می نماید در سه ماه اول تولد در رودۀ کودک بسیار کم می باشد، ولی آنزیم های دیگر به مقدار کافی وجود دارد و می تواند مواد پروتئین، چربی و مواد قندی شیر را هضم نماید).
بنابراین دادن مواد غذایی به شیرخوار قبل از چهار ماهگی موجب اختلال در هضم و جذب می گردد و مشکلاتی به شرح زیر پدید می آورد:
1- زود شروع کردن غذا و مخصوصاً تهیه و نگهداری آن در محیط های غیربهداشتی موجب عفونت های میکروبی روده و اسهال می گردد.
2- دادن غلات و مخصوصاً سبزیجات زودتر از چهار ماهگی، مانع جذب آن شیر مادر می گردد و شیرخوار ممکن است دچار کم خونی شود.
3- عرضه کردن مواد غذایی قبل از چهار ماهگی موجب می شود که تعداد دفعات مکیدن شیر و شدت مک زدن کودک کاهش یابد و در نتیجه مقدار شیر مادر کم شود. در حقیقت غذای کمکی جایگزین شیر مادر می شود.
موقعی می توانید به شیرخوار غذایی دیگر به جز شیر مادر بدهید که کودک بتواند سر خود را نگهدارد و به طرف ظرف غذا خم شود و دهان خود را باز کند. فقط پزشک متخصص کودکان است که در مورد هر کودک می تواند اظهارنظر نماید که کودک تا شش ماهگی با شیر تغذیه شود یا در سن چهار ماهگی غذای کمکی برای او شروع گردد.

پرسش: آیا ضرورت دارد که در هنگام غذا دادن کودک او را روی صندلی غذاخوری کودکان یا کنار خود بنشانیم؟
پاسخ:
از سن 6 تا 8 ماهگی که کودک می تواند سر خود را نگهدارد و بنشیند، می توانید او را روی صندلی بنشانید و به او غذا بدهید. بنابراین کودک در هنگام غذا خوردن، خود را جزو یکی از اعضای خانواده حس می کند و شما هم کودک را به عنوان یکی از اعضای خانواده کنار خود می بینید.
اگر خانواده روی زمین بر سر سفره می نشیند و کودک در سنی است که می تواند بنشیند، او را روی پای خود و اگر بزرگتر است او را کنار خود بنشانید. کودک با دیدن غذا خوردن افراد خانواده، تشویق می شود که او هم غذا بخورد.پرسش: کودک من فقط میوۀ نرم شده می خورد و غذایی که از گوشت تهیه شده است، نمی خورد. آیا باید به زور به او بخورانم؟
پاسخ:
نخوردن غذاهایی که از گوشت تهیه شده است، در شیرخواران و کودکان شایع است. اگر کودک غذای گوشتی دوست ندارد، نباید به او اصرار کنید و با زور به او بخورانید. اگر شیر و موادی که از شیر تهیه شده است می خورد، نگرانی وجود ندارد، باید به میل و سلیقه و تمایل کودک اهمیت داد و به او غذایی که فقط از گوشت تهیه شده است، نداد.
بهتر است گوشت را با مواد دیگر مخلوط نمایید و به شکلی که او دوست دارد بدهید. به طور مثال: اگر کودک سبزی دوست دارد، گوشت را به صورت سوپ درآورید و به او بدهید.

پرسش: غذای کمکی را چه موقع از روز بهتر است به شیرخوار بدهیم؟
پاسخ:
زمان غذا دادن به شیرخوار بستگی به راحتی مادر و میل کودک دارد. مادر باید با حالت آرامش و با صبر و حوصله به کودک غذا بدهد. در شروع غذا دادن، شیرخوار را روی زانوهای خود بنشانید و به او غذا بدهید. ابتدا همراه شیر، پس از آن بین دو وعدۀ شیر و بالاخره به جای یک وعدۀ شیر به او غذا بدهید.
بعضی از کودکان دوست دارند ابتدا غذای نیمه جامد و سپس شیر را طبق عادت خودشان بخورند، چنین روشی را باید ادامه دهید. یک نوبت غذا جانشین یک نوبت شیر گردد. در بعضی از مواقع کودک میل دارد که صبح غیر از شیر، یک نوبت حریرۀ برنج و عصر یک نوبت پورۀ میوه بخورد. در هر صورت بر حسب تمایل کودک، تعداد و زمان غذا دادن را رعایت نمایید.

پرسش: آیا سوپ قلم (سوپی که با استخوان گوسفند و مغز استخوان قلم گوسفند تهیه شده باشد) به عنوان غذا برای کودک شیرخوار مناسب است؟
پاسخ:
سوپ قلم گوسفند معمولاً چربی زیادی دارد و ممکن است کودک نتواند آن را تحمل کند و باعث اسهال او، مخصوصاً در فصل تابستان گردد. بدین جهت بهتر است از 6 تا 7 ماهگی به بعد سوپ معمولی که از گوشت گوسفند یا مرغ و برنج و سبزیجات تازه تهیه گردیده و نرم شده باشد به او بدهید.
منبع: من و کودک من
پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار
رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودکرابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک

رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک :حدود پایان شش ماهگی زمان مناسبی برای شروع غذاهای جامداست. چهار ماهگی خیلی زود است. دستگاه گوارش کودک هنوز برای فرآیند هضم و جذب غذاهای پیچیده آمادگی ندارد. چنانچه غذاهای جامد خیلی زود به کودک داده شود به صورت گوارش نیافته از بدن او دفع می‌شود و این فشار زیادی به کلیه‌های نورس او وارد می‌آورد. رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک


نکات تغذیه ای تکمیلی برای شیرخواراننکات تغذیه ای تکمیلی برای شیرخواران

نکات تغذیه ای تکمیلی برای شیرخواران : *کودک در سنین 6 تا 9 ماهگی دوست دارد کار بزرگ‌ترها را تقلید کند بنابراین هنگام غذا دادن خودتان هم همراه با او- دهانتان را باز کنید- این کار را چند بار تکرار کنید. هر ماده غذایی را که به او می‌دهید خصوصاً اگر جدید باشد نام ببرید تا کودک علاوه بر طعم آن با اسمش هم آشنا شود نکات تغذیه ای تکمیلی برای شیرخواران


شروع غذای جامد به کودک شیرخوارشروع غذای جامد به کودک شیرخوار

شروع غذای جامد به کودک شیرخوار کودک آنلاین: به محض اینکه سرانجام با تغذیۀ نوزادتان با شیر خود یا شیر خشک احساس فراغت و آرامش کنید، اطرافیان از شما خواهند پرسید که آیا کودکتان غذای جامد را شروع کرده است یا خیر؟ شروع غذای جامد به کودک شیرخوار


طرز تهیه ی غذای کمکی نوزاد ( انواع سوپ )طرز تهیه ی غذای کمکی نوزاد ( انواع سوپ )

طرز تهیه ی غذای کمکی نوزاد ( انواع سوپ ) سوپ نخود سبز مواد لازم برای تهیه حدود 5/1 لیتر: 450گرم نخود سبز ،1 عدد پیاز ، ریز شده و... طرز تهیه ی غذای کمکی نوزاد ( انواع سوپ )

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران