کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه تکمیلی

دسته بندی : تغذیه تکمیلی

2
زمان مناسب دادن تخم مرغ به کودکان
زمان مناسب دادن تخم مرغ به کودکان کودک آنلاین: بعضی از مادران تصور می کنند که تخم مرغ برای کودک غذای بسیار خوبی است و سبب تقویت او می گردد، از این رو می خواهند هرچه زودتر و به مقدار زیاد به کودک تخم مرغ بخورانند.

زمان مناسب دادن تخم مرغ به کودکان
کودک آنلاین: بعضی از مادران تصور می کنند که تخم مرغ برای کودک غذای بسیار خوبی است و سبب تقویت او می گردد، از این رو می خواهند هرچه زودتر و به مقدار زیاد به کودک تخم مرغ بخورانند.
درست است که زردۀ تخم مرغ دارای آهن است، ولی کودک از شش ماهگی به بعد احتیاج به آهن دارد. از طرفی جذب آهن موجود در زردۀ تخم مرغ از رودۀ کودک به کندی انجام می گیرد و خود زردۀ تخم مرغ نیز مانع جذب آهن از مواد دیگر مانند سبزی ها و حبوبات می گردد.
زردۀ تخم مرغ نیز دارای مقداری کلسترول است و زیاد دادن آن به کودک ممکن است موجب تصلب شرائین مخصوصاً شرائین قلب کودک در آینده گردد، به ویژه در خانواده هایی که آمادگی برای سکتۀ قلبی دارند.سفیدۀ تخم مرغ نیز گرچه مادۀ پروتئینی است، ولی در بعضی از کودکان ممکن است ایجاد حساسیت نماید. بنابراین زردۀ تخم مرغ را باید در 8 ماهگی و سفیده را در 12 ماهگی به رژیم غذایی کودک اضافه کنید.
تعداد دفعاتی که می توانید تخم مرغ به کودک بدهید، سه نوبت در هفته یعنی یک روز در میان است و آن را هم باید از مقدار کم شروع کنید و برحسب تحمل کودک مقدار آن را افزایش دهید.
بهتر است تخم مرغ را با آب بپزید تا کاملاً سفت شود و سپس ریز ریز و نرم کنید و به کودک بدهید. اگر کودک تخم مرغ را به تنهایی دوست ندارد، آن را با شیر مادر مخلوط نمایید و به عنوان صبحانه، نهار یا عصرانه به او بدهید.  تخم مرغ را نباید به صورت خام به کودک بدهید، زیرا هضم و جذب آن به کندی انجام می گیرد.
اگر کودک 8 تا 12 ماهه است ولی جثۀ او ضعیف است و مخصوصاً دستگاه گوارش او آمادگی هضم و جذب تخم مرغ را ندارد، به او تخم مرغ ندهید، زیرا با خوردن آن ممکن است نتواند چندین نوبت شیر معمولی و غذاهای دیگر را بخورد.
منبع: من و کودک من
زمان مناسب دادن تخم مرغ به کودکان
کودک از چه زمان میتواند ميوه بخورد ؟کودک از چه زمان میتواند ميوه بخورد ؟

کودک از چه زمان میتواند ميوه بخورد ؟ کودکان اززمان تولد تا 6 ماهگي تنهانيازبه،شير مادردارند. از6 ماهگي و باآغازتغذيه تکميلي،که نوع غذا خوردن کودک ازحالت مايع به لعابي، پوره، پوره سفت و غذاي سفره تغيير مي‌کند، تغييرات تکاملي براي دريافت مواد‌غذايي درکودک ايجاد شده و بنابراين تنوع مصرف خوراکي‌هاهم شروع مي‌شود . کودک از چه زمان میتواند ميوه بخورد ؟


غذاهای ممنوع برای نوزادان زیر یکسال  غذاهای ممنوع برای نوزادان زیر یکسال

غذاهای ممنوع برای نوزادان زیر یکسال برخی غذاها در نوزادان و شیرخواران زیر یکسال ایجاد آلرژی مینماید . خوشبختانه در صد زیادی نوزادان در اثر گذشت زمان آلرژی کمتری نسبت به مواد غذایی از خود نشان میدهند . اگر تصمیم به معرفی غذاهای جامد به کودکتان قبل از ۶ ماهگی دارید، پیشنهاد می‌کنیم که مراقب این غذاها باشید. سیستم گوارش کودکتان هنوز نابالغ است و احتمال این که دچار مشکلات گوارشی شود، زیاد است.


زمان شروع غذاهای مکمل شیرمادرزمان شروع غذاهای مکمل شیرمادر

زمان شروع غذاهای مکمل شیرمادر از شیرگیری و یا به عبارتی صحیح تر تغییر رژیم غذایی کودک از شیر تنها به شیر و غذاهای مکمل دیگر از حدود ماه های پنجم و ششم میتواند آغاز شود. البته پزشک متخصص با توجه به وضعیت سلامت عمومی بدن کودک نیازهای رشدی او و نیز نوع شیری که با آن تغذیه میشود میتواند به طور دقیق تاریخ آن را مشخص نمایید. زمان شروع غذاهای مکمل شیرمادر

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران