کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه تکمیلی

دسته بندی : تغذیه تکمیلی

4
تغذیه نوزاد در چهار و پنج ماهگی
تغذیه نوزاد در چهار و پنج ماهگی کودک آنلاین: کودک در این سن، روزانه 4 بار غذا می‌خورد. او بیشتر اوقات بیدار است و دلش می‌خواهد کسی در کنارش باشد. تنوع غذایی را می‌توان به‌تدریج زیاد کرد. موادی که بعدازاین سن مصرف می‌شوند، از بین غذاهای سنین بالاتر یا سنین دوم انتخاب می‌گردند. تغذیه نوزاد در چهار و پنج ماهگی

تغذیه نوزاد در چهار و پنج ماهگی
کودک آنلاین: کودک در این سن، روزانه 4 بار غذا می‌خورد. او بیشتر اوقات بیدار است و دلش می‌خواهد کسی در کنارش باشد.
 تنوع غذایی را می‌توان به‌تدریج زیاد کرد. موادی که بعدازاین سن مصرف می‌شوند، از بین غذاهای سنین بالاتر یا سنین دوم انتخاب می‌گردند.
صبح: یک شیشه شیر
ظهر: پوره سبزی.
 این پوره را با شیشه و سر شیشه به کودک بدهید. در این سن عده‌ای از مادران غذا را با قاشق به کودک می‌دهند. اما کودک تا جایی که میل دارد می‌تواند از لذت مکیدن بهره‌مند باشد.
ازاین‌پس، برای تهیه سوپ یا پوره باید تنوع بیشتری در نوع سبزی‌ها ایجاد کنید. می‌توان از هویج، تره‌فرنگی، کاهو، کدوحلوایی، کدو و لوبیا سبز استفاده کرد و کمی روغن نیز در پوره ریخت.
می‌توانید دو بار در هفته 20 گرم گوشت مرغ را با مخلوط‌کن کاملاً نرم کرده و به پوره اضافه کنید.
ساعت 16: مخلوط کمپوت و فرآورده‌های شیر. با دادن شیشه‌ای شیر، غذای او را کامل کنید.
شب: شیر مخصوص سنین دوم + مواد آردی سنین دومپنج ماهگی
کودک در پنج ماهگی، به خوردن 4 وعده غذا در روز و یک وعده دسر (معمولاً با قاشق می‌خورد) عادت کرده است. او اغلب اوقات را روز بیدار بوده و درصدد کشف اشیا و محیط اطراف خود است. ضمناً سعی می‌کند آنچه را در دسترس دارد، به دست گرفته و لمس کند.
او با اسباب‌بازی‌هایی که در اطرافش قرار دارند، مشغول می‌شود و تحرک زیادی دارد. همه‌چیز را به دهان می‌برد و بدن خود را با دست‌هایش لمس می‌کند.
برنامه غذایی کودک در این سن را می‌توان به ترتیب زیر اجرا کرد:
صبح: یک شیشه شیر
ظهر: سوپ غلیظ سبزی‌های گوناگون
مزه این سوپ‌ها را می‌بایستی متناوباً عوض کرد. در این سن، می‌توان یک روز در میان مزه غذای او را طوری عوض کرد که این تغییر را احساس کند. مثلاً پوره‌ای از مخلوط دو نوع سبزی تهیه‌کرده و به غذای او سیب‌زمینی یا ماست اضافه کنید. در صورت عدم دسترسی به ماست، می‌توان کمی روغن به پورۀ او اضافه کرد.
در این سن می‌توان هفته‌ای سه بار مواد گوشتی به جیرۀ غذایی کودک افزود:
- گوشت‌های قرمز (گاو و گوساله)
- گوشت‌های کم‌چرب (ژامبون سفید بدون چربی)
- گوشت‌های سفید (مرغ، بوقلمون و ماهی)
ساعت 16: می‌توان مقداری بیسکویت نرم شده را داخل شیر و یا ماست ریخته و به کودک داد. برای کامل کردن غذای او می‌توان یک شیشه شیر یا یک شیشه آبمیوه یا آب سبزی نیز به او داد.
شب: شیشه‌ای شیر مخصوص سنین دوم + مواد آردی سنین دوم
در این سن می‌توان از شیر گاو نیز استفاده کرد. اگر شیر گاو را مستقیماً از دام‌پروری خریده‌اید، باید آن را به مدت بیست دقیقه بجوشانید. پس از خنک شدن شیر، مواد آردی سنین دوم را به آن اضافه کرده و به کودک بدهید.
برای این منظور، یک قاشق سوپ‌خوری مواد آردی سنین دوم را داخل 200 گرم شیر و 50 گرم آب ریخته و پس از مخلوط کردن به کودک بدهید.
اگر کودک بااشتها و بدون ناراحتی همه آن را مصرف کرد، می‌توان غلظت مواد را بیشتر کرد (220 گرم شیر + 30 گرم آب)
شیرهای خشک به‌اندازه کافی شیرین بوده و نباید قندی به آن اضافه کرد.
منبع: آشپزی نوین برای کودکان
تغذیه نوزاد در چهار و پنج ماهگی

تغذیه نوزاد از شش تا دوازده ماهگیتغذیه نوزاد از شش تا دوازده ماهگی

تغذیه نوزاد از شش تا دوازده ماهگی صبح : طبق معمول دادن شیر در صورتی که کودک سحرخیز باشد یک قاشق سوپخوری مواد آردی قابل حل فوری را در شیر ریخته و کمی پودر کاکائو (نوآوری) به آن اضافه کنید و به کودک بدهید. تغذیه نوزاد از شش تا دوازده ماهگی


زمان شروع غذاهای مکمل شیرمادرزمان شروع غذاهای مکمل شیرمادر

زمان شروع غذاهای مکمل شیرمادر از شیرگیری و یا به عبارتی صحیح تر تغییر رژیم غذایی کودک از شیر تنها به شیر و غذاهای مکمل دیگر از حدود ماه های پنجم و ششم میتواند آغاز شود. البته پزشک متخصص با توجه به وضعیت سلامت عمومی بدن کودک نیازهای رشدی او و نیز نوع شیری که با آن تغذیه میشود میتواند به طور دقیق تاریخ آن را مشخص نمایید. زمان شروع غذاهای مکمل شیرمادر


طرز تهیه ی غذای کمکی نوزاد ( انواع پوره ی میوه )طرز تهیه ی غذای کمکی نوزاد ( انواع پوره ی میوه )

طرز تهیه ی غذای کمکی نوزاد ( انواع پوره ی میوه ) برای تهیه پوره ی میوه ،میوه های رسیده و شیرین را انتخاب کنید.ابتدا میوه را کاملا بشویید ، سپس پوست و هسته ی آن را جدا کنید و به قطعات کوچک خرد نمایید.قطعات میوه را در قابلمه ای بریزید و آب ساده یا آب سیب رقیق به آن اضافه کنید ( یک سوم لیوان آب به ازای یک لیوان قطعات میوه ). طرز تهیه ی غذای کمکی نوزاد ( انواع پوره ی میوه )


پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوارپرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار

پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار تحقیقات نشان داده است که دستگاه گوارش کودک در ماه های اول تولد فقط می تواند شیر را هضم و جذب نماید (آنزیم آمیلاز لوزالمعده که مواد نشاسته ای را هضم می نماید در سه ماه اول تولد در رودۀ کودک بسیار کم می باشد، ولی آنزیم های دیگر به مقدار کافی وجود دارد و می تواند مواد پروتئین، چربی و مواد قندی شیر را هضم نماید).

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران