کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه تکمیلی

دسته بندی : تغذیه تکمیلی

0
رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک
رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک :حدود پایان شش ماهگی زمان مناسبی برای شروع غذاهای جامداست. چهار ماهگی خیلی زود است. دستگاه گوارش کودک هنوز برای فرآیند هضم و جذب غذاهای پیچیده آمادگی ندارد. چنانچه غذاهای جامد خیلی زود به کودک داده شود به صورت گوارش نیافته از بدن او دفع می‌شود و این فشار زیادی به کلیه‌های نورس او وارد می‌آورد. رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک

رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک
حدود پایان شش ماهگی زمان مناسبی برای شروع غذاهای جامداست. چهار ماهگی خیلی زود است. دستگاه گوارش کودک هنوز برای فرآیند هضم و جذب غذاهای پیچیده آمادگی ندارد. چنانچه غذاهای جامد خیلی زود به  کودک داده شود به صورت گوارش نیافته از بدن او دفع می‌شود و این فشار زیادی به کلیه‌های نورس او وارد می‌آورد.
شیر مادر یا شیر خشک تنها غذایی است که  کودک در ماه‌های اول له آن نیاز دارد. شروع زودهنگام غذاهای جامد ، موجب کاهش تمایل کودک به مکیدن سینه می‌شود (که این موجب کاهش شیر مادر می‌گردد). در هر دو مورد (تغذیه با شیر مادر یا با شیر خشک) تنها زمانی می‌توان تغذیه با غذاهای جامد را شروع کرد که آن دو نتوانند پاسخگوی نیازهای غذایی کودک باشند.
چه هنگام می‌توان کودک را از شیر گرفت؟
همچنان که کودک شما رشد می‌کند ، برای حفظ این رشد به  شیر بیشتری نیاز دارد. اما معده کودک شما هر بار فقط مقدار معینی از شیر را می‌تواند نگه دارد و سرانجام او به  نقطه‌ای خواهد رسید که هر بار با ظرفیت کاملش شیر می‌خورد اما کالری کافی دریافت نمی‌کند.
ممکن است کودکتان درخواست  شیر بیشتری از خود نشان دهد اما بعد از هر وعده شیر خوردن باز هم سیر نشود. مثلاً برای ششمین بار شیر بخواهد درحالی‌که بیش از این با پنج بار شیر خوردن کاملاً سیر می‌شد. یک نمونه شناخته‌شده رفتار کودک در این موارد این است که هنگام خواب شبانه بیدار می‌شود و نشان می‌دهد که غذا می‌خواهد. در این زمان می‌توان دادن غذاهای جامد را به او شروع کرد. خیلی از کودکان در حدود چهار ماهگی نشان می‌دهند که دیگر تمایل شدیدی به مکیدن سینه ندارند  اگرچه ممکن است این امر دیرتر هم اتفاق بیفتد. شما باید این نشانه‌ها را بشناسید و درزمان مناسب تغذیه با غذاهای جامد را شروع کنید.

غذا دادن با قاشق – معرفی غذای جامد به  کودک
کودک خود را در حالت نشسته و قائم قرار دهید. مقداری غذا را با یک قاشق کوچک بردارید و به آرامی بین لب‌های او جا دهید. قاشق را خیلی به داخل دهانش فشار ندهید ، چون ممکن است دهانش را ببندد. زمانی که کودکتان سیر شود سرش را برمی‌گرداند.
پس زدن غذا
اگر کودک شما بیشتر غذایی را که به او می‌دهید از دهانش بیرون می‌ریزد به آرامی غذاهای دور دهانش را داخل دهانش جا دهید.

اولین غذاهای جامد
مقدار کمی از غذای جامد آماده‌شده را دم دست نگه‌دارید و سپس در وضعیت معمول خود برای غذا دادن به کودکتان بنشینید. گرچه کودک شما برای دریافت کالری‌هایی که  غذاهای جامد تأمین می‌کنند آماده است ، ولی او چیزی را که سیرش می‌کند و آن را می‌شناسد –یعنی شیر- ترجیح خواهد داد. به او فقط از یک سینه یا نصف شیشه شیر بدهید سپس یک یا دو قاشق چای‌خوری  غذای جامد بدهید ، زیرا او در این موقع خیلی گرسنه نیست  اما کاملاً بیدار است و بهتر با شما همکاری می‌کند. هرگز او را مجبور نکنید که  بیش از آنچه می‌خواهد بخورد. بعد از خورد غذای جامد بقیه شیرش را به او بدهید.
هر اندازه‌ای که  کودک غذای جامد بخورد، باز بعد از آن تشنه می‌شود و به آب نیاز خواهد داشت. با15 میلی‌لیتر (یک قاشق غذاخوری) آب یا آب میوه خیلی رقیق در بین غذا و بعد از آن یا هر زمان که تشنه می‌شود شروع کنید. از نوشیدنی‌های شیرین خودداری کنید ، چون دندان‌های او را خراب خواهند کرد. در ابتدا حدود 120 میلی‌لیتر آب یا آب‌میوه در هر روز کافی است.رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک با غذاهای گیاهی
یک کودک در حال رشد می‌تواند همه مواد غذایی مورد نیاز برای سلامتی و ادامه حیات خود را از یک رژیم غذایی فاقد گوشت ماهی و مرغ به  از یک رژیم غذایی فاقد گوشت  ماهی و مرغ به دست بیاورد  مشروط بر آنکه در این رژیم غذایی تعادلی از گروه‌های مختلف مواد غذایی وجود داشته باشد.
1.    منبع اصلی کالری برای  کودک همان شیر خواهد بود  بنابراین در هر وعده غذایی از دادن شیر به او غفلت نکنید.
2.    غذاهای مخلوط غلات و حبوبات ، حاوی کربوهیدرات و پروتئین هستند و برای تأمین انرژی و رشد کودک ضروری هستند.
3.    رژیم غذایی گیاهی در مقایسه با گوشت حجیم تراست و کالری کمتری دارد  بنابراین ممکن است با وجود آنکه  کودک شما غذایش را به طور کامل می‌خورد ، همه نیازهای غذاییش برآورده نشود. برای اجتناب از این حالت حتماً در رژیم غذایی او از مواد غذایی متنوعی که دارای فیبر کمتری هستند (مثل پنیر) استفاده کنید.

توصیه‌هایی در مورد از رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک
•    کودکتان با تغییراتی در عادات غذا خوردنش به شما نشان خواهد داد که نیاز بیشتری به غذا دارد.
•    اولین دندان اگر در شش ماهگی یا بعد از آن ظاهر شود –به طور مشخص- نیاز کودک را به غذاهای جامد نشان می‌دهد.
•    ممکن است کودک شما نسبت به غذاهای جدید بی‌میل باشد. بنابراین به او وقت بدهید تا به هر غذایی عادت بکند.
•    اگر کودک شما غذا خورد با قاشق را دوست ندارد ، نوک انگشت تمیز خود را در غذا فروببرید و اجازه دهید کودک غذا را از انگشتان شما بمکد.
•    از غذاهای غیر آماده استفاده کنید –نه غذاهای آماده مخلوط شده- و آن‌ها را در مقادیر کم به کودک بدهید.
•    برای جلوگیری از ایجاد حساسیت ، غذاهای حاوی مغز میوه‌های خشک، گلوتن، شیر گاو یا تخم‌مرغ را حداقل تا شش ماهگی به کودک ندهید.
•    هر بار یک غذای جدید به  کودک بدهید و قبل از تکرار آن چند روز صبر کنید تا ببینید که  کودک به آن غذا چه واکنشی نشان می‌دهد.
منبع:کتاب اولین غذاها
رابطه تغذیه تکمیلی و از شیر گرفتن کودک
پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوارپرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار

پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار تحقیقات نشان داده است که دستگاه گوارش کودک در ماه های اول تولد فقط می تواند شیر را هضم و جذب نماید (آنزیم آمیلاز لوزالمعده که مواد نشاسته ای را هضم می نماید در سه ماه اول تولد در رودۀ کودک بسیار کم می باشد، ولی آنزیم های دیگر به مقدار کافی وجود دارد و می تواند مواد پروتئین، چربی و مواد قندی شیر را هضم نماید).


زمان مناسب از شیر گرفتن کودکزمان مناسب از شیر گرفتن کودک

زمان مناسب از شیر گرفتن کودک کودک آنلاین: از شیر گرفتن کودکان برای مادران کار سختی است. بچه ها دوست دارند تا هر وقت دل شان می خواهد شیر مادر یا شیشه بخورند، ولی مادران می ترسند که مبادا آنها این کار را کنار نگذارند و غذا نخورند. مادران برای این کار عجله می کنند و سریع کودک را از شیر می گیرند. حتی نمی گذارند او پستانک یا شیشه بخورد.


روش مناسب از شیر گرفتن کودکانروش مناسب از شیر گرفتن کودکان

روش مناسب از شیر گرفتن کودکان از شیر گرفتن ، گذار تدریجی از رژیم غذایی شیر به رژیم غذایی مرکب است. قبل از 4 ماهگی شیر همه ی مواد غذایی لازم برای کودک را تامین می کند. بین 4 تا 6 ماهگی دستگاه گوارش کودک شما به اندازه ی کافی تکامل می یابد تا غذاهای پیچیده تری را قبول کند و علائمی بروز می دهد که آمادگی او را برای غذاهای دیگر نشان می دهد همچون هنوز گرسنه بودن بعد از شیردادن یا خواستن تعداد دفعات بیشتر شیردهی. روش مناسب از شیر گرفتن کودکان


روند از شیر گرفتن کودکروند از شیر گرفتن کودک

روند از شیر گرفتن کودک کودک آنلاین: بخواهید یا نخواهید روزی می آید که مجبور می شوید فرزندتان را از شیر بگیرید، پس بهتر است دربارۀ این موضوع دلواپس نباشید، بلکه باید در مورد جایگزین کردن آن و نحوه و زمان این کار نگران باشید. هدف از شیر گرفتن صرفاً ایجاد تغییر در عادات آشامیدن کودک نیست، بلکه: روند از شیر گرفتن کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران