کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه تکمیلی

دسته بندی : تغذیه تکمیلی

24
تغذیه شیرخوار در نه ماهگی
تغذیه شیرخوار در نه ماهگی اکنون می‌توانید به غذای شیرخوار حبوبات را نیز به تدریج اضافه نمایید . معمولاً استفاده از حبوبات از عدس و ماش که راحت‌تر هضم می‌شوند آغاز می‌گردد. می‌توانید از جوانه ماش و یا عدس نیز در سوپ کودک استفاده کنید. تغذیه شیرخوار در نه ماهگی

تغذیه شیرخوار در نه ماهگی

تغذیه شیرخوار در دو هفته ابتدای نه ماهگی:

اکنون می‌توانید به غذای شیرخوار حبوبات را نیز به تدریج اضافه نمایید . معمولاً استفاده از حبوبات از عدس و ماش که راحت‌تر هضم می‌شوند آغاز می‌گردد. می‌توانید از جوانه ماش و یا عدس نیز در سوپ کودک استفاده کنید. در مورد لوبیا ،لوبیاچیتی و... نیز ابتدا بایستی آن‌ها را خیسانده و پوست بگیرید و سپس به غذای شیرخوار اضافه کنید.نوع حبوبات استفاده‌شده را به فاصله سه روز می‌توانید تغییر دهید. می‌توانید کره یا روغن مایع به سوپ به میزان یک قاشق مرباخوری برای شیرخواری که درست وزن گیری نمی‌کند اضافه کنید.

 دو هفته دوم نه ماهگی:

در این زمان بایستی آب میوه تازه از میوه‌های فصل در خانه تهیه کنید . روز اول از یک قاشق  مرباخوری آب میوه و یک قاشق  آب جوشیده شروع کنید تا در روزهای بعد به شش قاشق  آب میوه خالص برسانید. آب میوه را می‌توانید صبح‌ها به کودک خود بدهید.

صبح‌ها:  فرنی و حریره بادام + نصف زرده تخم‌مرغ
میان وعده صبح:   پوره + 6 قاشق  مرباخوری آب میوه فصل
ظهرها:   سوپ + 2 تا 4 قاشق  ماست
میان وعده عصر:   3 قاشق  مرباخوری پوره یا فرنی
شب‌ها:   3 تا 6 مرباخوری سوپ + 2 تا 4 قاشق  ماست
 نکته:

استفاده از کیوی، انواع توت (توت سفید، توت‌فرنگی و تمشک) خربزه، آلبالو و گیلاس ، انگور و ... به علت حساسیت‌زایی تا یک سالگی شیرخوار توصیه نمی‌شود.

 مواد غذایی زیر را تا یک سالگی برای کودک  خود استفاده نکنید، زیرا باعث بروز حساسیت در کودک  شیرخوار می‌گردد و، بعضی از آن‌ها باعث خفگی شیرخوار می‌شوند و تعدادی نیز مشکلات دیگری به وجود می‌آورند:  
ـ مواد غذایی که ممکن است در شیرخوار زیر یک سال ایجاد حساسیت کنند مانند:
 شیر گاو (جوشاندن شیر در تهیه فرنی، مقدار ماده آلرژی موجود در شیر را کم می‌کند)،

-  سفیده تخم‌مرغ، عسل، پنیر، شکلات، آجیل، قهوه، فلفل و ادویه‌جات، نوشابه رنگی و گازدار، لپه، اسفناج و تکه‌های سوسیس، ترشیجات ، نمک.

تغذیه شیرخوار در نه ماهگی

کودک در 9 ماهگی – بخش اولکودک در 9 ماهگی – بخش اول

کودک در 9 ماهگی – بخش اول بیشتر والدین بدون این که بدانند این کار را در مورد کودک شان انجام می دهند برای مثال آنها به طور ناخودآگاه برای پسرشان کامیون و برای دخترشان عروسک می خرند. در اینجا چند توصیه ارائه شده است که مانع از پرورش رفتارهای کلیشه ای در کودکان می گردد:


تغذیه نوزاد از شش تا دوازده ماهگیتغذیه نوزاد از شش تا دوازده ماهگی

تغذیه نوزاد از شش تا دوازده ماهگی صبح : طبق معمول دادن شیر در صورتی که کودک سحرخیز باشد یک قاشق سوپخوری مواد آردی قابل حل فوری را در شیر ریخته و کمی پودر کاکائو (نوآوری) به آن اضافه کنید و به کودک بدهید. تغذیه نوزاد از شش تا دوازده ماهگی


پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوارپرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار

پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار تحقیقات نشان داده است که دستگاه گوارش کودک در ماه های اول تولد فقط می تواند شیر را هضم و جذب نماید (آنزیم آمیلاز لوزالمعده که مواد نشاسته ای را هضم می نماید در سه ماه اول تولد در رودۀ کودک بسیار کم می باشد، ولی آنزیم های دیگر به مقدار کافی وجود دارد و می تواند مواد پروتئین، چربی و مواد قندی شیر را هضم نماید).


شروع غذای جامد به کودک شیرخوارشروع غذای جامد به کودک شیرخوار

شروع غذای جامد به کودک شیرخوار کودک آنلاین: به محض اینکه سرانجام با تغذیۀ نوزادتان با شیر خود یا شیر خشک احساس فراغت و آرامش کنید، اطرافیان از شما خواهند پرسید که آیا کودکتان غذای جامد را شروع کرده است یا خیر؟ شروع غذای جامد به کودک شیرخوار

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران