کودک آنلاین

موضوع مقاله : تغذیه تکمیلی

دسته بندی : تغذیه تکمیلی

1
مصرف مایعات در شیرخواران
مصرف مایعات در شیرخواران : آب رودخانه‌ها و امثال آن را بایستی 10 تا 15 دقیقه بجوشانید بدین وسیله می‌توانید باکتری‌ها ، لاروها، انگل‌های درون آن را از بین ببرید. از دادن آب معدنی به شیرخواران خودداری کنید زیرا املاح موجود در آن برای کودک مناسب نیست. مصرف مایعات در شیرخواران

مصرف مایعات در شیرخواران
برای مصرف آب و مایعات در شیرخوارگی رعایت نکات زیر الزامی است:
آب رودخانه‌ها و امثال آن را بایستی  10 تا 15 دقیقه بجوشانید بدین وسیله می‌توانید باکتری‌ها ، لاروها، انگل‌های درون آن را از بین ببرید.  از دادن آب معدنی به شیرخواران خودداری کنید زیرا املاح موجود در آن برای کودک مناسب نیست.

ـ شیر پاستوریزه:
معمولاً کودکانی که از شیر مادر تا حدود 23 ماهگی تغذیه می‌شوند نیازی به استفاده از شیر پاستوریزه پیدا نمی‌کنند ، برای آشنایی کودک با طعم شیر پاستوریزه بایستی  آن را بار اول به مقدار کم حدود 30 سی‌سی از طریق  فنجان یا لیوان به کودک ارائه نمود و به تدریج به میزان آن اضافه کرد. بدین ترتیب وقتی  شیرخوار از شیر مادر گرفته می‌شود  می‌تواند شیر پاستوریزه مصرف کند.

در مورد کودکانی که شیر مادر نمی‌خورند و از شیر خشک تغذیه می‌کنند مصرف شیر پاستوریزه یا استریلیزه پرچرب(سه و نیم درصد) از انتهای  12 ماهگی  به بعد بلامانع است و بهتر است جایگزین شیر مصنوعی شود که آن را پس از یک دقیقه جوشاندن و به میزان حداکثر 500 میلی‌لیتر در شبانه‌روز با فنجان یا لیوان نشکن به کودک بدهید و سعی کنید کودک را به تدریج از شیشه بگیرید.

مصرف شیر گاو به دلیل آلرژی‌زایی در کودکان قبل از یک سالگی توصیه نمی‌شود.

ـ مصرف چای ، کاکائو ، قهوه برای شیرخوار:
مصرف این‌گونه نوشیدنی‌ها در شیرخواران باعث کاهش جذب آهن غذای کمکی  تحریک‌پذیری و کم خوابی می‌گردد و در نتیجه بهتر است برای شیرخواران استفاده نشود.ـ مایعات شیرین: مایعات و نوشیدنی‌های شیرین مثل نبات داغ و قند داغ و شربت‌ها باعث  تشنه‌تر شدن کودک می‌گردد و باعث  چاقی مفرط کودک می‌شود.

ـ نوشیدنی‌های گازدار:
 استفاده از مایعات گازدار و نوشابه‌ها برای کودکان ممنوع است زیرا علاوه بر مضراتی  که برای  دستگاه گوارش کودک دارند  باعث (بی‌قراری و چاقی کودک) می‌گردد و همچنین دریافت مقدار غذا یا شیر مادر را  کمتر می‌کند.

ـ نوشیدنی‌ها و آب‌میوه‌های طبیعی و خالص:
مایعاتی که از  میوه‌های مجاز و با روش بهداشتی در منزل تهیه‌شده باشند  از اواسط ماه هشتم به بعد در حد 30 تا 60 سی‌سی در روز که با لیوان نشکن به کودک داده می‌شود  بلامانع است. گرچه مصرف خود میوه نسبت به آب میوه برتری دارد.
اما آب میوه  زیاد امکان دارد باعث بروز اسهال و یا کاهش اشتهای شیرخوار به غذا و یا حتی شیر مادر گردد.
مصرف مکرر آب میوه اگر رقیق هم شده باشد  خصوصاً اگر بجای فنجان توسط بطری و یا درزمان خواب یا قبل از خواب به کودک داده شود ، می‌تواند باعث پوسیدگی دندان گردد.
مصرف بیش از حد آب میوه به دلیل عدم دریافت مواد مغذی و پروتئین، سبب سوءتغذیه و کم خونی و حتی کوتاهی قد و در برخی موارد باعث  چاقی کودک می‌گردد.
آب‌میوه‌های صنعتی اغلب دارای سوربیتول و یا فروکتوز فراوان و مواد افزودنی می‌باشند که می‌توانند سبب بی‌قراری و نفخ معده و مشکلات گوارشی شیرخواران شوند.
مصرف مایعات در شیرخواران

آب دادن به نوزادآب دادن به نوزاد

آب دادن به نوزاد نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند اگر در محیط گرم نباشند، احتیاج به آب اضافی ندارند و آب کافی از طریق شیر مادر به آنها می رسد. آب دادن به نوزاد


پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوارپرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار

پرسش و پاسخ درباره تغذیه تکمیلی شیرخوار تحقیقات نشان داده است که دستگاه گوارش کودک در ماه های اول تولد فقط می تواند شیر را هضم و جذب نماید (آنزیم آمیلاز لوزالمعده که مواد نشاسته ای را هضم می نماید در سه ماه اول تولد در رودۀ کودک بسیار کم می باشد، ولی آنزیم های دیگر به مقدار کافی وجود دارد و می تواند مواد پروتئین، چربی و مواد قندی شیر را هضم نماید).


شروع غذای جامد به کودک شیرخوارشروع غذای جامد به کودک شیرخوار

شروع غذای جامد به کودک شیرخوار کودک آنلاین: به محض اینکه سرانجام با تغذیۀ نوزادتان با شیر خود یا شیر خشک احساس فراغت و آرامش کنید، اطرافیان از شما خواهند پرسید که آیا کودکتان غذای جامد را شروع کرده است یا خیر؟ شروع غذای جامد به کودک شیرخوار


زمان مناسب دادن تخم مرغ به کودکانزمان مناسب دادن تخم مرغ به کودکان

زمان مناسب دادن تخم مرغ به کودکان کودک آنلاین: بعضی از مادران تصور می کنند که تخم مرغ برای کودک غذای بسیار خوبی است و سبب تقویت او می گردد، از این رو می خواهند هرچه زودتر و به مقدار زیاد به کودک تخم مرغ بخورانند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.
26 خرداد 1394 - 15:11:39

azish parishaniسلام خسته نباشید . میشه ب نوزاد از سه ماهگی آب داد?

28 خرداد 1394 - 17:50:25

محمد یافتیانبه نوزاد تا شش ماهگی به هیچ عنوان آب نمی دن.
توصیه ی اکید پزشکان کودکه.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران