کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
رشد مهارت‌های دستی در کودکان – قسمت دوم
رشد مهارت‌های دستی در کودکان – قسمت دوم کودک آنلاین: کودکِ شما از ایجاد سروصدا با به هم زدن اسباب‌بازی‌هایش لذت می‌برد. حرکات او به‌اندازه‌ای دقیق شده که می‌تواند کاغذ را پاره کند. کودک شما می‌تواند چیزی را محکم در انگشتانش نگه دارد. رشد مهارت‌های دستی در کودکان – قسمت دوم

رشد مهارت‌های دستی در کودکان – قسمت دوم
رشد مهارت‌های دستی، 32 هفتگی
کودک آنلاین: کودکِ شما از ایجاد سروصدا با به هم زدن اسباب‌بازی‌هایش لذت می‌برد. حرکات او به‌اندازه‌ای دقیق شده که می‌تواند کاغذ را پاره کند. کودک شما می‌تواند چیزی را محکم در انگشتانش نگه دارد.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
علاقۀ او را به تولید صدا با دادن قاشق، درِ قابلمه یا طبل اسباب‌بازی برای سروصدا کردن ارضا کنید. به او بیاموزید یک مکعب را بردارد و سعی کند آن را روی یک مکعب دیگر بگذارد. او می‌تواند دو مکعب را روی‌هم بگذارد.
رشد مهارت‌های دستی، 36 هفتگی
حرکات کودک شما دقیق‌تر شده است و کمتر اشیاء را به دهان خود می‌برد. او کم‌کم می‌تواند با انگشت سبابۀ خود اشاره کند. می‌تواند به جلو خم شود و اجسام کوچک را به‌راحتی بردارد و می‌تواند دو مکعب را کنار هم بگیرد، گویی مشغول مقایسه کردن آن‌هاست. او ممکن است بتواند چیزی به کوچکی نخود را با انگشتان و شست خود بردارد یا برای انجام این کار تلاش کند.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
با گذاشتن دقیق مکعب‌ها روی یکدیگر و در کنار هم، به کودک خود نشان دهید که اندازه و حجم آن‌ها یکسان است. بازی‌های اشاره‌ای، مثل شکل ساده‌شدۀ قایم باشک را انجام دهید. حداقل روزی یک‌بار غذایی درست کنید که حاوی قطعات کوچکی از غذا که بتواند با دست بردارد، باشد.
رشد مهارت‌های دستی، 40 هفتگی
کودک شما می‌تواند شیء کوچکی را با کنار هم آوردن انگشتان شست و سبابه از زمین بردارد، که پیشرفت بزرگی است. او انگشت سبابه‌اش را به‌طرف اشیاء می‌برد و می‌تواند عمداً چیزی را رها کند. او تقریباً قادر است برجی با دو مکعب بسازد و فعالانه اسباب‌بازی‌های صدادار را بررسی می‌کند. مثلاً با زبانۀ داخل زنگوله ور می‌رود.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
با قرار دادن اسباب‌بازی‌های متعدد در چنگ او که بتواند آن‌ها را رها کند، به او رها کردن چیزها را تمرین بدهید. در صورت تمایل آن‌ها را به اطراف روروک او ببندید. هنگامی‌که چیزی را رها می‌کند با ابراز خرسندی تشویق کنید. او را تشویق کنید یک توپ را به‌طرف شما بغلتاند. وقتی نشسته است آن را به‌طرف وسط پاهای او بغلتانید تا بتواند آن را بگیرد.
رشد مهارت‌های دستی، 44 هفتگی
کودک شما می‌تواند به‌سادگی اشیاء را رها کند و می‌تواند مدت زیادی را صرف گذاشتن چیزهای مختلف در داخل ظروف و درآوردن آن‌ها کند. اگر دست خود را به‌طرف او دراز کنید، چیزی را که در دست دارد، به‌سوی شما می‌گیرد. او دوست دارد بازی‌های دست زدنی مثل دس دسی را انجام دهد.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
رها کردن آسان اشیاء حرکتی است که تسلط بر آن و کنترل آن برای مغز دشوار است و به تمرین زیاد احتیاج دارد. مقدار زیادی چیزهای کوچک برای او فراهم کنید تا داخل ظروف بگذارد و از آن‌ها بیرون آورد. بازیِ دادن اشیاء به یکدیگر و پس گرفتن آن‌ها را، بدون اینکه او را مجبور به رها کردن کنید، انجام دهید. بازی‌هایی انجام دهید که شامل حرکات نوسانی مکرر و موزون هستند.رشد مهارت‌های دستی، 48 هفتگی تا یک‌سالگی
در این سن کودک شما می‌تواند اشیاء را از روی قصد پرتاب کند. او دیگر همه‌چیز را دردهان خود نمی‌گذارد. همچنین او سعی می‌کند دو مکعب را با یک دست بگیرد.
چگونه می توانید کمک کنید.
برای اینکه گرفتن بیش از یک مکعب در یک دست را تمرین کند، مرتب دو مکعب در یک دستش قرار دهید. او را تشویق کنید مقدار بیشتری از غذایش را با قاشق بخورد.
رشد مهارت‌های دستی، یک‌سالگی تا 13 ماهگی
کودک شما هر چه بیشتر به‌تنهایی غذا می‌خورد و مقدار کمتری از غذا را می‌ریزد. او می‌تواند دستش را برای رساندن غذا به دهان بچرخاند. او از پرتاب کردن اشیاء لذت می‌برد، می‌تواند بامداد خط بکشد و قادر است دو مکعب را در دستش بگیرد. چون بر رها کردن اشیاء تسلط یافته است، می‌تواند برجی با دو مکعب بسازد.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
برای اجتناب از سرخوردگی ناشی از ریختن غذا، فقط غذاهای نیمه مایع را بگذارید به‌تنهایی بخورد. یک مداد یا مداد رنگی کوتاه و کلفت و مقدار زیادی کاغذ ارزان‌قیمت برای خط‌خطی کردن در اختیار وی بگذارید. نقاشی‌هایش را در معرض دید او قرار دهید.
رشد مهارت‌های دستی، 15 ماهگی
کودک شما می‌تواند یک فنجان را بردارد و نگه دارد، از آن بنوشد و بدون آنکه زیاد بریزد آن را به زمین بگذارد. او می‌تواند با قاشق غذا بخورد و بدون اینکه چیزی از آن بریزد آن را به دهان برساند. او می‌تواند برجی با سه مکعب بسازد، سعی می‌کند صفحات کتاب را ورق بزند و برخی از لباس‌هایش را خودش به تن کند.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
او را در برج‌سازی با روی‌هم چیدن مکعب‌های اسباب‌بازی، زیاد تمرین دهید. کتاب‌هایی با اوراق ضخیم به او بدهید و به او نشان دهید چگونه آن‌ها را ورق بزند. هنگامی‌که سعی می‌کند لباس بپوشد صبور باشید و به او نشان دهید چگونه جوراب، کفش و کلاه‌خود را بپوشد. همراه هم با وسایل ساده مثل دایره‌زنگی، طبل، پیانوی اسباب‌بازی موسیقی بنوازید.
رشد مهارت‌های دستی، 18 ماهگی
علاوه بر انواع حرکات ظریف دیگر، کودک شما می‌تواند صفحات کتاب را ورق بزند، هرچند هر دو یا سه صفحه را باهم ورق می‌زند. او علاقۀ شدیدی به زیپ و دکمه و مانند آن‌ها دارد. او می‌تواند به‌طور کاملاً مستقل غذا بخورد، ازجمله می‌تواند مایعی را از فنجان بنوشد، بدون اینکه چیزی از آن بریزد. او همچنین از نقاشی با انگشت و خط‌خطی کردن لذت می‌برد.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
تسلط بر حرکتی مثل پیچاندن برای مغز و عضلات مشکل است. بنابراین با وسایلی که به حرکات ظریف انگشتان احتیاج دارند با او مقدار زیادی تمرین کنید. مثلاً وسایل بازی که شامل وسایل مختلفی همچون دستگیره، اهرم، دکمه، زیپ، بندهای چسبی و دکمه‌های فشاری باشد در اختیار او بگذارید. مقدار زیادی کاغذ و مداد رنگی یا مداد شمعی در اختیار او بگذارید.
رشد مهارت‌های دستی، دوسالگی
در این سن کودک شما می‌تواند صفحات کتاب را یکی‌یکی ورق بزند و می‌تواند جوراب‌ها، کفش‌ها و دستکش‌هایش را بپوشد. او می‌تواند با چرخاندن دستگیره، در را باز کند، در بطری‌های شل را باز کند. زیپ را باز و بسته کند و مداد را به‌صورت هدف‌دارتری روی کاغذ بکشد. او می‌تواند برجی با چهار مکعب بسازد.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
پوشیدن لباس به‌طور مستقل مستلزم مجموعه‌ای از حرکات ظریف است، به‌خصوص اگر لباس‌ها دارای دکمه، دکمه‌فشاری یا زیپ باشند. اجازه دهید خودش لباسش را انتخاب کند و پوشیدن و درآوردن آن را تمرین کند. بااین‌حال هنوز شلوارهای زیپ‌دار به کودک خود نپوشانید. امکان تمرین بیشتر برای عضلات کوچک را می‌توانید با استفاده از اسباب‌بازی‌هایی که قطعاتشان باهم چفت می‌شوند، مثل اسباب‌بازی‌های ساختمان‌سازی، فراهم آورید.
منبع: همۀ کودکان تیزهوش‌اند اگر ...
رشد مهارت‌های دستی در کودکان – قسمت دوم
رشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اولرشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اول

رشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اول کودک آنلاین: نوزادان در بدو تولد دارای چند بازتاب (رفلکس) غیرارادی هستند. برای کسب مهارت‌های دستی ابتدا باید این بازتاب‌ها از بین بروند. بازتاب چنگ زدن نوزاد، که آن‌قدر نیرومند است که می‌تواند وزن او را تحمل کند، باقیمانده از عصری است که نیاکان بدوی ما لازم بوده به شاخه‌های درختان چنگ بزنند. رشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اول


رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اولرشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول

رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول کودک آنلاین: هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد، ولی کودک شما برای اینکه راه رفتن، دویدن، لی‌لی کردن و پریدن را بیاموزد، ابتدا لازم است توانایی کنترل سر خود را به دست آورد. بنابراین وقتی کودک شما در سن چهار هفتگی شروع به بلند کردن خود می‌کند، درواقع شاهد نخستین تلاش‌های کودکتان برای راه رفتن هستید. رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول


مهارت راه رفتن کودکان مهارت راه رفتن کودکان

مهارت راه رفتن کودکان :کودکان از بدو تولد برای راه رفتن خود تلاش می‌کنند آن‌ها با دست و پا زدن‌های متوالی به بالا بردن قدرت ماهیچه‌ای خود به طور غریزی کمک می‌کنند. پس از اینکه کودک مهارت‌های گردن گرفتن ، نشستن ، سینه‌خیز رفتن ، غلتیدن و چهار دست و پا رفتن را آموخت آنگاه پیش‌زمینه آن را دارد که مهارت راه رفتن را نیز بیاموزد. مهارت راه رفتن کودکان


رویدادهای مهم مهارت های حرکتی در نوزادانرویدادهای مهم مهارت های حرکتی در نوزادان

رویدادهای مهم مهارت های حرکتی در نوزادان کودک آنلاین: اولین حرکت ارادی کودک معمولاً برگرداندن صورت است. چرخش سر که معمولاً در چند هفتۀ اول زندگی نوزاد مشاهده می شود، موجب رشد ماهیچه های گردن و پیشرفت حرکات ماهیچه ای می شود که چند ماه بعد کودک را قادر می سازد غلت بزند. رویدادهای مهم مهارت های حرکتی در نوزادان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران