کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
بچه قنداقی – قسمت اول
بچه قنداقی – قسمت اول بسیاری از مادران درباره قنداق کردن اطلاعات کاملی ندارند و با توجه به شنیده های مختلف ، نمی دانند که قنداق کردن نوزادان کار درستی است یا خیر ! بچه قنداقی – قسمت اول

بچه قنداقی – قسمت اول
بسیاری از مادران درباره قنداق کردن اطلاعات کاملی ندارند و با توجه به شنیده های مختلف ، نمی دانند که قنداق کردن نوزادان کار درستی است یا خیر !
البته در ادامه متوجه خواهید شد که واقعا دلایل خوبی نیز برای قنداق کردن نوزاد وجود دارد.
در حقیقت ، نوزادان از مکانی بسیار کوچک ، گرم و ایمن ، وارد محیطی بسیار بزرگ تر و پر تنش میشوند. غالبا این تغییر ناگهانی باعث میشود تا نوزاد برای تطبیق شرایط جدید با زندگی داخل رحم ، دچار مشکل شود.
در اینجاست که برتری اصلی قنداق معلوم میشود ، که فرزندتان را ایمن نگه می دارد.
از همین روی برخی از متخصصین سه ماه اول زندگی کودک را در ادامه سه ماهه های بارداری می دانند و آن را (( سه ماهه چهارم )) می نامند.
در واقع در این سه ماه ، فرزندتان با دگرگونی های شدیدی مواجه میشود ، بنابراین قنداق کردن محیطی شبیه محیط رحم را برای او مهیا کرده و در تطابق با دنیای خارج به او کمک می کند.
خوابی بهتر
اکثر کودکان در سه چهار ماه اول زندگیشان دچار واکنشی به نام واکنش (( مورو )) moro میشوند ، این رفلکس در اثر تحریک ناگهانی ایجاد می شود و معمولا تا سه ماهگی نیز وجود دارد.
یعنی کودک تحت تاثیر تکانی ناگهانی ، وحشت زده شده و شروع به گریه می کند. البته این واکنش کاملا معمول است ، اما میتواند برای فرزندتان به اندازه کافی ترس آور باشد و او را از خواب بیدار کند ، به ویژه اگر تازه خوابیده باشد در ابتدای خواب خود باشد.
پژوهش ها نشان داده است که قنداق کردن تضمین خواهد کرد که اگر فرزندتان دچار واکنش (( مورو )) شود ، میتواند به راحتی به خواب خود ادامه دهد ، ضربان قلب او از ثبات بیشتری برخوردار بوده و کمتر گریه خواهد کرد و زمانی که به درستی قنداق شده باشد ، برای مدت طولانی تری می خوابد.پژوهشی دیگر معلوم کرده است که کودکان قنداق شده ، زمانی که ایمن و آسوده قنداق شده باشند ، اگر از خواب بیدار شده و شروع به گریه کنند ، خودشان آرام میشوند و دوباره می خوابند.
خوابی ایمن تر
درست است که قنداق کردن سنتی قدیمی است ، اما از سال 1990 میلادی یعنی زمانی که پیشنهاد شد برای پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی کودکان SIDS باید آنها را به پشت خواباند ، دوباره استفاده از آن مورد توجه قرار گرفت.
پژوهش ها نشان داده اند که وقتی قنداق کردن صحیح اجرا شده باشد ، نوزادان به احتمال کمتری دچار سندرم مرگ ناگهانی کودکان می شوند ، بهتر می خوابند و کمتر اسیر پتوهای دور و بر خود می شوند.
در واقع در دوران بارداری و قبل از زایمان ، شما فرزندتان را در دمای گرم داخل رحمتان نگهداری می کنید ، ولی بعد از خروج او از رحم ، هنوز سیستم خودکار تنظیم دمای داخلی  بدن نوزاد به درستی کار نمی کند و فرزندتان برای کنترل دمای بدن خود با محیط جدید به شدت در تلاش است.
به همین دلیل برای متعادل نگهداشتن دمای بدنش ، به شما تکیه خواهد کرد. ( کشیدن پتویی روی فرزندتان ، تضمینی برای گرم نگهداشتن او نیست )
باید توجه داشته باشید که نوزادان عموما دوست دارند تا گرم نگهداشته شوند. یعنی با پیچیدن صحیح فرزندتان در قنداق نخی ، او به خواسته خود می رسد .
به این ترتیب ، بدن کودک گرمای کمتری را از دست می دهد و قنداق نخی فقط گرمای اضافی اجازه خروج می دهد .
البته اگر گرمای اتاق بیش از 25 درجه سانتی گراد است ، فقط نیم تنه پایین او را قنداق کرده و دست ها و سینه او را آزاد بگذارید.

منبع : مجله نی نی +
بچه قنداقی – قسمت اول
بچه قنداقی – قسمت دومبچه قنداقی – قسمت دوم

بچه قنداقی – قسمت دوم قنداق کردن نوزاد نه تنها او را گرم و ایمن نگه می دارد ، بلکه باعث کمتر شدن پریشانی او نیز میشود. قنداق دست نوزاد را به سمت پایین نگه می دارد و اجازه نمی دهد که نوزاد دستانش را تکان دهد ، بنابراین در موقع شیردهی نوزاد پستان مادر را به شکلی صحیح می گیرد. بچه قنداقی – قسمت دوم


آیا نگهداری از بچه دوم آسان تر است ؟آیا نگهداری از بچه دوم آسان تر است ؟

آیا نگهداری از بچه دوم آسان تر است ؟ بسیاری از والدین عقیده دارند که مراقبت از بچه دوم آسان تر از بچه اول است. عوامل زیادی وجود دارد که نگهداری از بچه دوم را آسان می کند. بعضی از این عوامل مربوط به والدین و بعضی مربوط به فرزند است. آیا نگهداری از بچه دوم آسان تر است ؟


بچه دوم به عنوان فرزند خواندهبچه دوم به عنوان فرزند خوانده

بچه دوم به عنوان فرزند خوانده رفتار خانواده ها از جهات مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. اگر بچه ای را به فرزند خواندگی گرفته اید نحوه توجه شما به او نیز با خانواده های دیگر فرق خواهد داشت. بچه دوم به عنوان فرزند خوانده

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران