کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

372
اندازه قد و وزن و دور سر نوزاد
اندازه قد و وزن و دور سر نوزاد : نمو کودکان به معنی تغییر در عملکرد اندام‌ها و سیستم بدن و به عبارت دیگر توانایی کودکان در انجام فعالیت‌هایی که در هر بازه سنی از کودک انتظار می‌رود انجام دهد . رشد مغزی کودک مهم‌ترین جنبه رشد او بشمار می‌رود . این رشد مغزی یا توانایی کودک در انجام کارهاست و به طور مستقیم با فرآیند رشد سلامت مغز و شبکه‌های عصبی رابطه دارد و عملاً این مسئله با میزان هوش و استعداد کودک مرتبط است. اندازه قد و وزن و دور سر نوزاد

اندازه قد و وزن و دور سر نوزاد

کودک آنلاین : نمو کودکان به معنی تغییر در عملکرد اندام‌ها و سیستم بدن و به عبارت دیگر توانایی کودکان در انجام فعالیت‌هایی که  در هر بازه سنی از کودک انتظار می‌رود انجام دهد . رشد مغزی کودک مهم‌ترین جنبه رشد او بشمار می‌رود . این رشد مغزی یا توانایی کودک در انجام کارهاست و به طور مستقیم  با فرآیند رشد سلامت مغز و شبکه‌های عصبی رابطه دارد  و عملاً این مسئله با میزان هوش و استعداد کودک مرتبط است. رشد و نمو مغز در دوران نوزادی در آینده شغلی و تحصیلی کودک بسیار موثر خواهد بود.
میزان طبیعی رشد دور سر نوزاد در‌ زمان تولد و پس از آن :
رشد مغز نوزاد تا حدود زیادی  با سرعت رشد دور سر کودک رابطه دارد به معنی آنکه اگر اختلالی معنی‌دار  در روند رشد دور سر نوزاد یا شیرخوار رخ دهد پزشک مشکوک به اشکال در روند رشد مغز شده و امکان دارد اقدامات تشخیصی را به کار گیرد البته میزان  رشد دور سر نوزاد در‌زمان تولد و دوران شیرخوارگی به عوامل ارثی و فرم سر خانواده نیز بستگی دارد.
در حالت طبیعی دور سر نوزاد به هنگام تولد معمولاً بین  33 تا37 سانتیمتر است اما در سه ماهه اول پس از تولد نوزاد  ماهیانه 2 سانتیمتر و در3 ماهه دوم ماهیانه 1 سانتیمتر و در طول 6 ماهه بعدی ماهیانه 5/0 سانتیمتر دور سر نوزاد افزایش می‌یابد به طوری که در انتهای  سن یک سالگی بایستی  12 سانتیمتر دور سر نسبت به زمان  تولد افزایش یافته باشد .‌
اما علاوه بر اندازه دور سر و رشد مغزی فعالیت‌هایی که از کودک در هر سنی انتظار می‌رود انجام دهد نیز باید مورد بررسی قرار گیرد . که البته این مراحل  با توجه به عوامل ژنتیکی و شرایط روحی و روانی کودک و مکانی که کودک در آن زندگی می‌کند ممکن است متفاوت باشد به عنوان مثال کودکانی که در خانواده‌ای با بیش از یک زبان یا لهجه صحبت می‌کنند ممکن است به صورت  طبیعی تأخیر در گفتار  داشته باشند:
- نوزاد  در‌یک ماهگی قادر به تشخیص صورت‌های آشنا مانند مادر و پدر می‌باشد و توجه بیشتری به مادر می‌نماید و اما اغلب خنده‌های غیراجتماعی میزند .
- نوزاد در دو ماهه اشیا را تا 180 درجه تعقیب می‌کند و خنده‌های او اجتماعی خواهد شد به معنی اینکه در مقابل ادایی که جلوی صورتش در‌میاورید می‌خندند او اگر بر روی شکم بخوابند لحظه کوتاهی می‌توانند سر خود را بالا بگیرد.
-نوزاد سه ماهه به صداهای موزون توجه نشان می‌دهد نوزاد دست خود را به سمت اشیا دراز می‌کند اما هنوز نمی‌تواند اشیا را بگیرد او می‌تواند در حالت خوابیده روی شکم سر و سینه خود را به مدت کوتاهی بلند کند.-نوزاد چهار ماهه اشیا را می‌تواند  با دست بگیرد به طرف دهان ببرد نوزاد با صدای بلند می‌خندد در این زمان اغلب گردن کاملاً سفت شده و می‌تواند حالت سر را نگه دارد.
- نوزاد در سن 5 ماهگی می‌تواند غلت بزند  و اشیا بزرگ را‌ از دستی به دست دیگر می‌دهد.
-کودک در سن 6 ماهگی می‌تواند با کمک  بنشیند و از خود صداهای تک سیلابی  درمی‌آورد.
- نوزاد در 7 ماهگی از حالتی که  به پشت خوابیده روی به شکم بر می‌گردد او می‌تواند بدون کمک بنشیند و دستورات یک مرحله و ساده را انجام می‌دهد.
-نوزاد هشت ماهه اشیا را می‌تواند با دو انگشتش بگیرد و او می‌تواند، دو مکعب را به هم بکوبد و اسباب‌بازی مخفی‌شده در زیر ملحفه را پیدا کند.
-کودک 9 ماهه با دست گرفتن به مبل و یا دیوار می‌تواند از جایش بلند شود و گاهی هم راه برود .او نام خود را می‌شناسد و چهار دست و پا روی زمین می‌رود .
 -کودک  10 ماه  قاشق را می‌گیرد و به سمت دهان برده دستورات دو  مرحله‌ای را انجام می‌دهد و می‌تواند آواها را تقلید کند یا کلماتی مانند بابا ، ماما و دد را به زبان آورد .
-کودک در‌12 ماهگی بدون نیاز به کمک بلند می‌شود با یک دست اشیا را گرفته راه می‌رود با او قادر‌است  توپ‌بازی کند و یا صفحات کتابش را ورق بزند.
-کودکان در سن 15 ماهگی می‌توانند تا  6 کلمه حرف بزنند از پله‌ها به طور خزیده بالا رود و 2 مکعب را روی هم بچینند
-کودکان در‌18 ماهگی قادر هستند بین 10 تا 15 کلمه صحبت کنند و از پله‌ها با کمک بالا روند  برخی اندام‌های بدنشان بشناسند  و4 عدد مکعب را روی هم بچیند همچنین می‌توانند بدوند.

وزن نوزاد :

•    وزن متوسط نوزادان در هنگام تولد3.5 كیلوگرم می‌باشد . که با توجه به زمان زایمان و ژنتیک و بیماری‌های مادر در‌ دوران بارداری متفاوت خواهد بود .
•    معمولاً  چند روز اول پس از تولد از وزن نوزاد کاسته خواهد شد که امری  طبیعی بشمار می‌رود ، تقریباً 5 تا 10% وزن تولد در روزهای ابتدایی کم خواهد شد .
•    برگشت وزن از دست رفته نوزاد  به وزن هنگام تولد7 تا 10 روز به طول می‌انجامد .
•    معمولاً وزن نوزاد در چهار یا پنج ماهگی دو برابر خواهد شد یعنی تقریباً 6 یا 7 کیلوگرم .
•    وزن نوزاد در یک سالگی سه برابر وزن تولد می‌گردد . یعنی تقریباً 10 کیلوگرم .
•    کودک در دومین سالگرد تولد خود وزنی چهار برابر وزن تولد خود خواهد داشت .
•    در پنج سالگی کودکان دو برابر یک سالگی خود وزن می‌گیرند حدود 20 کیلوگرم.
•    در‌10 سالگی وزن بچه  3 برابر یک سالگی است حدوداً 30 كیلوگرم
•    متوسط افزایش وزن از 2 سالگی تا بلوغ هر سال 2.5 كیلوگرم است.

رشد قدی نوزاد :
رشد قدی نوزاد با توجه به قد نوزاد در‌زمان تولد عواملی چون تغذیه و ژنتیک متفاوت خواهد بود .

متوسط قد نوزادان در‌زمان تولد50 سانتیمتر می‌باشد.
•    متوسط قد نوزاد در‌1سالگی 75 سانتیمتر طبیعی است .
•    متوسط قد در‌4 سالگی دو برابر قد تولد یعنی تقریباً در حدود یک متر  می‌رسد.
•    متوسط افزایش سالیانه قد از 4 سالگی تا بلوغ سالیانه 5 تا5.7 سانتیمتر طبیعی می‌باشد.
اندازه قد و وزن و دور سر نوزاد
وزن نوزادوزن نوزاد

وزن نوزاد کودک آنلاین: ازدیاد وزن بسته به مقدار شیری است که نوزاد می خورد و این هم بسته به احتیاجات و میل کودک است. اگر به او زیاد بدهید از خوردن امتناع خواهد کرد و اگر کمتر باشد زودتر از خواب بیدار شده زیادتر گریه می کند و دست های خود را می مکد.


قد و وزن در نوزادان تازه متولد شدهقد و وزن در نوزادان تازه متولد شده

قد و وزن در نوزادان تازه متولد شده قد و وزن نوزادان هم مانند قیافه‌شان باهم متفاوت است ، مدل رشد هر نوزاد بسته به عوامل محیطی و ژنتیکی نیز با دیگری فرق خواهد داشت. با توجه به دوران بارداری متفاوتی که زنان دارند در نهایت نوزادانی با قد و وزن متفاوت،به دنیا می‌آورند. قد و وزن در نوزادان تازه متولد شده


معاینات پزشکی نوزادمعاینات پزشکی نوزاد

معاینات پزشکی نوزاد برنامه مراقبت های پزشکی نوزاد برای اطمینان از سلامت او ، شامل معاینات دوره ای است که از بدو تولد آغاز میشود و مدت یک تا دو هفته ادامه می یابد . این معاینات ، سپس به طور ماهانه یا دو ماهانه تا 6 ماه انجام می گیرد. این برنامه ، سه موضوع را مورد توجه قرار می دهد: معاینات پزشکی نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران