کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

13
میزان بینایی در نوزادان
میزان بینایی در نوزادان کودک آنلاین: نوزادان اشکال را مبهم می ببینند زیرا بسیار نزدیک‌بین هستند. بینایی بدون نقص بزرگسالان20/20 است. و بینایی یک نوزاد تازه ‌متولد شده 400/20 است میزان بینایی در نوزادان

میزان بینایی در نوزادان
کودک آنلاین: نوزادان اشکال را مبهم می ببینند زیرا بسیار نزدیک‌بین هستند. بینایی بدون نقص بزرگسالان20/20 است. و بینایی یک نوزاد تازه ‌متولد شده 400/20 است. این باعث می‌شود که نوزادتان از نزدیک چهره شما را موقع نگهداری از او ببیند.

هرچه بزرگ‌تر می‌شوند بینایی نوزاد رفته‌رفته بهتر می‌شود، به طوری که در3 ماهگی می‌توانند ، طرح‌ کلی صورت‌ها را از دور کمی تشخیص دهند. صورت اشخاص از چیزهای موردعلاقه نوزادان برای دیدن است، بخصوص چهره کسانی که از او نگهداری می‌کنند مانند پدر و مادر یا حتی چهره خود نوزاد. آینه‌ای جلوی گهواره‌اش قرار دهید و ببینید که چگونه خود را در آینه نگاه می‌کند. ممکن است او را موقع زل زدن به یک تصویر روی دیوار یا پنجره هم مشاهده کنید.

دیدن رنگ‌ها نیز به رشد و پیشرفت بینایی در او مؤثر است و به همین دلیل اسباب‌بازی‌های رنگی به پیشرفت توانایی او برای تشخیص رنگ‌ها و شکل‌ها کمک می‌کند.

در دو تا سه ماهگی، هماهنگی چشم نوزادتان به اندازه کافی پیشرفت کرده است،که بتواند شیئی را از زاویه 180 درجه با چشم دنبال کند. اگر وسیله رنگی را بالا گهواره تکان دهید متوجه می‌شوید که آن را با چشم دنبال می‌کند در این زمان نگاه کردن به حرکت چیزهای یکی دیگر از فعالیت‌های موردعلاقه او شده است و این شروع هماهنگی دست/چشم است.نوزادتان از نگاه کردن به شما که در اطراف قدم می‌زنید، درحالی‌که در گهواره خود خوابیده است لذت می‌برد. جلو دید او را باز کنید و بگذارید، به هرچه که چشمش را می‌گیرد نگاه کند. یادتان باشد تمام دنیا برای نوزاد شما کلاس درس است و چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارد.
در این سن نوزاد باید دستش را به طرف اسباب‌بازی که جلوی او می‌گیرید دراز کند و یا دستش را به آن بزند. در ابتدا ممکن است دست نوزاد به‌طور اتفاقی به جسمی که جلویش گرفته‌اید بخورد ولی در طول زمان با رشد بینایی، درک عمق و درک بیشتر نوزاد این کار  ارادی‌تر می‌شود.

از6 تا 8 ماهگی نوزاد شروع به غلت زدن و احتمالاً چهار دست‌وپا راه رفتن می‌کند. در این مرحله می‌توانید یک اسباب‌بازی را طوری جلو کودک قرار دهید که مجبور باشد برای رسیدن به آن غلت بزند و یا کمی از جای خود جلوتر بیاید. این کار به تقویت بینایی نوزاد کمک می‌کند.

بین 8 تا 12 ماهگی نوزاد شما ممکن است، چهار دست‌وپا حرکت کند و یا راه برود. سعی کنید به‌جای راه افتادن زودتر کودک خود را به حرکت چهار دست‌وپا تشویق کنید زیرا باعث ایجاد هماهنگی میان حرکات دست و چشم می‌شود. در این سنین به‌ویژه وقتی کودک روی مبل یا تخت و یا نزدیک پله است، باید بسیار مواظب وی بود زیرا دید کودک در این مرحله هنوز فاقد درک عمق کافی است و درنتیجه پستی‌وبلندی‌ها را به‌خوبی درک نمی‌کند. به‌عبارت‌دیگر کودک در این سن متوجه نیست که لبه تخت در جایی تمام می‌شود و زمین پایین‌تر از آن قرارگرفته است، بنابراین احتمال سقوط کودک از تخت و پله وجود دارد.
میزان بینایی در نوزادان

قدرت بینایی نوزادقدرت بینایی نوزاد

قدرت بینایی نوزاد معمولا تصور می شود که نوزاد قادر به دیدن و شنیدن نیست و تنها کاری که از او بر می آید ، خوردن و خوابیدن است. اما اخیرا دریافته اند که نوزاد میتواند چیزهای زیادی را ببیند و بشنود و در واقع توانایی او بیش از آن است که ما فکر میکنیم. قدرت بینایی نوزاد


عارضۀ چشمی در نوزادانعارضۀ چشمی در نوزادان

عارضۀ چشمی در نوزادان چشم های بسیاری از نوزادان چند روز پس از تولد کمی ورم می کنند. این عارضه به این دلیل ایجاد می شود که بلافاصله پس از تولد، برای جلوگیری از عفونت چشمی، در چشم های کودک دارو می ریزند.


بینایی نوزادان و شیرخوارانبینایی نوزادان و شیرخواران

بینایی نوزادان و شیرخواران کودک آنلاین: تا مدتی پیش بسیاری از مردم و حتی بعضی از متخصصین، بر این باور بودند که نوزادان و شیرخواران خیلی زیاد نمی توانند ببینند، حتی فکر می کردند اصلاً نمی بیند. بینایی نوزادان و شیرخواران

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران