کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

8
ملاج قدامی کودک
ملاج قدامی کودک رشد جمجمه و استخوانهای سر کودک از کناره‌های صفحات استخوانهای جمجمه انجام می شود این استخوانها در قسمتهای مختلف کنار هم قرار می‌گیرد و تشکیل ملاج را می‌دهد. ملاج قدامی کودک

ملاج قدامی کودک
رشد جمجمه و استخوانهای سر کودک از کناره‌های صفحات استخوانهای جمجمه انجام می شود این استخوانها در قسمتهای مختلف کنار هم قرار می‌گیرد و تشکیل ملاج را می‌دهد.
 تعداد ملاج‌ های کودک در دروه نوزادی زیاد است در طرفین جمجمه کنار گوش در ناحیه پشت سر و در ناحیه قدام جمجمه، ملاج وجود دارد. حتی فاصله بین استخوانهای جمجمه در نوزاد باز و به راحتی با دست قابل لمس است.
مهمترین ملاج کودک ملاج قدامی است که بین استخوانهای جلوی جمجمه و استخوانهای طرفی است. چنانچه این ملاج بیش از اندازه بزرگ باشد و یا خیلی کوچک باشد غیر طبیعی است و باید بررسی از نظر علت آن انجام شود.
ملاج قدامی بزرگ ممکن است در تعدادی از بیماریها از جمجمه کم کاری تیروئید، اختلالات کروموزمی، نرم بودن استخوانهای کودک و چندین علت دیگر باشد.
اما مهمترین مسئله در ملاج قدامی در اندازه و فرم آن است در کم کاری تیروئید و یا نرم بودن استخوانها در کودکان ممکن است ملاج بزرگ شود و درمان به موقع از ایجاد اختلالات یادگیری و یا شکستگی هر استخوانها جلوگیری می‌کند.
فرم ملاج قدامی نیز مهم است در کودکانی که اسهال یا استفراغ دارند یا دچار کم آبی می‌شوند ملاج قدامی بسیار فرو رفته می‌شود.
در مواقعی که فشار داخل جمجمه بالا می‌رود این ملاج بزرگتر می‌شود و کاملاً برجسته می‌شود. در این موارد هم باید اقدام اورژانس سریع انجام داده، تأخیر در این مرحله ممکن است باعث ایجاد تشنج یا عقب افتادگی و حتی مرگ کودک شود.
در قسمت ملاج قدامی مغز مستقیماً زیر پوست قرار دارد هر گونه فشار و یا آسیب در این قسمت ممکن است باعث ایجاد ضربه به مغز و اختلالات هوشیاری یا یادگیری و یا عفونت شود.
کوچک بودن ملاج قدامی هم غیر طبیعی است چنانچه کوچکتر از حد معمول باشد ممکن است با کاهش رشد مغز یا اختلالات ساختمانی استخوانهای جمجمه همراه باشد؛ حتماً باید به موقع تشخیص داده شود و درمان شود چرا که هر چه تأخیر در این زمان بیشتر باشد میزان آسیب مغزی بیشتر و منجر به عقب افتادگی کودک می‌شود.
رشد مغز در ۳ ماه اول بعد از تولد بیشترین سرعت را در طول دوران کودکی دارد بعد از آن در ۳ ماه دوم نیز این رشد نسبتاً کمتر است ولی بعد از ۶ ماه اول تولد سرعت رشد مغز و افزایش در رشد کودک کم می‌شود. هر گونه اشکالی در رشد مغز کودک در ۶ ماه اول تولد آسیب‌های جبران ناپذیر مادام العمر ایجاد می‌کند.
منبع : اطلاعات پزشکی رسانیک
ملاج قدامی کودک
ملاج قدامی کودک

شکل سر نوزاد شکل سر نوزاد

شکل سر نوزاد :شکل سر نوزادان به دلیل فشاری که برای عبور از کانال زایمان به سر آمده معمولاً حالت غیرطبیعی دارد یکی از نگرانی‌های والدین که به تازگی نوزاد آن‌ها به دنیا آمده فرم و حالت جمجمه نوزاد می‌باشد . معمولاً پدر و مادرها می‌خواهد سر نوزادشان بدون برجستگی ، کجی یا صاف شدن پشت سر شکل بگیرد . شکل سر نوزاد


صدمه به سر کودکصدمه به سر کودک

صدمه به سر کودک :ضربه‌های وارد به سر در کودکان شایع است و به ندرت اشکالی ایجاد می‌کند. علل آن غالباً افتادن از گهواره یا تخت خواب، افتادن از درخت یا وسایل بازی در پارک ها، یا حوادث رانندگی است. بریدگی در پوست سر یا پیشانی زیاد خونریزی می‌کند، اما با فشار مستقیم بر روی جراحت متوقف می‌شود. صدمه به سر کودک


رشد استخوانی کودک – بخش اولرشد استخوانی کودک – بخش اول

رشد استخوانی کودک هنگام تولد ، بیشتر اسکلت کودک از استخوان تشکیل می شود ، اما بعضی از قسمت ها ، از جمله دو سر استخوان های بازو ، پا ، کف دست و کف پا از غضروف تشکیل میشوند و تا اواخر دوران بلوغ استخوانی نمیشوند. رشد استخوانی کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران