کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

4
هفته اول نوزادی
هفته اول نوزادی نه ماه انتظار شما اکنون به پایان رسیده. زمان آن رسیده که فرزند خود را به آغوش بکشید.نگرانی‌ها را از خود دور کنید و از وجود زیبای او لذت ببرید. او در رحم مادر به صورت چمباتمه بوده و اکنون نیز این حالت در او ادامه دارد. سخت نگیرید و اجازه دهید همه چیز به آرامی پیش برود.میل به بقا حتی در نوزادان نیز وجود دارد او مقاوم تر از چیزی است که شما فکرش را می کنید. هفته اول نوزادی

هفته اول نوزادی

در چند هفته پس از زایمان شما هیجان زده اید که سرانجام با نوزادتان در خانه هستید. متوجه میشوید  که نوزادتان کتاب راهنما ندارد یا دکمه ای که موقع استراحت بخواهید آن را خاموش کنید. احساس میکنید که غلتکی از روی بدنتان رد شده است و اوضاع خانه طوری طاقت فرسا به نظر می رسد که گاهی اوقات زیر دوش گریه میکنید.
ممکن است نگران باشید که بدنتان حتی مثل قبل نشود و انرژی مادر بودن را نداشته باشید یا به گونه ای به نوزادتان آسیب بزنید. اگر بچه های بزرگتر دارید شاید حیرت کنید از اینکه آیا دوباره میتوانید دنبال آنها بدوید و با آنها بازی کنید.
نوزادتان نیز تحت فشار روحی است و به جای احساس گرم و ایمن اکنون با احساسات جدیدی دائما بمباران میشود. زنگ گوش خراش تلفن گوشهایش را آزار می دهد . نور درخشان ، بستن چشمانش را دشوار کرده است.
به ناگهان روی سطحی سفت گذاشته میشود که اطرافش دیوار است تا بخوابد و حتی هر چند ساعت کسی گمان میکند فکر خوبی است که پایین تنه اش را در جریان هوای سرد قرار دهد.
در این مرحله شما و همسرتان ممکن است با عشق و نگرانی هر دو به نوزادتان خیره شوید. اکنون چه کار میکنید؟ اطمینان داشته باشید که خیلی سریع هر آنچه که نیاز دارید بدانید را یاد میگیرید. این راهنمای عملی به شما کمک میکند تا خیالتان راحت شود. بنابراین میتوانید بر پیشرفت خانواده شاد خود تمرکز کنید.
نه ماه انتظار شما اکنون به پایان رسیده. زمان آن رسیده که فرزند خود را به آغوش بکشید.نگرانی‌ها را از خود دور کنید و از وجود زیبای او لذت ببرید. او در رحم مادر به صورت چمباتمه بوده و اکنون نیز این حالت در او ادامه دارد. سخت نگیرید و اجازه دهید همه چیز به آرامی پیش برود.میل به بقا حتی در نوزادان نیز وجود دارد او مقاوم تر از چیزی است که شما فکرش را می کنید.
رشد نوزاد شما:
بینایی نوزاد شما تا حدی است که اشیا را در فاصله 20 تا 40 سانتی می‌تواند ببیند. او می‌تواند صورت شما را وقتی که در فاصله کمی از صورت خود باشد واضح ببیند. اما به تدریج بینایش بهتر و بهتر می‌شود.
پس از زایمان  بدن مادر به تدریج شروع به- تولید شیر می‌کند.و سینه‌های مادر متورم می‌گردند. تا قبل از آن   کودک از آغوز تغذیه می‌کند.سینه‌های مادر دردناک  سفت و تب‌دار می‌شوند. ولی شما نبایستی ناامید شوید  خونسردی خود را حفظ کنید و برای تسکین خود راه‌های زیر را امتحان کنید:
دوش آب گرم می‌تواند کمک کننده باشد.
کمپرس گرم. قبل شیردهی یک حوله گرم روی سینه‌های خود بگذارید.
دوشیدن مقداری شیر از سینه قبل ازشیردهی. این کار برای اینکه نوزاد بتواند دهان خود را در محل مناسب قرار دهد کمک‌کننده می‌باشد.
پوشیدن لباس زیر شیردهی مناسب.
افزایش دفعات شیردهی باعث کاهش درد سینه‌ها می‌شود.
تا می‌توانید مایعات بنوشید.
شیردهی ازهر دو سینه انجام گیرد.
و مهم‌تر از همه اینکه آرامش خود را حفظ کنید این کار هم به تولید شیر بهتر و بیشتر به شما کمک می‌کند و هم باعث آرامش نوزاد می‌گردد.اولین معاینه نوزاد
نوزاد بعد از 24 ساعت پس از تولد باید توسط پزشک معاینه شود و پزشک همچنین باید شما را در بیمارستان یا زایشگاه معاینه کند تا آنچه که در طی چند هفته آینده با آن مواجه میشوید را به شما بگوید.
معاینه بعدی نوزاد یک هفته بعد از تولد نوزاد انجام میشود. پزشک نوزاد را وزن می کند . تعجب نکنید اگر واقعا وزن 10 درصد کمتر از زمان تولدش است. در هفته دوم زندگی وزن او بیشتر میشود. پزشک همچنین قد و دور سر نوزاد را اندازه می گیرد.
وی واکنش های نوزاد برای ارزیابی پیشرفت حرکتی را بررسی میکند. به ضربان قلب و صدای ریه ها گوش می دهد و شکم او را برای گرفتگی ها لمس میکند.
پزشک از خوردن و خوابیدن نوزاد اطلاع می یابد و اینکه چگونه این کار را انجام می دهید از شما سوال میکند. از قبل فهرستی از پرسش های خود مانند صندلی اتومبیل ، سیگارکشیدن ، گریه کردن و غیره تهیه کنید.
شما فرصت دارید این پرسش ها را الان یا در معاینه یک ماهگی نوزاد بپرسید. در واقع فرصت های زیادی خواهید داشت تا با متخصص اطفال صحبت کنید. حداقل پنج بار تا یک سالگی کودک.
یرقان (زردی)
تقریبا تمام نوزادان زردی می گیرند که در نتیجه نارسایی کبد آنهاست که قادر به فرآوری بیلی روبین ، ماده جانبی گلبول های قرمز نیست. اگر پوست و چشم نوزاد زرد به نظر می رسد ممکن است دچار زردی باشد.
آن معمولا بدون درمان برطرف میشود. به هر حال اگر پوست یا سفیدی چشم نوزاد زرد پر رنگ است یا اگر سست و بی حال است به متخصص اطفال مراجعه کنید.
ناف نوزاد
باقیمانده ناف نوزاد در طی یک هفته بعد از به خانه آمدن جمع میشود. 1 تا 2 هفته طول میکشد تا کاملا بیفتد. در این مدت اگر چه مادرتان به شما گفته که ناف را با الکل ضدعفونی کنید تحقیقات جدید نشان میدهد که الکل در پیشگیری از عفونت کار زیادی انجام نمی دهد.
در واقع استفاده از الکل برای ناف نوزاد حتی ممکن است زمان افتادن آن را طولانی تر کند. پرستاران معمولا توصیه میکنند تا ناف را در معرض هوای خشک قرار دهید. اگر هنگام حمام کردن نوزاد ناف خیس شد نگران نشوید بعد از حمام از باند خشک استفاده کنید.
در طی مدتی که نوزادتان این یادآور کوچک اتصال را با شما دارد. پوشک او را طوری ببندید تا به ناف مالیده نشود و آن را تحریک نکند. بالای پوشک را تا کنید تا 2 سانتی متر زیر ناف قرار بگیرد.
اگر بعد از چند هفته هنوز بندناف مانند نخ آویزان است در معاینه یک ماهگی نوزاد پزشک میتواند بدون درد آن را ببرد. داشتن دانه های قهوه ای رنگ داخل ناف نوزاد طبیعی است حتی بعد از اینکه ناف کاملا می افتد.
باقیمانده بند ناف به ندرت عفونی میشود. به هر حال اگر متوجه تورم ، چرک ، قرمزی یا بوی شدید اطراف ناف شدید به متخصص اطفال مراجعه کنید. وی میتواند با ماده ضدعفونی کننده محل را خشک و درمان کند.بازی‌های مناسب هفته اول نوزادی

” کوچولوی نازم خیلی دوست دارم! “
هرچه نوزاد را بیشتر در آغوش بگیریم نوازش کنیم و محبتمان را به  او ابراز کنیم وقتی بزرگ می‌شود بیشتر احساس امنیت و استقلال می‌کند و اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کند. نوزاد با این روش می‌آموزد که به اطرافیان نزدیک و والدین خود اعتماد کند.
- از طریق این بازی رابطه بین شما و نوزاد یک هفته‌ای تان را محکم‌تر می‌گردد.
روش بازی :
* نوزاد خود را در آغوش بگیرید و او را با ملایمت به دو طرف حرکت دهید.
* همین طور که او را حرکت می‌دهید با لحن آهسته و شعرگونه به او بگویید” محکم توی بغلم هستی و نازت می‌کنم.چون که خیلی دوستت دارم”.
* وقتی به کلمه “دوستت” رسیدید جایی از بدنش را ببوسید.مثلاً سر یا بینی یا انگشت پایش.
* وقتی فرزندتان بزرگ‌تر شود  ممکن است دوست داشته باشد باز هم با همدیگر این بازی را انجام دهید .
هفته اول نوزادی

تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اولتغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول

تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول یکی از هیجان انگیزترین خاطرات پدر و مادر ، مشاهده تغییرات سریع در نوزاد است. مهمترین این تغییرات، نحوه تنفس ، اجابت مزاج و افزایش وزن نوزاد می باشد. تغییرات سریع در نوزاد – قسمت اول


هفته دوم رشد نوزادهفته دوم رشد نوزاد

هفته دوم رشد نوزاد مطالب دو هفته ابتدایی زندگی نوزاد تقریباً شبیه به هم میباشدو در این دو هفته ابتدایی نوزاد بیشتر مواقع خواب است و شاید حتی برای شیر خوردن هم بیدار نشود و مجبور شوید برای تعویض پوشک و شیردهی او را بیدار کنید.نوزادان تازه متولدشده معمولاً 90% اوقات را در خواب سپری می‌کنند و شما می‌توانید از10% باقی‌مانده استفاده کنید و با کودکتان حرف بزنید و او را نوازش کنید. هفته دوم رشد نوزاد


ظاهر نوزاد تازه متولد شده – بخش اولظاهر نوزاد تازه متولد شده – بخش اول

ظاهر نوزاد تازه متولد شده – بخش اول کودک آنلاین: علاوه بر وضعیت فیزیکی نوزاد تازه متولد شده صرفاً با نگاه کردن نیز می توان چیزهای بسیاری آموخت. نوزاد در طی یکی دو روز اول احتمالاً انگشتان دست و پایش کبود و باقی بدن به رنگ صورتی است. این امر کاملاً طبیعی است.


رفتارهای شرطی نوزادرفتارهای شرطی نوزاد

رفتارهای شرطی نوزاد کودک آنلاین: نوزاد تازه متولد شده از الگوهای رفتاری شرطی شده به خصوصی برخوردار است که به اسم کُنش معروف اند. این رفتارها به مراکز پایین مغز مربوطند و ربطی به تفکر عقلانی یا عمل از روی نیت و قصد ندارند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران