کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول
رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول کودک آنلاین: هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد، ولی کودک شما برای اینکه راه رفتن، دویدن، لی‌لی کردن و پریدن را بیاموزد، ابتدا لازم است توانایی کنترل سر خود را به دست آورد. بنابراین وقتی کودک شما در سن چهار هفتگی شروع به بلند کردن خود می‌کند، درواقع شاهد نخستین تلاش‌های کودکتان برای راه رفتن هستید. رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول

رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول
کودک آنلاین: هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد، ولی کودک شما برای اینکه راه رفتن، دویدن، لی‌لی کردن و پریدن را بیاموزد، ابتدا لازم است توانایی کنترل سر خود را به دست آورد. بنابراین وقتی کودک شما در سن چهار هفتگی شروع به بلند کردن خود می‌کند، درواقع شاهد نخستین تلاش‌های کودکتان برای راه رفتن هستید.
در کلیۀ جنبه‌های رشد، پیشرفت از سر به‌طرف پا صورت می‌گیرد، بنابراین کنترل سر نخستین مرحلۀ اساسی در جابجایی حرکتی است.
در طی هفته‌های نخست، پاها و دست‌های کودک شما هرروز وضعیت رشد یافته تری به خود می‌گیرند که همۀ این وضعیت‌ها گام‌هایی به‌سوی نیل به جابجایی حرکتی موفقیت‌آمیز است. پس‌ازآن طی مراحل کاملاً محسوس، کودک شما هم‌زمان با قوی شدن عضلات، با دست‌ها و پاهای خود حرکات دقیق‌تر و هماهنگ‌تری انجام می‌دهد. این حرکات ابتدا کودک شما را قادر می‌سازند راست بنشیند، سپس با چهار دست‌وپا حرکت کند، بعد بایستد و سرانجام راه برود.
البته برخی بچه‌ها قبل از اینکه یاد بگیرند راه بروند ممکن است بیاموزند با روش‌های مختلف دیگری از مکانی به مکان دیگر نقل‌مکان کنند. برخی از آن‌ها درحرکت به‌وسیلۀ غلتیدن مهارت می‌یابند؛ عده‌ای ممکن است با جهش‌های متوالی روی نشیمنگاه خود جلو بروند؛ بعضی دیگر نیز با کمک یک دست و یک‌طرف باسن یا هر دودست و دو طرف باسن حرکت می‌کنند و برخی دیگر نیز با چهار دست‌وپا رو به عقب حرکت می‌کنند.
رشد جابجایی حرکتی، نوزاد
نوزادان نوعاً وضعیت‌های بدنی مشابهی به خود می‌گیرند. نوزاد سرش را به یک سمت که ترجیح می‌دهد برمی‌گرداند، خواه به پشت خوابیده باشد و خواه روی شکم، دست‌ها و پاهایش را به داخل بدنش جمع کند.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
برای اینکه کودک خود را قادر سازید وضعیت‌های رشد یافته تری به خود بگیرد، تمرینات ملایم پا را که شامل خم و راست کردن پا می‌شود، انجام دهید. بزرگی نسبی سر کودک شما، که تقریباً یک‌چهارم تمام طول بدن او است، سنگین‌تر از آن است که عضلات پشت و گردنش قادر به بلند کردن آن باشند. روزی دو یا سه بار او را طوری نگه‌دارید که صورتش رو به پایین باشد تا عضلاتش قوی شوند و گردنش محکم شود.
رشد جابجایی حرکتی، 4 هفتگی
هنوز عضلات گردن کودک شما ضعیف است؛ سر او پایین می‌افتد مگر اینکه نگهش دارید؛ اگر به رو خوابیده باشد می‌تواند چانه‌اش را چند ثانیه از روی تشک بردارد، و اگر در وضعیت نشسته نگه‌داشته شود ممکن است چند لحظه سرش را بالا بگیرد.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
اقداماتی را که در مورد نوزاد گفته شد ادامه دهید. انگشتان خود یا اسباب‌بازی یا شیء دیگری را در میدان دید کودک خود به‌طرف بالا حرکت دهید تا به حرکت دادن سر خود تشویق شود.رشد جابجایی حرکتی، 6 هفتگی
کودک شما می‌تواند صورتش را تا زاویۀ 45 درجه نسبت به تشک بالا آورد، موقعی که او را می‌نشانید سرش کمتر می‌افتد و وقتی رو به پایین نگه‌داشته می‌شود، می‌تواند برای چند دقیقه سرش را در امتداد بدن نگه دارد. زانوها و باسن او در حال نیرومند شدن هستند و به‌اندازۀ گذشته جمع نمی‌شوند.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
اشیای خوش‌رنگ را به‌گونه‌ای در مقابل سر او بگذارید که برای دیدن آن‌ها مجبور باشد سرش را بلند کند. برای تقویت کل پاهایش، از تمرینات کشیدن پا هنگام عوض کردن کهنه‌هایش، استفاده کنید.
رشد جابجایی حرکتی، 8 هفتگی
کودک شما می‌تواند در حال ایستاده یا نشسته یا دمر، سرخود را بالا نگه دارد، ولی نه برای مدت طولانی. وقتی او را به‌صورت دمر نگه‌دارید، می‌تواند سر را در امتداد بدن نگه دارد.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
برای آموزش حس تعادل که در گوش‌ها، مغز، نخاع و عضلات کودک شما درک می‌شود او را به‌عنوان بازی در حالت ایستاده نگهدارید. برای اینکه به محیط اطرافش علاقه‌مند شود، کودک خود را به حالت نشسته قرار دهید و اشیاء نرم و خوش‌رنگ را به او نشان دهید.
رشد جابجایی حرکتی، 12 هفتگی
اکنون کودک شما می‌تواند در حالت دمر، سرخود را دائماً بالا نگه دارد و اگر او را به حالت نشسته یا تکیه قرار دهید، به‌ندرت سرش می‌افتد.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
برای تقویت بیشتر عضلات گردن و شانۀ کودک، گاهی که به پشت خوابیده است او را به‌صورت بازی به حالت نشسته بکشید. برای اینکه او را تشویق کنید دست خود را دراز کند، هنگامی‌که به رو خوابیده است، اشیاء نرم را در مقابل او قرار دهید. با این مانور او یاد می‌گیرد وزن خود را روی یک دست بیندازد و دست دیگر خود را دراز کند.
رشد جابجایی حرکتی، 16 هفتگی
اکنون کودک شما دوست دارد بنشیند و به اطراف نگاه کند، ولی به کمک احتیاج دارد. هنگامی‌که او را می‌کشید تا بنشیند، سرش کمی افتادگی پیدا می‌کند. او می‌تواند سرش را راست نگه دارد، هرچند هنوز هم اگر حرکت ناگهانی بکند سر او تاب می‌خورد و در حالت دمر می‌تواند مستقیماً به شما نگاه کند.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
برای تقویت عضلات تنۀ کودک، بازی‌هایی با او بکنید که باعث شوند به دو طرف خود بچرخد. برای اینکه او را تشویق به تعادل مستقل و حداکثر حرکات کنید، چند اسباب‌بازی نرم به او بدهید که مجبور باشد دستش را برای رسیدن به آن‌ها دراز کند. او را با تکیه‌گاه مناسب (در صورت لزوم با استفاده از بالش) روی صندلی بنشانید.رشد جابجایی حرکتی، 20 هفتگی
اکنون کودک شما سر خود را به‌طور کامل کنترل می‌کند. حتی وقتی در حالت نشسته قرارگرفته یا به اطراف تکان می‌خورد، سرش نمی‌افتد.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
برای اینکه کودک شما راه برود باید سرش کاملاً استوار باشد. برای اینکه در این زمینه پیشرفت کند، او را زیاد تاب و تکان بدهید.
رشد جابجایی حرکتی، 24 هفتگی
عضلات کودک شما آن‌قدر قوی شده است که می‌تواند مقدار زیادی از وزنش را روی ساعدهایش بیندازد؛ درحالی‌که دست‌هایش را به‌عنوان تکیه‌گاه جلو گذاشته است می‌نشیند. می‌تواند دست‌هایش را دراز کند تا بلندش کنید و می‌تواند بدون تکیه به‌جایی، چند دقیقه در صندلی بچه بنشیند.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
به‌منظور تقویت استخوان‌ها و عضلات که برای راه رفتن ضروری است، بازی‌های پر جنب‌وجوش با کودک خود انجام دهید. برای اینکه او را تشویق کنید شکم خود را به‌عنوان آمادگی برای چهار دست‌وپا رفتن از روی زمین بردارد هواپیما بازی کنید، به این صورت که همراه با کودک روی شکم بخوابید و هر دودست و تنۀ خود را از زمین بلند کنید. به‌عنوان پاداش اینکه توانسته است دستانش را دراز کند، او را به بالا و پایین انداختن تشویق کنید.
رشد جابجایی حرکتی، 28 هفتگی
در این سن کودک شما می‌تواند وقتی‌که روی شکم خوابیده است، وزن خود را با یک دست تحمل کند، بدون تکیه‌گاه بنشیند، وقتی به پشت خوابیده است سر خود را خودبه‌خود بلند و هنگامی‌که او را سرپا نگه می‌دارید تمام وزنش را روی زانوها و باسن خود که صاف نگه‌داشته است تحمل کند.
چگونه می‌توانید کمک کنید.
برای اینکه کودکتان را مجبور کنید در حالت درازکش سر خود را بلند کند، اسباب‌بازی‌هایی که کمی خارج از دسترس او باشند به او نشان بدهید. برای اینکه کودکتان را وادارید تمام وزن خود را تحمل کند، انواع بازی‌های ایستاده را انجام دهید.
منبع: همۀ کودکان تیزهوش‌اند اگر ...
رشد جابجایی حرکتی در نوزادان - قسمت اول
رشد جابجایی حرکتی در نوزادان – قسمت دومرشد جابجایی حرکتی در نوزادان – قسمت دوم

رشد جابجایی حرکتی در نوزادان – قسمت دوم کودک شما ممکن است برای حرکت کردن تلاش کند. او برای رسیدن به اسباب‌بازی دست خود را دراز می‌کند. ممکن است بدن خود را به عقب و جلو تکان دهد. باسن و زانوهای او قویی‌تر شده است و او از اینکه می‌تواند ضمن ایستادن تمام وزن خود را تحمل کند، لذت می‌برد. رشد جابجایی حرکتی در نوزادان – قسمت دوم


مهارت راه رفتن کودکان مهارت راه رفتن کودکان

مهارت راه رفتن کودکان :کودکان از بدو تولد برای راه رفتن خود تلاش می‌کنند آن‌ها با دست و پا زدن‌های متوالی به بالا بردن قدرت ماهیچه‌ای خود به طور غریزی کمک می‌کنند. پس از اینکه کودک مهارت‌های گردن گرفتن ، نشستن ، سینه‌خیز رفتن ، غلتیدن و چهار دست و پا رفتن را آموخت آنگاه پیش‌زمینه آن را دارد که مهارت راه رفتن را نیز بیاموزد. مهارت راه رفتن کودکان


رشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اولرشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اول

رشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اول کودک آنلاین: نوزادان در بدو تولد دارای چند بازتاب (رفلکس) غیرارادی هستند. برای کسب مهارت‌های دستی ابتدا باید این بازتاب‌ها از بین بروند. بازتاب چنگ زدن نوزاد، که آن‌قدر نیرومند است که می‌تواند وزن او را تحمل کند، باقیمانده از عصری است که نیاکان بدوی ما لازم بوده به شاخه‌های درختان چنگ بزنند. رشد مهارت‌های دستی در کودکان - قسمت اول


مراحل یادگیری نشستن نوزادانمراحل یادگیری نشستن نوزادان

مراحل یادگیری نشستن نوزادان نوزاد تازه به دنیا آمده به هیچ وجه کنترلی بر سر یا بدن خود ندارد. اگر او را بنشانید بدنش کاملا گرد شده و سرش به سوئی می افتد مراحل یادگیری نشستن نوزادان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران