کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

2
مشکلات شایع شیرخواران –قسمت دوم
مشکلات شایع شیرخواران –قسمت دوم نوزادان در حدود سن دو هفتگی تا سه ماهگی غالبا دچار نوعی گریه ی غیرقابل آرام کردن می شوند که به قولنج ( کولیک یا دل پیچه) معروف است. کودک ممکن است پاهای خود را بالا بیاورد چنانکه گویی از چیزی به شدت درد می کشد و صورتش به شدت سرخ شود. مشکلات شایع شیرخواران –قسمت دوم

مشکلات شایع شیرخواران –قسمت دوم
قولنج ( باد شکم)
نوزادان در حدود سن دو هفتگی تا سه ماهگی غالبا دچار نوعی گریه ی غیرقابل آرام کردن می شوند که به قولنج ( کولیک یا دل پیچه) معروف است. کودک ممکن است پاهای خود را بالا بیاورد چنانکه گویی از چیزی به شدت درد می کشد و صورتش به شدت سرخ شود.
یکی از علل شایع حالت بالانیاوردن هوایی است که هنگام شیرخوردن یا گریه کردن وارد معده ی کودک شده است ؛ این هوا به روده ی کوچک میرود و باعث درد و انقباضات شدید می شود.
در (( قولنج شامگاهی)) کودک چند ساعت در اوایل شب چنان گریه می کند که گویی شدیدا درد میکشد . غالبا کودکانی که شیر مادر میخورند گرفتار این حالت میشوند و ممکن است گرسنگی نیز یکی از عوامل موثر در آن باشد.
حتی اگر مدت زیادی از آخرین باری که کودک شیرخورده است نگذشته باشد بد نیست باز هم به او شیر بدهید. اگر شیر خودتان را به کودک می دهید ذخیره ی شیر شما ممکن است اوایل شب که خسته هستید کاهش یابد و باید دفعات شیر دادن به کودک را افزایش دهید.
فشار عصبی ناشی از گریه ی بلاانقطاع کودک ممکن است سبب کاهش بیشتر شیر شود و به مشکل دامن بزند.
تکان دادن کودک یا راه رفتن در حالی که او را در آغوش دارید . اندکی گرداندن او با اتومبیل یا مالیدن شکم ، ممکن است او را موقتا آرام کند. اگر کودک را با شیر خودتان تغذیه می کنید سعی کنید در طول روز استراحت کنید تا میزان شیر در شب زیاد باشد. هرچدن فراورده های زیادی وجود دارد که ادعا می شود قولنج شامگاهی را تخفیف میدهند اما شواهد پزشکی دال بر صحت این ادعاها وجود ندارد.
نارسایی رشد
منظور از نارسایی رشد ، ناکافی بودن افزایش وزن کودک در مقایسه با نمودارهای استاندارد رشد می باشد. البته بیشتر کودکانی که به کندی وزن اضافه می کنند کاملا سالم اند و اگر سرعت افزایش وزن فرزند شما کم است نباید نگران شوید.
ممکن است انتظارات مادر در مورد افزایش وزن کودک غیرواقع بینانه باشد و عواملی مانند وزن زمان تولد و اندازه ی والدین نادیده گرفته شوند.
کودک باید به طور منظم به درمانگاه یا مطب پزشک برده شود تا تغییرات واقعی وزن او به صورت نمودار ثبت شود و توسط یک متخصص کنترل گردد. اگر ثابت شد که میزان افزایش وزن کودک غیرطبیعی است ، پزشک سعی می کند دریابد که علت این امر مسائل جسمانی یا سوءجذب است یا مشکلات عاطفی و اجتماعی.دندان درآوردن
اولین دندان شیری در حدود سن 6 ماهگی و آخرین آنها حدود سه سالگی بیرون می آید . بیرون آمدن دندان های پیشین معمولا کودک را زیاد ناراحت نمی کند ولی بیرون زدن دندان های نیش و آسیا ممکن است با ناراحتی های فراوان همراه باشد.
نشانه های اولیه ی دندان درآوردن عبارت اند از جاری شدن آب دهان ، قرمز شدن لثه در محل بیرون آمدن دندان و سرخی گونه ها. کودک ممکن است کم طاقت شود و در مورد تغذیه اش مشکل به وجود آید. گاز گرفتن اجسام سفت ، مانند نان سوخاری یا دندان گیر ممکن است ناراحتی برخی از بچه ها را کاهش دهد. میتوانید برای کاهش درد کودک از شربت یا قطره ی استامینوفن استفاده کنید.
نباید علائمی مانند تب یا اسهال را به حساب دندان در درآوردن بگذارید زیرا هیچ دلیل پزشکی مبنی بر ارتباط این دو با دندان درآوردن وجود ندارد.
اختلالات
کودکان نیز مانند بزرگسالان از نظر نیاز به خواب با یکدیگر تفاوت دارند بنابراین اگر نوزادتان کمتر یا بیشتر از نوزاد دیگری که هم سن اوست می خوابد نتیجه نگیرید که مشکلی وجود دارد. مشکلات خواب از بیقراری در زمان خواب تا بیدارشدن در شب یا نخوابیدن در روز متغیر است.
وضعیت خواب کودک تنها زمانی دردسر ساز میشود که مزاحم برنامه ی معمول والدین یا خود کودک شود.
تا 3 یا 4 ماهگی بیشتر کودکان دیگر شیرخوردن متعدد شبانه نیاز ندارند و ممکن است اصلا در طول شب بیدار نشوند. عاقلانه این است که الگوی منظمی برای کارهای معمول زمان خواب برقرار کنید که شامل ساعتی مشخص برای خوابیدن و یک رشته اعمال همیشگی قبل از آن مانند استحمام و شیرخوردن باشد.
معمولا در اثر بیماری یا هر گونه اختلال در روند معمول زندگی کودک مانند دور بودن از خانه در تعطیلات اشکالات موقتی در رابطه با خواب کودک ایجاد میشود.
پیشگیری از مرگ ناگهانی شیرخواران
مرگ ناگهانی شیرخواران بسیار نادر است اما رعایت نکات زیر برای پیشگیری از آن اهمیت دارد :
•    کودک را به پشت بخوابانید.
•    سیگار نکشید و کودک خود را خارج از محیط های آلوده به دود نگه دارید.
•    مراقب باشید کودک بیش از حد گرمش نشود.
•    کودک را در نیمه ی تحتانی گهواره بخوابانید تا در اثر تکان خوردن زیر ملحفه نرود.
•    اگر احساس می کنید حال کودک خوب نیست با پزشک تماس بگیرید.
منبع : کتاب همه کودکان سالم اند اگر...
مشکلات شایع شیرخواران –قسمت دوم
مشکلات شایع شیرخواران – قسمت اولمشکلات شایع شیرخواران – قسمت اول

مشکلات شایع شیرخواران – قسمت اول نوزادان معمولا دچار انواع مشکلات جزئی مانند دندان درآوردن ، مشکلات تغذیه و خواب می شوند. هر چند بیشتر این مسائل با بزرگتر شدن کودک برطرف میشود اما ممکن است باعث نگرانی و فشار روحی زیادی در والدین شود به خصوص اگر چند مشکل همزمان بروز کند. مشکلات شایع شیرخواران – قسمت اول


مصرف مایعات در شیرخوارانمصرف مایعات در شیرخواران

مصرف مایعات در شیرخواران : آب رودخانه‌ها و امثال آن را بایستی 10 تا 15 دقیقه بجوشانید بدین وسیله می‌توانید باکتری‌ها ، لاروها، انگل‌های درون آن را از بین ببرید. از دادن آب معدنی به شیرخواران خودداری کنید زیرا املاح موجود در آن برای کودک مناسب نیست. مصرف مایعات در شیرخواران


نکات تغذیه ای تکمیلی برای شیرخواراننکات تغذیه ای تکمیلی برای شیرخواران

نکات تغذیه ای تکمیلی برای شیرخواران : *کودک در سنین 6 تا 9 ماهگی دوست دارد کار بزرگ‌ترها را تقلید کند بنابراین هنگام غذا دادن خودتان هم همراه با او- دهانتان را باز کنید- این کار را چند بار تکرار کنید. هر ماده غذایی را که به او می‌دهید خصوصاً اگر جدید باشد نام ببرید تا کودک علاوه بر طعم آن با اسمش هم آشنا شود نکات تغذیه ای تکمیلی برای شیرخواران


میزان رشد شیرخوار در یکسال اول زندگیمیزان رشد شیرخوار در یکسال اول زندگی

میزان رشد شیرخوار دریکسال اول زندگی کودک از بدو تولد تا سن یک سالگی رشد سریع دارد. اگر وزن کودک هنگام تولد 3 کیلوگرم باشد در آخر یک سالگی وزن او 3 برابر یعنی حدود 9 کیلوگرم می‌گردد و در آخر سال دوم چهار برابر وزن تولد خود یعنی 12 کیلوگرم می‌شود. میزان رشد شیرخوار در یکسال اول زندگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران