کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
دو تا سه ماهگی نوزاد – بخش اول
سه ماهگی نوزاد : کودک‌تان حالا واقعاً یاد می‌گیرد که چگونه از بدنش استفاده کند و آن را کنترل نماید. این بدین معناست که او: - عضلات گردن نیرومندتری دارد بنابراین زمانی که او می‌نشیند، گردنش کمتر عقب می‌افتد. سرش را برای چند دقیقه در حالت نشسته ثابت نگه میدارد اما پشتش هنوز خمیده است.

دو تا سه ماهگی نوزاد – بخشِ اول
•    رشد حرکتی
کودک‌تان حالا واقعاً یاد می‌گیرد که چگونه از بدنش استفاده کند و آن را کنترل نماید. این بدین معناست که او:
- عضلات گردن نیرومندتری دارد بنابراین زمانی که او می‌نشیند، گردنش کمتر عقب می‌افتد. سرش را برای چند دقیقه در حالت نشسته ثابت نگه میدارد اما پشتش هنوز خمیده است.
- می‌تواند زمانی که درون تختش خوابیده سرش را بالا بیاورد و نگه دارد و آموخته که چگونه سینه‌اش را با کمک دستان و بازوانش بالا بکشد.
- در حالیکه خوابیده است، خم کردن زانوهایش را تمرین می‌کند.
- از کنترلی که حالا روی حرکاتش دارد لذت می‌برد و زمانی که خوابیده است، بازوهایش را تکان میدهد و لگد می‌زند. به‌همین دلیل هرگز او را بدون مراقب روی میز یا تخت بدون محافظ رها نکنید.
•    رشد کلامی
او متوجه صدای خودش می‌شود و از هر فرصتی برای امتحان کردن آن استفاده می‌کند. برای انجام این کار او:
- همۀ صداها از جمله جیغ، غرغر، فریاد و زمزمه‌ها را برای نشان دادن احساساتش درمی‌آورد.
- از زبان بدنش نیز استفاده می‌کند و برای نشان دادن لذتش، حرکات هیجان زده‌ای با بدن خود نشان میدهد.
- ممکن‌است تولید حروف صامت را به‌مصوت‌ها اضافه کند. این کار معمولاً با تولید حرف میم آغاز می‌شود. شما می‌توانید به‌او با نشان دادن نحوه پوف کردن کمک کنید.
- از حروف "پ" و "ب" وقتی ناراحتید، استفاده کنید. در سه ماهگی کودک‌تان از صداهایی مثل "ج" و "ک" در زمان شادی استفاده خواهد کرد.•    رشد اجتماعی
کودکتان می‌آموزد که دوستانه رفتار کردن با پاداش روبه‌رو می‌شود زیرا شما به‌او با نوازش، عشق و علاقه و صدایی آرامبخش پاسخ می‌دهید و برای محک زدن این امر او:
- بیشتر لبخند می‌زند تا شما بیشتر به‌او لبخند بزنید.
- در برخورد با شما به‌طور خودبه‌خودی لبخند می‌زند.
- سرش را به‌سمت صدای شما برمی‌گرداند بنابراین شما را می‌بیند و با لبخند، تکان خوردن و لگد زدن به‌شما خوش‌آمد می‌گوید.
•    رشد مهارت دستی
حرکات دستش بیشتر تعمدی هستند و هماهنگی چشم و دستش بسیار دقیق‌تر می‌شود. شما می‌توانید این امر را به‌این صورت ببینید که او:
- لباس‌هایش را با دستانش می‌کشد و درمی‌آورد زیرا مهارت چنگ زنی‌اش بهتر شده است.
- مرتب دستانش را بررسی می‌کند گویی که آنها منبع علاقه‌اش هستند.
- دستانش را به‌سمت بیرون نگه میدارد چنان که گویی آماده گرفتن چیزهای مورد علاقه‌اش هستند. او به‌دقت به‌آنها نگاه می‌کند اما هنوز نمی‌تواند آنها را بگیرد. این توانایی در ماه بعد حاصل می‌شود.
- جغجغه را برای یک یا دو دقیقه نگه میدارد زیرا خود نمیتواند آن را بیندازد و زمانیکه افتاد، هیچ تلاشی برای برداشتن مجدد آن انجام نمیدهد. در سه ماهگی او شروع به‌حرکت دادن دستانش می‌کند و درمی‌یابد که می‌تواند با جغجغه صدا درآورد.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
سه ماهگی نوزاد
دو تا سه ماهگی نوزاد – بخش دومدو تا سه ماهگی نوزاد – بخش دوم

سه ماهگی نوزاد - مسحور بدن خودش می‌شود و می‌فهمد که میتواند آن را حرکت دهد. این نخستین گام در درک مفهوم علت و معلولی است. - از نگاه کردن به‌دستان و انگشتانش درحالی‌که آنها را جلوی صورتش حرکت می‌دهد، لذت می‌برد.


از بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش اولاز بدو تولد تا یک ماهگی نوزاد – بخش اول

تولد تا یک ماهگی نوزاد کودک شما از لحظۀ تولد توان درک و فهم دارد، او یک موجود بی‌جان نیست. شما می‌توانید پیشرفتهای او را در ماه اول روی یک نمودار مشخص کنید. برای مثال او در روز اول با شنیدن صدای شما آرام و بی‌تحرک و گوش به‌زنگ شده، بدنش از حرکت بازمی‌ایستد و بر روی شنیدن تمرکز می‌کند.


یک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت دومیک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت دوم

دو ماهگی نوزاد : رشد اجتماعی - ممکن‌است برای دوره‌های طولانی‌تری بعد از رسیدگی‌های شما بیدار بماند و از تماشای آن‌چه در حال انجام آن هستید، لذت ببرد. - اگر چیزی را دوست نداشته باشد یا اگر چیزی او را ناراحت کند، این را به‌شما نشان خواهد داد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران