کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش دوم
حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش دوم حتی بدون صحبت کردن ، کودک میتواند حضور خود را با عطسه کردن ، سکسکه کردن ، صداهایی مشابه قرقره کردن و جیغ جیغ کردن و تولید صداهای جیر جیر مانند نشان دهد. تمام این صداها ، هر چقدر هم عجیب باشند ، اما کاملا طبیعی هستند. حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش دوم

حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش دوم
حتی بدون صحبت کردن ، کودک میتواند حضور خود را با عطسه کردن ، سکسکه کردن ، صداهایی مشابه قرقره کردن و جیغ جیغ کردن و تولید صداهای جیر جیر مانند نشان دهد. تمام این صداها ، هر چقدر هم عجیب باشند ، اما کاملا طبیعی هستند.
صداهایی شبیه به قرقره کردن یا جیغ جیغ کردن بیشتر از نوزادان 2 تا 3 ماهه شنیده میشود. یکی از علل تولید این گونه صداها میتواند بزاق زیادی باشد که به دلیل نزدیک شدن به مرحله دندان درآوردن در دهان کودک جمع میشود و باعث ایجاد صدای قل قل کردن در دهان و گلوی نوزاد می گردد.
پزشکان دقیقا هنوز علت سکسکه کردن در نوزادان را – که کاملا بی خطر بوده و اغلب اوقات اتفاق می افتد – نمی دانند. عطسه کردن و صداهایی مثل فین فین کردن معمولا به ذرات ریز گرد و غبار مربوط میشود که وارد مجاری بینی کودک شده و ایجاد مزاحمت می کند و به دلیل این که هنوز موهای درون بینی رشد نکرده اند ، امکان فیلتر کردن آنها وجود نداشته و باعث عطسه ی مداوم می گردند.
نوزادان زیاد می خوابند ، ولی نه در شب
وقتی نوزادان در حال تجربه کردن دوران پر تکاپو و شهودی خود هستند ، بیشتر اوقات در خواب به سر می برند. در طی هفته های اول زندگی ، نوزادان 18 تا 22 ساعت در روز می خوابند.
باید با مهارت و زیرکی سعی نمایید که قسمت بیشتر این مدت خواب در هنگام شب سپری شود. شما میتوانید او را برای مدت بیشتری در طول روز بیدار نگه دارید تا شب ها بهتر بخوابد. ولی با این حال باز می بینید که حتی تا 3 نیمه شب نیز هنوز بیدار بوده و دوست دارد به بازی کردن ادامه دهد ، زیرا که بلافاصله بعد از شام ، خواب خوبی کرده است و شما نتوانستید او را بیدار نگه دارید.
میتوانید با ملایمت و بدون دغدغه ساعات خواب کودکان را پس و پیش کنید برای این منظور سعی کنید با بازی کردن یا حمام کردن او ، برای مدت طولانی تری در بعد از ظهر وی را بیدار نگه دارید.
همچنین میتوانید شب و روز مصنوعی در خانه ایجاد کنید ( بعد از ظهرها نور چراغ ها را کم کنید و از جنب و جوش او بکاهید ) این راهکارها میتواند به کودکتان کمک کند تا ساعات بیشتری از شب را بخوابد.
والدین باید بدانند که صرفا از خواب آسوده ی شبانه شان محروم نمیشوند ، بلکه خیلی چیزهای دیگر نیز در انتظارشان است. آها باید منتظر دو یا سه ماه شب بیداری برای غذا دادن به کودک ، عوض کردن پوشک و دیگر کارهای مربوط او باشند .
بعضی والدین خوابیدن همزمان خود و کودکشان را راهی عملی برای خواب بهتر همه ی اعضای خانواده می دانند.
کودک قادر به دیدن شما ، یعنی تمام چیزی که به آن نیاز دارد ، می باشد
دانشمندان فاصله ای را که نوزادان قادر به دیدن اشیا هستند ، 45 سانتی متر یا کمتر ، تعیین کرده اند. این فاصله تقریبا به اندازه ی فاصله ی چشمان کودک تا صورت شماست.
هنگامی که او را در آغوش می گیرید ، کودک به راحتی میتواند از جایی که سرش قرار دارد ، یعنی از خمیدگی آرنج شما ، چهره ی تان را شفاف ببیند ، چیزی که همواره دیدنش برای او جذاب است.
چهره های مختلف به خصوص آنهایی که برای کودک آشنا هستند ، برای هفته های متوالی آغاز عمر کودک ، یعنی در زمانی که او در حال تکامل و قدرت بخشیدن به تمرکز دیدش بر روی اجسام مختلف است ، جذاب بوده و او را مجذوب و خیره می کنند.نوزادان قادرند کسانی را که در حال مراقبت کردن روزانه و نگهداری از آنها هستند را از روی چهره شان ( البته اگر به اندازه ی کافی نزدیک صورت کودک باشند ) و نیز از صدایشان بشناسند. آزمایشات نشان داده است که نوزادان ، حتی آنهایی که فقط چند هفته از عمرشان گذشته ، نسبت به صدای مادر و پدرشان عکس العمل نشان داده و سرشان را به طرف آنها برمی گردانند ، در حالی که این عکس العمل در مورد افراد غریبه رخ نمی دهد.
تحقیقات همچنین نشان داده است که میزان پاسخ و عکس العمل کودکان نسبت به رنگ های سفید و سیاه بیشتر است ( کودک بعد از 4 ماهگی نسبت به سایر رنگ ها نیز پاسخ می دهد). این تحریکات بینایی نسبت به اشیای مختلف و رنگ ها ، در تکامل رابطه ی مغزی – چشمی او اثر به سزایی دارند.
اشیا در حال حرکت ، اسباب بازی ها و یا حتی پنکه روشن که از سقف آویزان است ، برای کودکی که در حال تمرین دادن چشمانش و شکل دادن ارتباطات لازم در مغزش می باشد ، جذاب و خیره کننده است.
نوزادان دائما در حال خوردن هستند!
معده ی نوزاد تقریبا اندازه ی یک گردو است و به همین سبب او دائما در حال شیر خوردن خواهد بود. دلیل دیگر آن این است که شیر سریعا هضم می شود و کمتر از 30 دقیقه از معده ی نوزاد خارج می گردد.
کودکانی که از شیرخشک تغذیه می کنند ، دیرتر از کودکانی که از شیر مادر تغذیه می گردند ، گرسنه میشوند. زیرا غذا از معده شان در مدت طولانی تری خارج می شود. البته حتی این کودکان نیز باید مرتبا تغذیه شوند.
به طور کلی نوزادان در طی هفته های اول زندگی هر 2 تا 4 ساعت یک بار شیر می خورند. توصیه می شود که شیردادن باید براساس نیاز کودک به خوردن باشد و نه مطابق یک برنامه ی خاص و همچنین باید تا هنگامی که کودک احساس سیری می کند ، ادامه داشته باشد.
گرسنگی در کودکان گاهی توأم با گریه کردن است ، که در این مواقع اگر عکس العمل شما سریع باشد ، میتوانید مانع از این شوید که او شیر را به شدت از دهانش بیرون بپاشد و شیردادن را برای شما مشکل کند.
چه موقع میتوانید بفهمید که او سیر شده است؟ بیشتر نوزادان وقتی سیر می شوند ، دست از مکیدن برمی دارند و شیشه و یا سینه ی مادر را دیگر نمی گیرند. همچنین وقتی کودک خودش را خیس می کند ، نشانه ی سیر شدن اوست.
کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ، ممکن است 8 تا 10 بار در روز مدفوع کنند . اما در مورد کودکانی که با شیر مادر تغذیه نمی شوند ، تعداد دفعات دفع کمتر است.
منبع : کتاب نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک
حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش دوم
حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش اولحقایقی درباره ی نوزادتان – بخش اول

حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش اول کوچکی بیش از اندازه و ظرافت فوق العاده کودکان در وهله ی اول برای والدینی که صاحب اولین فرزند خود می شوند ، غیرمنتظره بوده و آنها را شوکه میکند. برای آنها این کوچولوی تازه به دنیا آمده یک معمای مسحور کننده است که از طرز نگاه کردنش تا نرمی پوست او ، برایشان به یک راز می ماند. حقایقی درباره ی نوزادتان – بخش اول


ظاهر نوزاد تازه متولد شده – بخش اولظاهر نوزاد تازه متولد شده – بخش اول

ظاهر نوزاد تازه متولد شده – بخش اول کودک آنلاین: علاوه بر وضعیت فیزیکی نوزاد تازه متولد شده صرفاً با نگاه کردن نیز می توان چیزهای بسیاری آموخت. نوزاد در طی یکی دو روز اول احتمالاً انگشتان دست و پایش کبود و باقی بدن به رنگ صورتی است. این امر کاملاً طبیعی است.


قد و وزن در نوزادان تازه متولد شدهقد و وزن در نوزادان تازه متولد شده

قد و وزن در نوزادان تازه متولد شده قد و وزن نوزادان هم مانند قیافه‌شان باهم متفاوت است ، مدل رشد هر نوزاد بسته به عوامل محیطی و ژنتیکی نیز با دیگری فرق خواهد داشت. با توجه به دوران بارداری متفاوتی که زنان دارند در نهایت نوزادانی با قد و وزن متفاوت،به دنیا می‌آورند. قد و وزن در نوزادان تازه متولد شده


قیافه نوزادقیافه نوزاد

قیافه نوزاد شکل و قیافه نوزاد بعد از تولد ، شباهتی به عکس های کودکانی که در کتاب ها دیده اید ندارد. بعضی از نویسندگان ، قیافه نوزاد را به قیافه کودکانی که در مسابقه زیبایی کودک شرکت می کنند تشبیه کرده اند ، ولی حتی مادر نوزاد این عقیده را ندارد. قیافه نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران