کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
نوزاد را برانگیزید – بخش دوم
نوزاد را برانگیزید – بخش دوم کودک آنلاین: در هشت یا نه ماهگی کودکتان استفاده از انگشت ها و شست ها را به صورت جداگانه شروع می کند. این زمانی است که گیرایی (بین شست و انگشت اشاره) رشد می کند و کودک می تواند مدت ها (حداقل از دید خودش) با شادی سرگرم شود، سعی می کند گندمک را بردارد و به دهان ببرد.

نوزاد را برانگیزید – بخش دوم     
کودک آنلاین: در هشت یا نه ماهگی کودکتان استفاده از انگشت ها و شست ها را به صورت جداگانه شروع می کند. این زمانی است که گیرایی (بین شست و انگشت اشاره) رشد می کند و کودک می تواند مدت ها (حداقل از دید خودش) با شادی سرگرم شود، سعی می کند گندمک را بردارد و به دهان ببرد.
در این مرحله او با مالیدن اشیاء بین شست و انگشت اشاره می تواند اشیاء را حس کند. با به هم دوختن چند نوع مختلف پارچه ابریشمی، مخمل، مخمل کبریتی و تور می توانید یک اسباب بازی ایمن برای بازی کودک در خودرو تهیه کنید.
او همچنین تمایل دارد که انگشت خود را در چیزهای مختلف فرو ببرد. به زودی بعد از این مرحله، کودک رها کردن اشیاء را می آموزد. اولین بار، هنگامی که کودک روی صندلی نشسته است، این موضوع را درمی یابد؛ زیرا به عمد اشیایی را پایین می اندازد و از شما انتظار دارد بارها و بارها آنها را بردارید.
این کار برایش یک بازی است و اگر میل ندارید او این بازی را با غذایش انجام دهد، فرصت های دیگر برای بازی با توپ ها و مکعب های مختلف به او بدهید. (سبدی زیر صندلی قرار دهید و کودک را به انداختن اشیاء در آن تشویق کنید، به این ترتیب جمع و جور کردن بعد از بازی بسیار ساده تر می شود).
در سن کم و بیش نه ماهگی، کودک ممکن است آمادگی قلم به دست گرفتن و خط خطی کردن را داشته باشد. آمادگی برای این بازی به معنی داشتن قدرت به دست گرفتن یک مداد شمعی بزرگ یا تکه ای گچ و استفاده از آن برای خط خطی کردن روی کاغذ نیست، بلکه به اصرار و علاقۀ او برای به دهان بردن مداد شمعی یا گچ مربوط می شود.
چنانچه مایل به نگهداری اولین خط خطی های فرزندتان باشید، روی کاغذ اسپری مو بپاشید. فقط دقت کنید که به هیچ وجه این کار را نزدیک کودک انجام ندهید.کودک را برانگیزانید
از زمان بازی استفادۀ دوگانه ببرید. فرزندتان باید فرصت های زیادی برای لگد پرانی داشته باشد (می توانید یک حوله حمام را بالای سر کودک بگیرید و او را به لگد زدن به آن تشویق کنید).
در حقیقت هرچه کودک مدت بیشتری را در حالات مختلف روی فرش بگذراند، برای او مفید خواهد بود، برخلاف صندلی های خودرو، تاب ها و کریرهای نوزاد. زمانی که کودک روی فرش قرار گرفته است، کنترل بیشتری بر چگونگی حرکاتش دارد.
روی شکم قرار گرفتن کودک از همان ابتدا اهمیت فراوانی دارد. نوزادی که روی شکم قرار دارد، برای بلند کردن و چرخاندن سرش تلاش می کند. او برای بلند شدن شنا می رود و با گذر زمان و رشد ماهیچه ها، لرزان لرزان روی زانوهایش بلند می شود. در نهایت، قرار گرفتن روی شکم به خزیدن کودک منجر می گردد.
بنابراین زمانی که کودک آمادۀ بازی است، ضرورتی ندارد که او را روی صندلی کودک بنشانید یا بر پشت بخوابانید. آکادمی امریکایی متخصصان کودکان توصیه می کند که هر روز کودک را روی شکم، تحت نظارت یک بزرگسال، بخوابانید.
یک پتو یا لحاف (نه از نوع پفدار و لغزنده، بلکه پنبه ای که به سادگی روی فرش قرار می گیرد) را به عنوان زیرانداز کودک در نظر بگیرید. کف اتاق بدون فرش و زیر انداز بسیار سفت و سخت است و پرزهای موکت و قالی ممکن است در نهایت استنشاق یا بلعیده شوند.
برای تشویق کودک به بلند کردن سر، روبه روی او دراز بکشید یا چند اسباب بازی رنگارنگ مقابلش قرار دهید. با شروع خزیدن کودک، تعدادی کوسن کنار او قرار دهید تا موانعی برای خزیدن از کنار یا عبور از روی آنها ایجاد کرده باشید.
به فاصله کوتاهی از کودک، برای خزیدن او چند اسباب بازی قرار دهید که از دسترسش می گریزند و او را به تعقیب خود تشویق می کنند، مثل توپ یا اسباب بازی های ساده و سبک چرخدار. روی دست و پا خم شوید و از او بخواهید تعقیبتان کند و سپس شما او را تعقیب کنید.
بازی هایی با مشارکت والدین نیز به رشد ماهیچه های کودک کمک می کند. به محض اینکه بتواند به طور کامل حرکات سر را کنترل کند، سعی کنید او را تاب دهید. برای این بازی با یک دست مچ و با دست دیگر قوزک پایش را بگیرید، او را بلند کنید و به آرامی از پهلو به پهلو تاب دهید.
کودک را ناگهانی و به سرعت تکان ندهید، زیرا به آسانی احتمال در رفتن آرنج او وجود دارد. او را به هوا پرتاب نکنید و بگیرید. خطر ایجاد شوک و نشانگان (سندروم) کودک تکان داده شده، خطر بالقوۀ مرگ یا صدمه مغزی به علت برخورد مغز با جمجمه، وجود دارد.
در حالی که محکم زیر بغل کودک را گرفته اید، او را بالای سر ببرید. در این حالت کودک از بالا به شما خواهد نگریست و احتمالاً دست ها و پاهایش را از هم خواهد گشود.
از زمان نوزادی فرزندتان با حالت دوچرخه پاهای او را ورزش دهید. در ابتدا همۀ کارها بر عهدۀ شما است، اما بعد از چند ماه، او نیز با پاهایش به دست های شما فشار وارد می آورد. در نهایت می توانید این حرکت دوچرخه را همراه با یکدیگر انجام دهید.
اجازه دهید کودک بالا و پایین بپرد. به این منظور، زیر بغل او را در حالی که پاشنه پایش روی دامان شما قرار دارد بگیرید، پایین بیاورید تا زانوهایش خم شود. سپس او را بالا بیاورید تا در هوا قرار گیرد.
به زودی او خود به خود زانوهایش را خم و راست خواهد کرد و در حالی که شما بخش عمدۀ وزنش را تحمل می کنید، بالا پایین خواهد پرید.
در حدود کم و بیش چهار ماهگی، او بالا و پایین جهیدن روی صندلی فنردار کودک یا تاب آویزان از چارچوب در اتاق را شروع می کند. ارتفاع این تاب یا صندلی را به گونه ای تنظیم کنید که کودک بتواند پایش را به زمین برساند. اوایل او بی حرکت روی صندلی می نشیند، اما بعد از چند روز خود را بالا و پایین خواهد برد.
منبع: کلیدهای مراقبت از نوزاد از تولد تا یک سالگی
نوزاد را برانگیزید – بخش دوم
نوزاد را برانگیزید – بخش اولنوزاد را برانگیزید – بخش اول

نوزاد را برانگیزید – بخش اول کودک آنلاین: هنگام تولد، حس بینایی کمترین رشد را نسبت به سایر حواس کرده است. نوزادان نزدیک بین هستند و دنیای پیرامون آنها خارج از میدان دیدشان قرار دارد. بهترین دید آنها در فاصله بیست سانتیمتری از بینی است و قادر به دیدن فاصله بیش از 45 سانتیمتری بینی شان نیستند.


10 راه برانگیزاندن کودک – بخش چهارم10 راه برانگیزاندن کودک – بخش چهارم

برانگیزاندن کودک چرا برخی انسانهای پیرامونمان از دیگران خوش‌آیندتر هستند؟ یکی از دلایل آن نگرش آنان است. نگرش ها واگیر دارند. نگرش سازنده می تواند به پیشرفت ما در زندگی کمک کند؛ و بر زندگی مان تاثیرات سازنده و نیروبخشی بگذارد. برانگیزاندن کودک


ایجاد انگیزه و تشویق نوزادایجاد انگیزه و تشویق نوزاد

ایجاد انگیزه و تشویق نوزاد او اکنون قدم به دنیا نهاده و در کنار شماست ! در حینی که کودکتان در حال تطبیق خود با محیط خارج از رحم است و شما نیز کم کم با نقش والدینی خود ، خو می گیرید ، از روش های متفاوتی برای تشویق کردن و انگیزه دادن به رشد فیزیکی او میتوانید بهره مند شوید :


لزوم ایجاد انگیزه در کودکلزوم ایجاد انگیزه در کودک

لزوم ایجاد انگیزه در کودک همه حیوانات به خصوص انسان براساس (( سود و زیان )) حاصل از انجام کار تصمیم به انجام دادن یا ندادن آن کار می گیرند و تقریبا نمیتوان انسان ها را برای همیشه به زور به انجام کاری وادار کرد. لزوم ایجاد انگیزه در کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران