کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
نیاز شیرخواران و کودکان به ویتامین و آهن
نیاز شیرخواران و کودکان به ویتامین و آهن ویتامین ها : ویتامین ها موادی هستند که مقدار جزئی آنها برای سوخت و ساز و رشد کودکان ضرورت دارد.این مواد باید از راه غذا به بدن کودک برسد یا به وسیله ی دارو به کودک داده شود.دراین مقاله مقدار نیاز کودکان به ویتامین A وD و آهن ذکر میگردد. نیاز شیرخواران و کودکان به ویتامین و آهن

نیاز شیرخواران و کودکان به ویتامین و آهن
ویتامین ها : ویتامین ها موادی هستند که مقدار جزئی آنها برای سوخت و ساز و رشد کودکان ضرورت دارد.این مواد باید از راه غذا به بدن کودک برسد یا به وسیله ی دارو به کودک داده شود.دراین مقاله مقدار نیاز کودکان به ویتامین A وD و آهن ذکر میگردد.
ویتامین A : ویتامین A برای رشد و سلامت سلول های پوششی ریه ، روده ، دستگاه ادراری ، چشم (بینایی در تاریکی) ، رشد استخوان و دندان ها ضرورت دارد.ویتامین A در شیر مادر ،کره ، زرده ی تخم مرغ و سبزیجات سبز وجود دارد.
اگر مادر شیرده این مواد را نخورد دچار کمبود این ویتامین میگردد.احتیاج روزانه ی شیرخواران در سال اول تولد 1500 واحد بین الملل و کودکان بزرگتر 1800 تا 4500 واحد میباشد بنابراین مادر باید به شیرخوار خود از روز 15 تولد روزانه 15 تا 20 قطره (1500 واحد) ویتامین A به شکل قطره ی مخلوط با ویتامین D بدهد.
ویتامین D : ویتامین D برای رشد استخوان ها و دندان های کودک لازم است.ملح کلسیم و فسفر که در شیر مادر وجود دارد به وسیله ی این ویتامین از روده ها جذب میگردد و روی استخوان ها مینشیند و استخوان ها رشد میکنند و محکم میشوند.
این ویتامین در غذاها به مقدار جزئی وجود دارد ولی خود بدن آن را میسازد.اگر بدن شیرخوار یا کودک در معرض آفتاب (نور خورشید) قرار گیرد اشعه ی ماوراء بنفش نور خورشید روی چربی پوست بدن اثر میکندو در بدن کودک ویتامین D ساخته میشود (اشعه ی ماوراء بنفش از شیشه ها عبور نمیکند).
برای تامین ویتامین D بدن کودک به ویژه اگر خانواده ای در آپارتمان بدون آفتاب زندگی میکنند باید مادر در دوران شیردادن و از روز 15 تولد کودک ویتامین D به صورت قطره ی دارویی بدهد.
مقدار احتیاج روزانه ی کودکان به ویتامین D در حدود 400 واحد است ولی میتوان روزانه 15 تا 20 قطره (یک میلی لیتر) همراه ویتامین A  یا مولتی ویتامین به کودکان داد.زیاد دادن این ویتامین موجب مشکلات و مسمومیت میگردد.
ملح آهن : ملح آهن برای ساخته شدن هموگلوبین خون (ماده ای که اکسیژن هوا را از ریه به سلول های بدن میرساند)نیاز است.منشا ملح آهن غذایی عبارت است از : گوشت قرمز ، زرده ی تخم مرغ ، سبزیجات سبز ، حبوبات و آجیل ها.
احتیاج بدن به ملح آهن : شیرخواران تا چهارماه اول تولد به علت دریافت ملح آهن از مادر در دوران داخل رحمی خود نیاز به آهن ندارند ، ولی موقعی که وزن کودک به دو برابر وزن تولد او رسید ، به ملح آهن نیاز پیدا میکند و باید به صورت قطره ای دارویی به او داده شود.
احتیاج روزانه ی ملح آهن : ملح آهن به شکل قطره ای جداگانه یا توام با مولتی ویتامین که در هر میلی لیتر آن 20 میلی گرم آهن خالص دارد در داروخانه ها در دسترس است و میتوان روزانه 15 تا 20 قطره به کودکان داد.
اگر به کودک شیرخوار ملح آهن داده نشود دچار کم خونی میگردد.دادن قطره ی آهن ممکن است موجب سیاه شدن مدفوع کودک گردد.
اگر ملح آهن بیش از حد داده شود ممکن است موجب یبوست و حتی مسمومیت کودک گردد.نوجوانان نیز به علت رشد سریع برای جلوگیری از کم خونی نیاز به آهن دارند که باید از راه غذا یا بصورت دارو داده شود.
منبع : کتاب من و کودک من
نیاز شیرخواران و کودکان به ویتامین و آهن
دادن قطره آهن به شیرخواران و نوزاداندادن قطره آهن به شیرخواران و نوزادان

دادن قطره آهن به شیرخواران و نوزادان یکی از مکمل های غذایی برای نوزادان و شیرخواران قطره آهن است که باید از سن 4 تا 6 ماهگي روزانه 1 الي 2 ميلي‌گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن، قطره آهن به كودك داده شود. دادن قطره آهن به شیرخواران و نوزادان


مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهنمواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن

مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن کودک آنلاین: وقتی از کمبود آهن صحبت م شود، احتمالاً به یاد کم خونی می افتید. با وجود این، کمبود آهن در نوزادان ممکن است رشد مغز را کُند نماید. چرا آهن برای مغز مهم است؟ مواد غذایی برای رشد مغز نوزاد و کودکان – آهن


ویتامین‌های ضروری در دوران بارداریویتامین‌های ضروری در دوران بارداری

ویتامین‌های ضروری در دوران بارداری : 13 نوع ویتامین‌ تا کنون شناخته شده است که هر کدام نقش ویژه‌ای در تندرستی مادر و جنین در دوران بارداری دارند. بعضی از ویتامین‌ها در بدن ذخیره می‌شوند مانند ویتامین‌ A و D و E. که در چربی حل می‌شوند ولی بدن انسان نمی‌تواند ویتامین‌هایی را که در آب حل می‌شوند در خود ذخیره کند مانند ویتامین‌ C. اگر مادر قبل از حاملگی خود تغذیه کافی داشته باشد همان برنامه غذایی را می‌تواند در دوران بارداری خود داشته باشد. ویتامین‌های ضروری در دوران بارداری

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران