کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

2
هفته بیست و سوم  رشد نوزاد
هفته بیست و سوم رشد نوزاد هفته 23 رشد نوزادی در هفته بیست و سوم رشد نوزاد با شنیدن اسم خود واکنش نشان میدهد و بسوی صدا برمیگردد .اما نوزاد در این سن ممکن است با دیدن افراد غریبه ، غریبی کند اما برخی از کودکان نیز اینگونه نیستد و به راحتی با افراد ارتباط برقرار میکنند .


هفته بیست و سوم  رشد نوزاد

در هفته بیست و سوم  رشد نوزاد  با شنیدن اسم  خود واکنش نشان میدهد و بسوی صدا برمیگردد .اما نوزاد در این سن ممکن است با دیدن افراد غریبه ، غریبی کند اما برخی از کودکان نیز اینگونه نیستد و به راحتی با افراد ارتباط برقرار میکنند . برای کودکانی که غریبی میکنند بهتر است به یکباره کودک را بغل آنها ندهید و اجازه دهید که کمی بگذرد . حتی ممکن است فرزند شما از آدمهای با ریش و سیبیل یا دارای عینک بترسد بر اینکه بخواهید این ترس را با بغل کردن نوزاد توسط این افراد از بین ببرید اصراری نداشته باشید .  
نوزاد در هفته بیست و سوم متوجه حجم اجسام میگردند . نوزاد در این سن به کودکان بزرگتر از خود توجه خاصی دارند و حتی سعی میکنند که رفتارهای آنها را تقلید کنند . کودک هنوز علاقه دارد اجسام را بسمت دهان خود ببرد پس بهتر است محیط خانه را برای کودک ایمن کنید . ممکن است دندانهای مرواریدی کودک شما در این زمان جوانه بزند و کودک شروع به گاز گرفتن اجسام و یا حتی سینه مادر بنماید .
مغز نوزاد در هفته بیست و سوم رشد

آزمون خطا در این زمان از طریق دهان صورت میگیرد و نوزاد هرچیزی را به سمت دهان خود میبرد و با دهان خود به ماهیت آن پی میبرد . کودک در این سن به صداها حساسیت بیشتری نشان میدهد مخصوصا ممکن است در مقابل تبلیغات تلوزیونی میخکوب شود . اما بهتر است که کودک درطول روز زمان کمتری را جلوی تلوزیون بماند . و بیشتر به بازی و لمس و شنیدن مسایل مختلف بگذراند .
برای بازی کردن نوزادتان، میتوانید از  بلوکهای  خانه سازی بزرگ استفاده کنید . بعضی از  بلوک‌ها را بصورت  ثابت و پایدار روی هم سوار شوند  و برخی دیگر را ناپایدار، بطوریکه واژگون شوند. با اینکه نوزاد خودش نمی‌تواند این بلوک‌ها را سر هم کند، اما به طور طبیعی به اصول فیزیکی که در عمل می‌بیند پی می‌برد.
عوض کردن دست

بازیهای مناسب هفته بیست و سوم رشد نوزاد (پنج ماهگی)
تکرار پیوسته یک مهارت حرکتی باعث زیاد شدن گردش های عصبی می شوند که از نواحی فکری مغز به قشر حرکتی و از آنجا به اعصاب حرکت دهنده عضلات می روند.

- وقتی به نوزاد یاد می دهید چطور اشیا را از یک دستش به دست دیگرش بدهد،در واقع دارید به تقویت جریان های عصبی در مغز او کمک می کنید. این بازی مهارت های حرکتی کوچک کودک و نیز هماهنگی بین دست ها و چشم های او را هم تقویت می کند.

نوزادان معمولا بین 3 ماهگی تا 6 ماهگی شروع به دست به دست کردن اشیا می کنند.نوع بازی :

* جغجغه کوچکی را توی یکی از دست های کودکتان بگذارید.

* بعد همان دستش را که جغجغه توی آن است را تکان بدهید.

* به او نشان دهید چطور جغجغه را از یک دست به دست دیگرش بدهد. این کار را در دو مرحله انجام بدهید :

    دست خالی اش را روی جغجغه بگذارید. او به طور ناخودآگاه آن را می گیرد.
    انگشت های دست اولش را از دور جغجغه باز کنید و بعد انگشتانش را ببوسید.نگرانی والدین در هفته سیزدهم رشد

دمر شدن نوزاد در این سن بهنگام خواب ممکن است برای شما نگران کننده باشد اما بهتر است بدانید وقتی نوزاد در این سن میتواند غلت بخورد پس در طول خواب نیز میتواند حمایتهای لازم را از خودش بعمل آورد . ولی بهتر است که تختخواب نوزاد خلوت باشد و از گذاشتن عروسک و بالشت اضافی در تخت نوزاد خودداری کنید.
ایمنی نکات خانه برای نوزاد در این سن را در نظر بگیرید . از ریختن اجسام ریز روی زمین یا دادن اسباب بازیهایی که قطعات کوچک دارند خودداری کنید .
هفته بیست و یکم رشد نوزادهفته بیست و یکم رشد نوزاد

هفته بیست و یکم رشد نوزاد :اکنون در پایان دوره چهار ماهگی کودک خود قرارگرفته‌اید . زمانی که کودک شما دیگر نام خود را می‌شناسد و اگر او را با اسم خود صدا بزنید به سمت شما برمی‌گردد. اکنون نوزاد شما خوش‌خنده تر از قبل برای شما دلربایی می‌کند. او می‌تواند از خود آواهایی مانند "د د د" یا "ب ب ب" را دربیاورد . او اکنون در حال تمرین سخن گفتن است و تارهای صوتی خود را برای آینده نزدیک آماده می‌کند. هفته بیست و یکم رشد نوزاد


هفته بیست و دوم رشد نوزادهفته بیست و دوم رشد نوزاد

هفته بیست و دوم رشد نوزاد :نوزاد شیرین شما اکنون می‌تواند کمی بنشیند و اسباب‌بازی‌های اطراف خود را بردارد و به دهان ببرد همیشه توجه داشته باشید شیئی که قابل بلع باشد یا خطری برای او داشته باشد در دسترسش قرار ندهید. و مراقب باشید که اسباب‌بازی‌هایی که در دسترس او قرار می‌دهید دارای قطعات ریز نباشد . هفته بیست و دوم رشد نوزاد


هفته بیست و چهارم رشد نوزادهفته بیست و چهارم رشد نوزاد

هفته بیست و چهارم رشد نوزاد در هفته بیست و چهارم رشد نوزاد نوزاد در شیر خوردن حریصتر میشود و با ولع شیر میخورد او اکنون برای رشد بیشتر اندامهایش نیاز به تغذیه تکمیلی دارد نوزاد در این سن همه چیز را لمس می‌کند، میگیرد می‌کشد و پرتاب می‌کند و به دهان میبرد


هفته بیست و پنجم  رشد نوزادهفته بیست و پنجم رشد نوزاد

هفته بیست و پنجم رشد نوزاد هفته 25 رشد نوزاد از این ماه نوزاد بصورت رسمی میتواند تغذیه تکمیلی را آغاز نماید . او دیگر رسما ۶ ماهه میشود و بایستی کنار شیر مادر بتدریج ، غذاهای کمکی را هم تجربه کنند. نوزاد در این هفته های پایانی ماه پنجم تولد خود فعالتر شده توانایی بینایی نوزاد قدرت درک محیطی او بیشتر شده است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران