کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

8
هفته دوم رشد نوزاد
هفته دوم رشد نوزاد مطالب دو هفته ابتدایی زندگی نوزاد تقریباً شبیه به هم میباشدو در این دو هفته ابتدایی نوزاد بیشتر مواقع خواب است و شاید حتی برای شیر خوردن هم بیدار نشود و مجبور شوید برای تعویض پوشک و شیردهی او را بیدار کنید.نوزادان تازه متولدشده معمولاً 90% اوقات را در خواب سپری می‌کنند و شما می‌توانید از10% باقی‌مانده استفاده کنید و با کودکتان حرف بزنید و او را نوازش کنید. هفته دوم رشد نوزاد

هفته  دوم رشد نوزاد
مطالب دو هفته ابتدایی زندگی نوزاد تقریباً شبیه به هم میباشدو در این دو هفته ابتدایی نوزاد بیشتر مواقع خواب است و شاید حتی برای شیر خوردن هم بیدار نشود و مجبور شوید برای تعویض پوشک و شیردهی او را بیدار کنید.نوزادان تازه متولدشده معمولاً 90% اوقات را در خواب سپری می‌کنند و شما می‌توانید از10% باقی‌مانده استفاده کنید و با کودکتان حرف بزنید و او را نوازش کنید.نوزادان در این هنگام در نور و سر صدای زیاد نیز می‌خوابند و ممکن است تنها با صدای خیلی بلند از خواب بپرند.ممکن است زمان خواب نوزاد بازمان خواب شما متفاوت باشد شب‌ها بیدارباش بدهد و روزها به خوبی بخوابد جای نگرانی نیست این امر به مرور زمان تنظیم می‌شود.

خود شما
اگر زایمان سزارین انجام داده‌اید احتمالاً هنوز درد احساس می‌کنید. در کل سزارین یک جراحی عمده است. اگر به خوردن مسکن نیاز دارید خوردن مسکن تجویزشده را ادامه دهید . اینکه چه مدت به مسکن احتیاج دارید متفاوت است.
اگر در طی زایمان واژنی یا سزارین دچار پارگی یا برش فرج قرارگرفته‌اید احتمالاً به داروهای مسکن به مدت 2 هفته نیاز خواهید داشت بنابراین تا چند هفته خوردن استامینوفن یا ایبوپروفن را ادامه دهید.
اگر تا حدودی زایمان واژنی راحت بدون پارگی و برش فرج داشته‌اید ممکن است بعد از یک هفته یا بیشتر با داروهای مسکن بهبود یابید . از خوردن آسپرین اجتناب کنید آن مانند استامینوفن و ایبوپروفن در تسکین درد رحم موثر نیست و آسپرین می‌تواند خونریزی را افزایش دهد.
این هفته سعی کنید بلند شوید و راه بروید زیرا حرکت جریان خون را افزایش می‌دهد و خطر توسعه لخته‌های خون را کاهش می‌دهد. از خانواده یا دوستانتان بخواهید تا در کارهای خانه به شما کمک کنند.
تا پایان این هفته احساس بهتری خواهید داشت. مدتی کوتاه پیاده‌روی کنید اما خیلی راه نروید. اگر خونریزی واژن افزایش یافت   ممکن است شما خیلی زود حرکت کردن را شروع کرده‌اید . فشار واژنی می‌تواند افزایش یابد و ممکن است نگران شوید از اینکه رحم به بیرون بیفتد.
اما ممکن است چند هفته‌ای طول بکشد تا التهاب و کشیدگی بافت رحم به حالت طبیعی برگردد. سعی کنید هنگامی که نوزاد خواب است استراحت کنید حتی اگر به این معنی باشد که مجبور شوید ظرف‌های کثیف را روی هم انباشته کنید. سلامت شما بیشتر اهمیت دارد.
ترشح واژن :
چه از طریق واژن و چه با سزارین وضع حمل کرده باشید ترشح واژنی خواهید داشت .
در این هفته این ترشح از صورتی به زرد قهوه‌ای رنگ تغییر رنگ می‌دهد و مقدار آن کم می‌شود هر چند لازم است هر چند ساعت یک بار نوار بهداشتی خود را عوض کنید . همان‌گونه که بدنتان مقدار مایعاتی که در طی بارداری افزوده است را از دست می‌دهد شاید احساس کنید راحت تر می‌توانید لباس بپوشید.
التهاب نوک سینه‌ها :
اگر به نوزادتان شیر می‌دهید شاید نوک سینه‌هایتان ملتهب شود. این حالت در بیشتر مادران شیرده ایجاد می‌شود و در طی چند هفته با سفت شدن نوک سینه‌ها از بین می‌رود. التهاب نوک سینه‌ها اغلب با تغییرات اندک بهبودی می‌یابد نظیر تغییر تناوب موقعیت شیردهی و اطمینان از درست قرار دادن نوک سینه در دهان نوزاد.
التهاب سینه‌ها را با مالیدن شیر دوشیده شده بعد از شیردهی درمان کنید. هنگام دوش گرفتن از به کار بردن صابون روی سینه‌ها اجتناب کنید زیرا صابون پوست را خشک می‌کند .
سوتین نخی بپوشید که رطوبت پوست را می‌گیرد. بعد از شیردهی سینه‌ها را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شوند.
به خاطر داشته باشید که بیشتر نوزادان در هفته دوم شتاب رشد دارند و در طی یک یا دو روز آن‌ها بیشتر شیر می‌خورند و از مقدار شیری که می‌خورند راضی نیستند.
در طی یک روز یا بیشتر ذخیره شیر شما افزایش می‌یابد و نوزادتان راضی خواهد شد گرچه مرتب شیر خوردن تا چند روز ادامه خواهد داشت.شیردهی به نوزاد
در این زمان معمولاً نوزادانی که شیر مادر می‌خورند  روزانه  ۸ تا ۱۲ بار شیر و هر بار یک ربع تا بیست دقیقه از شیر مادر استفاده می‌کنند (یا هر دو تا سه ساعت یک بار). در مورد  شیر خشک معمولاً این فاصله طولانی‌تر می‌باشد.ممکن است نوزاد شما به خاطر خواب‌آلودگی تمایل به شیر خوردن نداشته باشد پس کارهایی که شما باید انجام دهید این است که کمی پوشش نوزاد را سبک کنید او را در آغوش بگیرید و چانه و صورت نوزاد را نوازش نمایید و شروع به صحبت کردن با او بنمایید. و پس از بیدار کردن او شیردهی را آغاز کنید.

مراقبت از بند ناف نوزاد
به هنگام تعویض پوشک مراقب بند ناف نوزادتان باشید و پوشک را از زیر بند ناف ببندید.بند ناف نوزاد به تدریج خشک‌شده  و چروک شده و می‌افتد (هرگز آن را دست‌کاری نکنید). بند ناف نوزاد ممکن است بد بو و بد رنگ باشد اما این فرآیندی طبیعی است. با افتادن بند ناف او ممکن است نقاط خون‌آلود کوچکی در آنجا مشاهده نمایید که ظرف دو روز به تدریج رفع می‌شود.

مدفوع نوزاد در هفته اول نوزادی
چند مدفوع اول نوزاد که مامیزه نامیده می‌شود ممکن  است تیره رنگ باشد اما بعد از مدتی تغییر پیدا خواهد در نوزادان شیر مادر خوار  مدفوع زرد رنگ و بسیار شل خواهد بود و در نوزادان شیر خشکی   زرد یا قهوه‌ای خواهد بود و احتمالاً مدفوع حالت یبوست خواهد داشت. تعداد دفعات اجابت مزاج نوزاد متفاوت بوده و از چند بار در هفته  به یک یا چند بار در روز  متغیر است.
تغییرات مغزی در هفته اول نوزادی
نوزادان در لحظات ابتدایی شروع زندگی و درهمان هفته اول و دوم نوزادی ذهن جستجوگر و فعالی دارند آن‌ها می‌توانند صدا و تصویر افراد آشنا و غریبه را تشخیص دهند.نوزادان درهمان هفته اول زندگی  با دیدن چهره‌های آشنا آرام می‌گیرند. آن‌ها اضطراب ندارند  زیرا به نحوی می‌داند که این افراد آشنا  تمام سعی خود را خواهند کرد تا نیاز‌های اساسی او را برطرف کنند. تمام عناصری که نوزاد برای بقا و رشد خود به آن‌ها نیاز دارد. معمولاً نوزادان فقط در آغوش پدر و مادر یا مراقب همیشگی خود آرام می‌شوند .
رشد مغزی نوزادان در هفته دوم تولد
مطمئناً وجود شما لمس نوزاد و توجه همیشگی به نوزاد می‌تواند در او به ایجاد حس امنیت و آرامش کمک زیادی بنماید همیشه به والدین توصیه می‌شود که در روزهای ابتدایی زندگی نوزاد او را در آغوش بگیرید و به نیازهای او پاسخ آنی و در لحظه بدهید ایجاد آرامش در نوزاد باعث رشد مغزی نوزاد می‌گردد.

زردی نوزادان
ممکن است نوزاد شما دچار زردی شود. این مسئله در نوزادانی که از شیر مادر خوار و نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا آمده‌اند   بیشتر دیده می‌شود. اگر رنگ پوستش بیش از حد زرد باشد  او را برای درمان نزد پزشک ببرید.

رفلاکس و بالا آوردن نوزاد
 بعد از شیردهی حتماً آروغ نوزاد خود را بگیرید .ممکن است نوزاد به هنگام آروغ زدن کمی بالا بیاورد. برخی نوزادان ممکن است بیشتر از حد طبیعی بالا بیاورند. اگر نوزاد مقدار زیادی شیر بالا می‌آورد  یا به طور جهنده و یا درزمانی غیر از آروغ زدن بالا می‌آورد  امکان دارد که دریچه مری او شل باشد و دچار رفلاکس گردد. اگر احساس می‌کنید که بیش از حد طبیعی بالا می‌آورد حتماً با پزشک کودکتان مشورت داشته باشید .

کارهای مهم نوزاد در هفته دوم
ممکن است در دقایق کمی که نوزادتان بیدار است  متوجه شوید که بیشتر از قبل به چهرهٔ شما خیره می‌شود و همچنین هنگامی‌که روی شکم خوابیده است  بیشتر از قبل سرش را بلند می‌کند و در واقع گه گاهی چند ثانیه سرش را بالاتر از زمین نگه می‌دارد. اگر نوزادتان هنوز نمی‌تواند این کار را انجام دهد تا پایان یک‌ماهگی قادر به انجام این کار خواهد بود.
گرفتن ناخن نوزاد
ممکن است تا الآن ناخن نوزادتان بلند شده باشد. ناخن نوزادان سریع رشد می‌کند. بلافاصله بعد از حمام کردن ناخن نوزاد را کوتاه کنید زیرا در این هنگام ناخن‌ها در نرم‌ترین حالت خود هستند.
 بعضی والدین دوست دارند ناخن نوزادشان را هنگام خواب کوتاه کنند تا از وول خوردن آن‌ها جلوگیری کنند. برای کوتاه کردن ناخن هر انگشت را نگه‌دارید و در امتداد شکل انگشت ناخن را کوتاه کنید. از ناخن‌گیر نوزاد استفاده کنید.

بازی با نوزاد در هفته دوم رشد

لحن کودکانه

نوزادان نسبت به حرف‌های “کودکانه” والدینشان واکنش نشان می‌دهند  یعنی به همان صداهای بلند و بچه‌گانه ای که بزرگ‌ترها موقع حرف زدن با آن‌ها از خودشان در می‌آورند.

- وقتی با نوزادتان با لحن کودکانه و با صدای زیر صحبت می‌کنید  در واقع با او ارتباط برقرار می‌کنید و او را تشویق می‌کنید صداهایی را در پاسخ به شما از خودش درآورد. این کار موجب تقویت مهارت‌های زبانی او می‌شود.

روش بازی نوزاد :

* حرف‌هایی از این قبیل به نوزادتان بگویید: “چه بچه نازی هستی!” یا ” انگشتاش رو نیگا کن.چقدر کوچولو و خوشگلن !”

* همین طور که دارید با لحن کودکانه با نوزادتان حرف می‌زنید  او را نزدیک صورتتان نگه‌دارید و مستقیم به چشم‌هایش نگاه کنید.
هفته اول نوزادیهفته اول نوزادی

هفته اول نوزادی نه ماه انتظار شما اکنون به پایان رسیده. زمان آن رسیده که فرزند خود را به آغوش بکشید.نگرانی‌ها را از خود دور کنید و از وجود زیبای او لذت ببرید. او در رحم مادر به صورت چمباتمه بوده و اکنون نیز این حالت در او ادامه دارد. سخت نگیرید و اجازه دهید همه چیز به آرامی پیش برود.میل به بقا حتی در نوزادان نیز وجود دارد او مقاوم تر از چیزی است که شما فکرش را می کنید. هفته اول نوزادی


هفته سوم رشد نوزادهفته سوم رشد نوزاد

هفته سوم رشد نوزاد :نوزاد شما با گذشت زمان هوشیارتر می‌شود هر هفته که از زندگی نوزادتان میگذرد و بیشتر به اطراف خود با دقت بیشتری نگاه می‌کند. او کارهای دیگری انجام خواهد داد .اکنون نوزاد بیشتر اوقات در خواب بسر می‌برد. نوزادان معمولاً در این سن ۱۶ تا ۱۸ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند. هنوز زمان خواب مشخصی ندارند و ممکن است شب‌ها بیدار و روزها خواب باشند . آن‌ها می‌توانند درجای پر سر و صدا نیز بخواب روند. هفته سوم رشد نوزاد


هفته چهارم رشد نوزادهفته چهارم رشد نوزاد

هفته چهارم رشد نوزاد : تا هفته چهارم بدنتان به خوبی التیام می‌یابد. اگر ورزش را شروع نکرده‌اید اکنون زمان خوبی برای شروع آن است. ورزش آهسته به افزایش جریان خون، کاهش تورم باقیمانده ، بهبود روحیه و هماهنگی عضله‌ها کمک می‌کند. حتی می‌تواند کمک کند تا کمتر احساس خستگی کنید.هفته چهارم رشد نوزاد


هفته پنجم رشد نوزادهفته پنجم رشد نوزاد

هفته پنجم رشد نوزاد اکنون بیش از یک ماه است که از تولد نوزادتان می‌گذرد .هر روز نوزادتان شکل جدیدی به خود می‌گیرد و شما تفاوت آن را به خوبی متوجه خواهید شد. هر هفته نوزاد توانایی جدیدی کسب می‌کند و این شما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. ولی در این زمان ممکن است به دلیل کم خوابی و مشغله زیاد یا حتی افسردگی پس از زایمان دچار خستگی مفرط شده باشید. هفته پنجم رشد نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران