کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

6
هفته چهارم رشد نوزاد
هفته چهارم رشد نوزاد : تا هفته چهارم بدنتان به خوبی التیام می‌یابد. اگر ورزش را شروع نکرده‌اید اکنون زمان خوبی برای شروع آن است. ورزش آهسته به افزایش جریان خون، کاهش تورم باقیمانده ، بهبود روحیه و هماهنگی عضله‌ها کمک می‌کند. حتی می‌تواند کمک کند تا کمتر احساس خستگی کنید.هفته چهارم رشد نوزاد

هفته چهارم رشد نوزاد
تغییرات شما
تا هفته چهارم بدنتان به خوبی التیام می‌یابد. اگر ورزش را شروع نکرده‌اید اکنون زمان خوبی برای شروع آن است. ورزش آهسته به افزایش جریان خون، کاهش تورم باقیمانده ، بهبود روحیه و هماهنگی عضله‌ها کمک می‌کند. حتی می‌تواند کمک کند تا کمتر احساس خستگی کنید.
اینکه چقدر ورزش کنید به اینکه چقدر در حال بهبود هستید و تناسب اندام شما پیش از زایمان چگونه بوده بستگی دارد.
پیاده‌روی بهترین انتخاب برای خانم‌ها با هر نوع تناسب اندام است زیرا فواید ورزش را بدون خطر کشیدگی و فشار در محل بریدگی در بردارد. اگر تناسب اندام شما متوسط است و زایمان معمولی داشته‌اید بین 5 تا 10 دقیقه در روز پیاده‌روی کنید. اگر مشکلی نداشتید هفته بعد 7 تا 12 دقیقه پیاده‌روی کنید و هفته بعد از آن 10 تا 15 دقیقه .
اگر کم تحرک هستید این مدت را کمتر و اگر تناسب اندام شما بالاتر از حد متوسط است این مدت زمان را بیشتر کنید. اگر احساس درد کردید تحرک خود را کم کنید.
4 هفته پس از زایمان زمانی نیست که بخواهید برای ورزش شدید خودتان را سازگار کنید. انجام ورزش کگل به تقویت عضله‌های نشیمن لگن کمک می‌کند. اگر دچار تراوش ادرار از مثانه هنگام سرفه ، خندیدن یا عطسه زدن هستید کگل به طور خاصی اهمیت دارد.
در این هفته نوزاد شما یک ماهه خواهد شد و پف صورت او به مراتب کمتر از قبل خواهد بود. نوزاد شما هوشیار تر از قبل به نظر می‌رسد او می‌تواند سر خود را برای لحظاتی نگه دارد . نوزاد کشف بدن خود را آغاز می‌کند او به دستان خود خیره می‌شود و او با دستش دست دیگرش را می‌گیرد و جلوی صورت خودمی آورد و می‌تواند عروسکش را برای لحظاتی به دست بگیرد . او به تدریج می‌تواند سرش را کنترل کند .
در هفته چهارم بینایی نوزاد از قبل بهتر شده و  در پایان هفته چهارم اکثر نوزادان می‌توانند تا ۴۵ سانتیمتری خود را ببینند. اگر روبروی نوزاد بایستید می‌تواند شما را ببیند و برای شما به اصطلاح غان و غون کند. همین طور وقتی صدای شما را می شنود صداهایی از خودش درمی‌آورد.تا می‌توانید برایشان آواز و ترانه بخوانید . تحقیقات نشان می‌دهند نوزادانی که زود در اوایل زندگی‌شان در معرض  صدای آواز و ترانه قرار می‌گیرند، سریع‌تر حرف زدن می‌آموزند  و نسبت به سایر نوزادان کمی زود‌تر خواندن را می‌آموزند.صحبت کردن با آهنگ و ترانه با نوزادتان به رشد مغزی او کمک  می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که این کار در برقراری رابطه بین اشیاء و کلمات به او کمک می‌کند.
توانایی‌های نوزاد در هفته چهارم تولد
پوست نوزاد وسیع‌ترین و پیشرفته‌ترین اندام حسی از بدو تولد است. در طی ساعات تولد سایر حواس نوزاد در حال کمک به او در آشنا شدن با دنیا به خصوص اطرافیان و والدین او هستند.
حواس او در طی سال‌های اول زندگی شروع به رشد می‌کنند اما او هماهنگ کردن آن‌ها را از همان چند هفته اول زندگی آغاز می‌کند. به زودی نوزاد توانایی آرام ماندن را بهتر پیدا می‌کند و بهتر به محیط پیرامونش توجه می‌کند.
رشد حواس هر کودک کاملاً جداگانه است و به عوامل ژنتیکی ، جسمی و طبیعت او بستگی دارد. برخی نوزادان مقاوم ، آمادگی سازگاری با محیط‌های مختلف را دارند درحالی‌که برخی دیگر بسیار حساس هستند و صداهای بلند یا حواس ناگهانی روی پوست آن‌ها را از جا می‌پراند و موجب تحریک آن‌ها می‌شود.
حواس شنیدن، بوییدن و چشیدن  نوزادتان در این زمان  کاملاً بکار افتاده و نوزاد می‌تواند دنیای از این حواس خود لذت ببرد. البته این حواس نوزاد قبل از تولد و در دوران جنینی  بکار افتاده‌اند. در هفته 25 بارداری ، جنین می‌تواند صدای مادرش را که درون  و صدای اطرافش را بشنود.همین طور حس چشایی نوزادتان نیز خیلی خوب کامل شده  و نوزاد  می‌تواند مزه‌های محدودی را که تا این زمان چشیده است تشخیص دهد. جالب اینجاست که شامه  نوزاد درست در اوایل سه ماه دوم حاملگی  تشکیل شده است نوزادان درست پس از متولد شدن  نه تنها می‌توانند بو را احساس کنند  و صدا را بشنود بلکه حتی می‌تواند صدا و بوی افراد (مخصوصاً شما) را از هم تشخیص بدهند.
چشم‌ها :
در بدو تولد نوزاد نزدیک‌بین است. دید او آن قدر تار است که ممکن است چیزهایی که دورتر از 15 تا 45 سانتی‌متر هستند را نبیند. طبیعت می‌داند که چه می‌کند. این دقیقاً فاصله‌ای برای خیره شدن به مادر هنگام شیر خوردن است.
این چشم‌های نوزاد نیست که باید تکامل یابند بلکه مغز اوست. همین الآن او به هیچ‌چیز به غیر از خوردن و خوابیدن توجه ندارد. بعد از 3 ماهگی نوزاد می‌خواهد هر آنچه در اطرافش وجود دارد را تماشا کند. نوزاد اکنون اشیایی که تضاد زیاد دارند مانند تصاویر سیاه و سفید یا رنگ‌های روشن را بهتر می‌بیند.
شنیدن صدا در هفته چهارم تولد نوزاد
حس شنوایی نوزاد کمتر از حس بینایی او توسعه می‌یابد. اگر چه او می‌تواند صداهای گرفته را قبل از تولد بشنود گوش میانی او هنوز نیاز به تکامل دارد. بنابراین مراکز پردازش صدا در مغز او انجام می‌شود.
او نمی‌تواند صداها را به گونه‌ای که شما تشخیص می‌دهید بشناسد. در واقع شنوایی او احتمالاً به طور کامل رشد نمی‌کند تا زمانی که به مدرسه ابتدایی برود. نوزادان قادر به شنیدن صداهای با فرکانس پایین مانند صدای انسان هستند هر چند بعد از 3 هفتگی به نظر می‌رسد حرکات لب را برای تلفظ بعضی صداها تشخیص می‌دهند.
صحبت کردن هنگام شیر دادن به نوزاد موجب تغییر حالت و آرام شدن او می‌شود و شیوه‌ای عالی برای معرفی اعجاب زبان است.
نوزاد شما در این سن به راحتی صدای شما و افراد نزدیک به خود را تشخیص می‌دهد و با شنیدن این صداها آرامش بیشتری به خود می‌گیرد. با صدای شما از خواب بر می‌خیزد و با صدای شما بخواب فرو می‌رود . او صدای مادر و پدر را از درون رحم و دوران جنینی می‌شناسد برای همین است که به پدر و مادرها توصیه می‌شود که در دوران بارداری با کودک خود سخن بگویند و برایش کتاب بخوانند.حس بویایی نوزاد در هفته چهارم تولد
تکامل تشخیص بویایی در این زمان برای نوزاد صورت گرفته و نوزاد می‌تواند بوی مادر خود را تشخیص دهد و با صدا و بوی تن مادر آرام شود . نوزاد به صورت غریزی می‌تواند بوی مراقب اصلی خود که تمامی نیاز‌های او را برطرف می‌کند تشخیص دهد.
تحقیقات نشان می‌دهد که در طی چند ساعت بعد از تولد نوزادان می‌توانند با بینی خود سینه مادرشان را پیدا کنند. این بدین مفهوم است که حس بویایی آن‌ها از ابتدا فعال است.
آن‌ها تاکنون طعم‌های مختلف را چشیده‌اند. دانشمندان نشان می‌دهند که نوزادان مواد شیرین مزه را به تلخی ترجیح می‌دهند. این موضوع منطقی به نظر می‌رسد زیرا شیر مادر کمی طعم شیرین دارد درحالی‌که مواد تلخ‌مزه بیشتر احتمال دارد که سمی باشند.
حس چشایی نوزاد هفته چهارم تولد
نوزادان می‌توانند شیر مادر را تشخیص داده و با استقبال از طعم شیرین شیر مادر رشد کنند و بالعکس با کنار زدن مزه‌های تلخ به بقای خود کمک کنند. ممکن است نوزاد حتی طعم شیر خشک را نپذیرد و آن را رد کند.

برای تقویت حواس نوزادتان در کنار او باشید نوزادان نیاز به یک مراقب ثابت و همیشگی دارند . به نیازهای کودکتان بلافاصله پاسخ دهید . از اسباب‌بازی‌های مخصوص نوزادی برای او استفاده کنید. برایش صحبت کنید و در گوشش آوازی را زمزمه نمایید. پدر نیز زمانی را برای گذراندن با نوزاد خود اختصاص دهد و کارهایی از او را به عهده بگیرد.بازی برای افزایش خلاقیت در هفته چهارم رشد نوزاد

در هفته چهارم رشد نوزاد در کنترل احساسات و عواطف خود با توجه به کیفیت تجربه‌ها و رابطه‌های عاطفی او در اوایل دوران زندگی‌اش صورت می‌گیرد.

- چگونگی لمس نوزاد چگونگی رفتار با او تأثیر همیشگی روی شخصیت آینده کودک دارد.از طریق انجام دادن این کارها شما حس آرامش و امنیت را به فرزندتان هدیه خواهید داد.

روش بازی :

نوزادتان را در آغوش بگیرید و  آرام او را به سمت چپ و راست تکان دهید و می‌بوسیدو در همین حین شعر زیر را برایش بخوانید :

 بوس و بغل دوست دارم.کوچولوی من دوست دارم.بوس و بغل  دوست دارم.کوچولوی من دوست دارم.

به هنگام تعویض پوشک نیز می‌توانید  شعر بالا را بخوانید و بینی، انگشت‌های دست و انگشت‌های پاهایش را ببوسید.
هفته سوم رشد نوزادهفته سوم رشد نوزاد

هفته سوم رشد نوزاد :نوزاد شما با گذشت زمان هوشیارتر می‌شود هر هفته که از زندگی نوزادتان میگذرد و بیشتر به اطراف خود با دقت بیشتری نگاه می‌کند. او کارهای دیگری انجام خواهد داد .اکنون نوزاد بیشتر اوقات در خواب بسر می‌برد. نوزادان معمولاً در این سن ۱۶ تا ۱۸ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند. هنوز زمان خواب مشخصی ندارند و ممکن است شب‌ها بیدار و روزها خواب باشند . آن‌ها می‌توانند درجای پر سر و صدا نیز بخواب روند. هفته سوم رشد نوزاد


هفته پنجم رشد نوزادهفته پنجم رشد نوزاد

هفته پنجم رشد نوزاد اکنون بیش از یک ماه است که از تولد نوزادتان می‌گذرد .هر روز نوزادتان شکل جدیدی به خود می‌گیرد و شما تفاوت آن را به خوبی متوجه خواهید شد. هر هفته نوزاد توانایی جدیدی کسب می‌کند و این شما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. ولی در این زمان ممکن است به دلیل کم خوابی و مشغله زیاد یا حتی افسردگی پس از زایمان دچار خستگی مفرط شده باشید. هفته پنجم رشد نوزاد


هفته ششم رشد نوزادهفته ششم رشد نوزاد

هفته ششم رشد نوزاد : شیردهی تا حدودی از بارداری جلوگیری می‌کند اما کافی نیست و نمی‌توان جزء موارد جلوگیری از بارداری به شما آورد. مگر اینکه به زودی بخواهید باردار شوید. در مورد نوع جلوگیری از بارداری به شمار آورد. مگر اینکه به زودی بخواهید باردار شوید. هفته ششم رشد نوزاد


هفته هفتم رشد نوزادهفته هفتم رشد نوزاد

هفته هفتم رشد نوزاد :هنگامی که پزشک داشتن روابط جنسی دوباره را تأیید می‌کند همسرتان بسیار خوشحال می‌شود . اما شما ممکن است واکنش متفاوتی داشته باشید. شما خسته‌اید ، سینه‌هایتان دردناک است ، احساس چاقی می‌کنید و نگرانید که آیا ناحیه واژن برای آمیزش آمادگی دارد حتی اگر پزشک این را تأیید کند. روابط جنسی آخرین چیزی است که در ذهن شماست. هفته هفتم رشد نوزاد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران